Лідія СИМОНОВА


ТЕМА ДОСВІДУ: «РОЗВИТОК ПРОФЕСІЙНОЇ КОМПЕТЕНТНОСТІ ПЕДАГОГІЧНИХ ПРАЦІВНИКІВ У СИСТЕМІ ПРОФЕСІЙНО – ТЕХНІЧНОЇ ОСВІТИ».

Прізвище, ім’я та по-батькові: СИМОНОВА ЛІДІЯ МИКОЛАЇВНА
Дата народження 01 травня 1953р.
Освіта вища
Посада методист

Педагогічний стаж 47 років.

Рік попередньої атестації 2019 р.

Кваліфікаційна категорія «спеціаліст вищої категорії»

Адреса досвіду: Чернівецький професійний ліцей сфери послуг

Роки вивчення та рік оформлення досвіду 2020-2023

Актуальність досвіду

На сучасному етапі організація навчально-виховного процесу потребує педагога – професіонала, який уміло викладає, організовує навчання і життєдіяльність здобувачів освіти, створюючи умови для їхнього розвитку, власним прикладом позитивно впливає на формування їх духовності.

Пріоритетні напрямки діяльності педагогів сьогодні акцентовані на зміни методологічної та методичної основ викладання предметів. З цією метою викладачам/майстрам потрібно активно використовувати творчу трансформацію інноваційного педагогічного досвіду, новітні педагогічні моделі та набувати власного досвіду.

Одним із провідних механізмів управлінського впливу в навчальному закладі є створення колективу однодумців (команди), де виникає взаємодія, взаємовплив, взаємовідповідальність. Саме у процесі методичної роботи, коли формується і вдосконалюється професійна компетентність і педагогічна майстерність, створюється такий колектив, що орієнтує свої професійні потреби на результативну діяльність.

Керівництво методичною роботою проводиться з дотриманням відповідних принципів: загальності, комплексності, цілісності й системності, науковості, максимального цілеспрямування, актуальності, єдності й доступності, практичної професійної спрямованості, вибору сучасних інноваційних педагогічних форм та пріоритетів у змісті.

Загальновідомо, що результати праці педагога залежать від підвищення його власної кваліфікації, удосконалення професійної майстерності, поповнення знань в галузі методології і викладання предмета відповідно до сучасних вимог.

Неперервності освіти педагогів можна досягти завдяки науково-методичній роботі, яку організовано на базі методичного кабінету, який став науково-методичним центром навчального закладу, банком педагогічних інновацій.

Методичний кабінет оснащений сучасним обладнанням. У кабінеті створено інформаційне забезпечення для поетапного переходу навчального закладу до роботи в інноваційному режимі (доступ до науково-методичної літератури, педагогічних та професійних періодичних видань, користування мережею Інтернет.) Такі умови спонукають викладачів/майстрів виробничого навчання до ефективної підготовки уроків як з професійно-теоретичної так і практичної підготовки, позаурочних заходів, для здійснення самоосвітньої діяльності, вивчення педагогічних та методичних розробок колег.

Особливо велика роль методичного кабінету у вирішенні таких важливих завдань як:

  • інформаційно-методичне забезпечення безперервної освіти педагогічних працівників;
  • надання допомоги педагогам в удосконаленні їх методичної культури, підвищення науково-методичного рівня, професійної майстерності;
  • координація змісту і форм колективної та індивідуальної методичної роботи, спрямування її на вирішення актуальних проблем організації навчально-виховного процесу;
  • вивчення, узагальнення і впровадження в педагогічну практику новітніх досягнень науки, техніки, технологій виробництва, передового педагогічного та виробничого досвіду;
  • формування професійної компетентності, розвиток творчого потенціалу педагогів через впровадження інноваційного стилю діяльності в нових умовах;
  • накопичення, систематизація та узагальнення матеріалів з навчально-методичної та виховної роботи, моніторинг результативності методичної роботи, керування її на науковій основі

 ОПИС ДОСВІДУ РОБОТИ

Ліцей є навчальним закладом, призначеним формувати основи професійної компетентності особистості відповідно до законів «Про освіту», «Про загальну середню освіту», до стратегічних завдань розвитку педагогічної науки, визначених у «Національній доктрині розвитку освіти».

