Керівникам членських профспілкових організацій


КЕРІВНИКАМ ЧЛЕНСЬКИХ ПРОФСПІЛКОВИХ ОРГАНІЗАЦІЙ

Надсилаємо для використання в практичній роботі відповіді на запитання з місць щодо особливостей атестації відповідно до Положення про атестацію педагогічних працівників, яке затверджене наказом МОН від 09.09.2022 №805 та набуло чинності 1 вересня 2023 року.

  1. Чи є атестація обов’язковою?

Згідно з п.4. розділу І Положення атестація є обов’язковою й проводиться не раніше ніж через рік після призначення педагогічного працівника на посаду.

2. У якому випадку чергова атестація може бути перенесена?

Згідно з п.4. розділу І Положення педагог проходить чергову атестацію не менше одного разу на 5 років, крім випадків, визначених пунктом 7 розділу III Положення, а саме:

у разі тимчасової непрацездатності педагогічного працівника, який атестується;

настання інших обставин, що не залежать від волі педагога та перешкоджають проходженню ним атестації.

У такому випадку проведення атестації або окремих засідань атестаційної комісії має бути перенесено за рішенням відповідної атестаційної комісії до припинення таких обставин, але не більше ніж на один рік. За педагогічним працівником зберігається раніше присвоєна кваліфікаційна категорія (педагогічне звання) до проходження ним атестації у порядку, визначеному цим Положенням.

Нагадуємо, що лист МОН від 15.03.2022 №1/3454-22 «Про перенесення атестації педагогічних працівників у 2022 році» ґрунтувався на нормах Типового положення про атестацію педагогічних працівників, затвердженого наказом МОН від  06.10.2010 № 930. Наказом МОН від 09.09.2022 №805 цей наказ визнано таким, що втратив чинність, тож із 01.09.2023 процедура атестації має відбуватись за новим Положенням.

Згідно з п. 1 розділу ІІІ Положення у випадку відсутності педагога у затвердженому списку  педагогічних працівників, які підлягають черговій атестації в наступному календарному році, він має не пізніше 20 грудня поточного календарного року подати заяву, на підставі якої атестаційна комісія включає його до відповідного списку.

  • Коли потрібно затвердити список педагогічних працівників, які підлягають черговій атестації : в наступному календарному чи навчальному році?

Список педагогічних працівників, які підлягають черговій атестації в наступному календарному році, потрібно затвердити до 10 жовтня в начальному році. Окремий список на позачергову атестацію потрібно затвердити й оприлюднити до 20 грудня. Отже, списки затверджують у навчальному році, а педагогів атестують у наступному календарному році.

  • Яка процедура започаткування атестації?

Для організації та проведення атестації наказом керівника закладу загальної середньої освіти до 20 вересня створюється атестаційна комісія. Такий наказ має містити інформацію про:

1) визначений персональний склад комісії.

Мінімальна кількість членів атестаційної комісії складає 5 осіб.

До роботи атестаційної комісії за власною згодою долучається не більше двох представників первинних або територіальних профспілкових організацій.

2) призначені голову та секретаря комісії.

Головою атестаційної комісії у ЗЗСО є його керівник (заступник керівника).

Відповідно до пункту 3 розділу ІІ Положення № 805 у випадку відсутності голови атестаційної комісії атестаційна комісія має обрати головуючим іншого члена атестаційної комісії за виключенням її секретаря.

Новоствореною комісією для проведення чергової атестації до 10 жовтня визначається та затверджується:

список педагогічних працівників, які підлягають черговій атестації в наступному календарному році;

строки проведення атестації таких педагогічних працівників;

графік проведення засідань атестаційної комісії;

строки та адреса електронної пошти для подання педагогічними працівниками документів в електронній формі.

Відповідно до пункту 5 розділу ІІІ Положення № 805 педагогічний працівник, який атестується, може подати до відповідної атестаційної комісії документи в паперовій або електронній формі.

Крім того, у строк до 20 грудня педагогічні працівники мають можливість подати до атестаційної комісії ЗЗСО наступні заяви:

про включення до списку працівників, які підлягають черговій атестації (довільна форма);

про проведення позачергової атестації (форма, що передбачена у додатку № 1 до Положення № 805).

