У рамках фестивалю «STEM-весна–2023»


У вівторок 25 квітня 2023 відбулося засідання гуртка «Фізика навколо нас» яке провела керівничка гуртка, викладачка фізики та астрономії Тетяна РУСНАК, спеціаліст вищої категорії, викладач-методист.

Здобувачі освіти – майбутні оператори з обробки інформації та програмного забезпечення працювали над проблемою виникнення електромагнітного поля та створення електромагнітів.

Відомо, що електромагніт, можна знайти захованим в електричному дзвінку кожного будинку, в мікрохвильовці і духовій шафі. Але найважливіша і широка область застосування – електричні апарати і машини, які складають систему промислової автоматики і захищають електротехнічні установки. Вони входять до складу робочих органів машин і змушують рухатися вантажопідйомні машини, муфти. Електромагніти знаходяться в контакторах, пускових механізмах, у вимикачах, у зчепленні і гальмах.

Електромагніти, створені зі сплаву залізо-бор–неодим широко застосовують в медицині. Зокрема, резонансні томографи, в яких вбудовані великих розмірів потужні магніти, допомагають досліджувати організм людини і виявляти проблеми зі здоров’ям, глаукомні захворювання, виміряти очний і артеріальний тиск.

У мікрохірургії і хірургії застосовуються спеціальні прилади для вилучення чужорідних тіл з тканин людини (сталь, уламки заліза).

Широко використовується магнітне поле для безпосереднього лікування пацієнтів. Вчені створили спеціальні магнітні пов’язки на голову, очі, налокітники, пояси, наколінники, аплікатори на шию. Магнітне поле, впливаючи біологічно на зони людини, знімає запальні процеси і больовий синдром, лікує суглоби, судини, органи дихання.

На засіданні гуртка «Фізика навколо нас», здобувачі освіти намагалися створити за допомогою дроту, металевого стержня, та джерела струму (батарейки) електромагніт, що їм і вдалося зробити. Адже, відомо, що електромагніт складається з котушки, створеної з дроту та феромагнітного осердя, яке набуває властивостей магніту під час проходження струму в котушці.

Потім здобувачі освіти перевіряли як працює створений електромагніт діючи на металеві ошурки та шурупи. Під час зміни кількості витків дроту магнітна дія електромагніту буде змінюватися, причому здобувачі освіти помітили: чим більша кількість витків у створеному електромагніті, тим більша магнітна дія.

Саме за таким принципом працюють електромагніти у піднімальних кранах, які переносять важкі залізні болванки, металобрухт.