Адже час вимагає висококваліфікованих спеціалістів, які творчо ставляться до своєї справи, здатні особистою працею сприяти успішному розвитку науки, техніки, виробництва, які зможуть стати конкурентоспроможними на ринку праці, максимально реалізувати свої потенціальні можливості.

Цьому їх треба вчити. Як свідчить досвід, найбільш ефективним і виправданим в цьому плані є застосування інноваційних технологій, де викладач/майстер перестає бути головним джерелом інформації, але зростає його роль в організації самостійної творчої пізнавальної діяльності здобувача освіти.

Загальновідомо, що результати праці педагога залежать від підвищення його власної кваліфікації, удосконалення професійної майстерності, поповнення знань в галузі методології і викладання предмета відповідно до сучасних вимог.

Запровадження діагностики професійної діяльності педагогічного колективу і забезпечення позитивної мотивації методичної роботи стали важливою умовою для підвищення підготовки майбутніх фахівців. Особливу увагу приділяємо діагностиці рівня фахової підготовки кожного педагога, його особистісним якостям і методичній підготовці. Причому значення не має у який спосіб відбувається збір діагностичної інформації: за допомогою тестів, анкет, відвідування уроків, позакласних заходів з предмета, вивчення документації, контролю знань. З урахуванням фактичної наукової діяльності кожного педагога диференційовано проводимо удосконалення його теоретичної підготовки. Забезпечуємо методичну грамотність педагогів на нормативному рівні, розвиваємо в них навички самоаналізу та адекватної оцінки власної діяльності; допомагаємо виробити свій стиль, спонукаємо до творчості, новаторства.

Предметом подальших пошуків є така організація методичної роботи, яка дає змогу педагогу забезпечити систематичність, послідовність та цілеспрямованість навчання, допомагає йому методично удосконалюватись.

Найефективніший шлях до самовдосконалення педагога є самоосвіта. Тому надзвичайно актуальною постає проблема підготовки та мотивації викладача/майстра  на курси підвищення кваліфікації. На рівні методичної комісії розробляється алгоритм управління підвищенням професійної компетентності педагога, де провідна роль відведена самоосвітній діяльності, особистому розумінню викладачем/майстром необхідності його педагогічного та загальнокультурного зростання, цілеспрямованій роботі над власною методичною проблемою. Систематична робота з викладачем/майстром і професійний аналіз його самоосвітньої діяльності дають достатню кількість матеріалів для об’єктивної атестації кожного педагога на відповідний кваліфікаційний рівень і належну оцінку – рекомендацію з виконання після курсового завдання. Таку експертну оцінку методична служба дає викладачеві/майстру при направленні його на чергові курси підвищення кваліфікації.

У сучасних умовах педагогу, як ніколи, необхідно не тільки по-новому вчити, а й по-новому вчитися, бути в постійному творчому пошуку. В свій час А.С. Макаренко писав: «Творчого педагога можна виховати тільки в творчому педагогічному колективі». Ці слова в повній мірі характеризують роботу педагогічного колективу ліцею. Одним із активних шляхів творчого потенціалу педагогічних працівників, а значить і питання подальшого вдосконалення професійної майстерності є впровадження в практику діяльності педагогів сучасних інноваційних ідей.

В навчальному закладі постійно стимулюємо і заохочуємо до участі викладачів/майстрів виробничого навчання, здобувачів освіти в конкурсах: на кращу методичну розробку уроків, на кращий предметно – методичний тиждень, краще комплексно – методичне забезпечення навчального кабінету, майстерні, конкурс проектів здобувачів освіти.