Відповідно до пункту 2 розділу ІІІ Положення № 805 атестаційна комісія затверджує окремий список педагогічних працівників, які підлягають позачерговій атестації, визначає строки проведення їх атестації, подання ними документів та у разі потреби може внести зміни до графіка своїх засідань.

  • Чи має педагогічний працівник подавати заяву до атестаційної комісії для проходження чергової атестації?

Ні, це має робити керівник закладу освіти: щорічно до 10 жовтня він подає до атестаційної комісії списки педагогічних працівників, які підлягають черговій атестації.

Утім, є випадки, коли вчитель таки може подавати заяву до атестаційної комісії:

для позачергової атестації з метою підвищення кваліфікаційної категорії (тарифного розряду);

якщо його включено до списку осіб, які підлягають черговій атестації, то він має право подати до атестаційної комісії заяву про присвоєння більш високої кваліфікаційної категорії (тарифного розряду);

у разі необхідності перенесення строку атестації.

6. Коли проводиться позачергова атестація?

Для проведення позачергової атестації до 20 грудня педагогічним працівником подається заява (додаток 1 до Положення) до атестаційної комісії, яка має:

затвердити окремий список педагогічних працівників, які підлягають позачерговій атестації;

визначити строки проведення атестації педагогів та подання ними документів;

внести зміни до графіка своїх засідань (у разі потреби).

Позачергова атестація керівника закладу освіти проводиться за ініціативою керівника відповідного органу управління у сфері освіти у разі виявлення низької якості освітньої діяльності закладу освіти за підсумками інституційного аудиту.

7. Які документи атестаційної комісії потрібно публікувати на сайті закладу освіти?

Відповідно до п.4 розділу ІІІ Положення не пізніше п’яти робочих днів з дня прийняття рішення відповідною атестаційною комісією на вебсайті закладу освіти, відокремленого структурного підрозділу, органу управління у сфері освіти оприлюднюється інформація щодо:

1. Проведення чергової атестації, а саме:

затверджений список педагогічних працівників, які підлягають черговій атестації в наступному календарному році та строки проведення їх атестації;

графік проведення засідань атестаційної комісії;

строк та адреса електронної пошти для подання педагогічними працівниками документів (у разі подання в електронній формі);

2. Проведення позачергової атестації, а саме:

окремий список педагогічних працівників, які підлягають позачерговій атестації;

строки проведення їх атестації, подання ними документів;

зміни до графіка своїх засідань (у разі потреби).

8. Які заходи проводить атестаційна комісія?

Згідно з п. 6. ІІІ розділу Положення атестаційна комісія:

розглядає документи педагогічних працівників, які атестуються, за потреби перевіряє їхню достовірність;

встановлює дотримання вимог пунктів 8, 9 розділу I цього Положення (обсяг підвищення кваліфікації, освітній рівень та стаж роботи на посаді);

оцінює професійні компетентності педагогічного працівника з урахуванням його посадових обов’язків і вимог професійного стандарту (за наявності). Кваліфікаційні вимоги до вчителів, яким присвоюється певна кваліфікаційна категорія визначено Орієнтовним описом професійних компетентностей вчителя відповідно до кваліфікаційних категорій педагогічних працівників (пункт 7 Професійного стандарту за професіями «Вчитель початкових класів закладу загальної середньої освіти», «Вчитель закладу загальної середньої освіти», «Вчитель з початкової освіти (з дипломом молодшого спеціаліста)»).

Також для належного оцінювання професійних компетентностей педагога атестаційна комісія може прийняти рішення про вивчення практичного досвіду його роботи. У такому випадку атестаційна комісія має:

визначити зі складу членів атестаційної комісії членів, які аналізуватимуть практичний досвід роботи педагогічного працівника;

затвердити графік заходів з його проведення.

Крім того, згідно з п.8 розділу ІІІ Положення у разі виникнення питань до педагога, зокрема пов’язаних з поданими ним документами, атестаційна комісія може запросити його на своє засідання не пізніше 5 робочих днів до його проведення одним із таких способів:

вручення запрошення під підпис;

надсилання його в сканованому вигляді на адресу електронної пошти (із підтвердженням про отримання).