Ефективною формою розвитку творчого потенціалу педагогічних працівників є впровадження в практику діяльності передового педагогічного досвіду. Проблема вивчення передового досвіду завжди займала особливе місце в роботі методичного кабінету. Вивчення педагогічного досвіду ми розглядаємо як дослідницьку діяльність педагога, що потребує спостереження педагогічного процесу, наукового осмислення новизни, аналізу й порівняння результатів. В програмі вивчення досвіду відвідування серії уроків викладача або майстра виробничого навчання, з метою вивчення його методичних прийомів і засобів, творчі зустрічі членів методичної комісії з автором передового досвіду. Якщо педагог досягає високих результатів в роботі, його досвід узагальнюється і виноситься на засідання методичної ради, яка в свою чергу пропонує його до впровадження в педагогічну практику.

Дійовим засобом пропаганди передового педагогічного досвіду стало традиційне проведення в лютому кожного року «Місячника методичної роботи». В рамках «днів педагогічної майстерності» проводяться педагогічні дискусії, круглі столи, діалоги, показові уроки, випускаються репортажі, експрес інформації, методичні бюлетені, творчі звіти.

На сайті ліцею створено розділ методичної роботи, де зібрані матеріали  передового педагогічного досвіду працівників.

Зростанню творчості сприяє ефективне використання педагогами комп’ютерної техніки, зокрема впровадження інноваційної освітньої програми Інтел «Навчання для майбутнього». Під час навчання педагоги набувають нові навички роботи на комп’ютері з освітніми ІКТ і створювати дослідницькі, інформаційні, Інформаційно – практичні «Портфоліо».

Запровадження інформаційних технологій позитивно впливає на педагогів, змушує їх йти в ногу з часом, стимулює їх до підвищення рівня своєї інформаційної культури, розвитку інноваційної педагогічної діяльності. Атестація педагогічних кадрів підсумовує творчу діяльність кожного члена колективу, його персональну відповідальність за результати навчання і виховання, активізує творчу професійну діяльність.

Ефективність роботи методичного кабінету і зростання професійної майстерності педагогів визначаються рядом факторів, одним із яких є його оснащення. Кажуть, що в наш час виграє той, хто володіє інформацією. В методичному кабінеті створено інформаційні банки даних: «Адреси передового педагогічного досвіду», «Інформація про інноваційний досвід», «Методичні знахідки». Крім того в методичному кабінеті оформлені виставки: «Майстерність – вимога часу», «Кращий досвід у практику роботи», «Сучасний урок» тощо.

В методичному кабінеті зібрано методичні поради, рекомендації, які допомагають викладачам/майстрам в плануванні роботи навчальних кабінетів, предметних гуртків, різноманітні пам’ятки, банк педагогічних ігор, банк творчих уроків, творчі звіти педагогів. Навчально – методичну роботу вважаємо ефективною.

Це можна прослідкувати у наших досягненнях: педагогічний колектив неодноразово нагороджувався грамотами, дипломами, призовими місцями за кращі розробки ефективних технологій навчально – виховної роботи, за кращі авторські наробки, тощо. Щорічно підвищується рівень теоретичної та науково – педагогічної підготовки педагогічних кадрів, поглиблюються знання здобувачів освіти, удосконалюються їх професійні навички.

Все, що зосереджено в методичному кабінеті, вся величезна методична робота, що проводиться на базі методичного кабінету направлена на те, щоб педагоги стали справжніми професіоналами, майстрами своєї справи, а їхні здобувачі освіти – гідними спеціалістами.

Висновки та рекомендації

Використання інноваційних технологій при викладанні професійно-теоретичної і професійно-практичної підготовок дозволяє значно покращити рівень засвоєння матеріалу здобувачами освіти та, відповідно, підвищити рівень їх знань, а вивчення і застосування спеціального програмного забезпечення щодо реалізації зазначених процесів є запорукою формування працівників нового типу, які забезпечать гідну конкуренцію на ринку робочої сили та стануть тими, хто створить новий оновлений імідж навчального закладу, випускниками якого вони є.

Продовжувати активну роботу з викладачами/майстрами виробничого навчання шляхом урізноманітнення диференційованих, нестандартних, випереджувальних завдань, використання інтерактивних методів навчання, а також проведення різних форм тематичних заходів.