9. Як атестують педагогів, які мають навантаження з декількох предметів або обіймають різні педагогічні посади?

Відповідно до п.12 розділу І Положення педагогічного працівника, який має педагогічне навантаження з кількох предметів, атестують з того предмета, який викладають за спеціальністю. Але слід звернути увагу, що необхідною умовою є підвищення кваліфікації з тих навчальних предметів (інтегрованих курсів), які є обов’язковими для вивчення відповідно до річного навчального плану закладу освіти.

Присвоєна кваліфікаційна категорія за результатами атестації поширюється на все педагогічне навантаження.

Педагогічні працівники, які обіймають різні педагогічні посади в одному і тому чи різних закладах освіти (зокрема керівники закладів освіти, які викладають предмети або здійснюють іншу педагогічну роботу), атестуються за кожною з посад.

Згідно з п.11 розділу ІІІ Положення у випадку проведення одночасної (в межах однієї процедури) атестації педагогічного працівника з двох і більше навчальних предметів, які ним викладаються, видається один атестаційний лист, що має містити інформацію про результати атестації за кожним із таких навчальних предметів.

10. Які документи до атестаційної комісії має подати педагогічний працівник, який атестується?

У педагога мають бути документи, що підтверджують його освітній рівень, професійну діяльність (трудова книжка), сертифікати про підвищення кваліфікації. Але якщо ці документи зберігаються в особовій справі працівника, атестаційна комісія працює при закладі освіти, ЖОДНИХ ДОКУМЕНТІВ ПОДАВАТИ НЕ ПОТРІБНО. ВОНИ Є В ОСОБОВІЙ СПРАВІ педагогічного працівника.

11. Чи потрібно збирати атестаційні матеріали (звіти, виступи тощо) педагогів, які підтверджують тарифікаційний розряд? Чи достатньо лише вивчати їхню професійну діяльність?

Положення про атестацію не передбачає збору жодних матеріалів, досвіду тощо. Але педагог має право додатково подати матеріали та документи, що, на його думку, свідчать про педагогічну майстерність та/або професійні досягнення, протягом п’яти днів після оголошення списків.

Якщо ж атестаційна комісія хоче вивчити досвід педагога, він цікавий, вона має попередити педагога, що ухвалила рішення вивчити його досвід; заходи, які будуть передбачені при вивченні цього досвіду, потрібно узгодити з педагогом.

12. Чи потрібно складати характеристику діяльності на педагога, який атестується?

Положення про атестацію не передбачає складання характеристики на педагога. Але вивчаючи його досвід роботи, педагогічну діяльність, якщо є таке бажання у членів атестаційної комісії, звичайно, можна написати.

13. Чи повинен педагогічний працівник мати нову методичну розробку для підтвердження педагогічного звання «вчитель-методист»?

Положення про атестацію не передбачає подання жодних документів, атестаційній комісії достатньо вивчити досвід роботи. Якщо сам педагогічний працівник хоче подати документи, він має на це право. Тобто це рішення атестаційної комісії і працівника безпосередньо. Але примусити працівника подавати документи атестаційна комісія не має права.

14. Чи є вимоги до оформлення атестаційного листа?

Форму атестаційного листа наведено в додатку 3 до Положення про атестацію. Саме за нею потрібно оформлювати атестаційний лист. Секретар атестаційної комісії оформлює атестаційний лист у двох примірниках. Підписують їх – голова атестаційної комісії та секретар.

15. Де в атестаційному листі вказувати дату проведення атестації?

В атестаційному листі є одна дата, яку проставляють у кінці документа. Це – день проведення засідання атестаційної комісії. Отже, дата проведення атестації і дата засідання атестаційної комісії – одна й та сама дата. Упродовж трьох робочих днів з дати ухвалення відповідного рішення атестаційної комісії керівництво закладу повинно ознайомити педпрацівника з атестаційним листом, вручити примірник або направити поштою з повідомленням.

16. Як заповнювати пункт атестаційного листа щодо найменування закладу, у якому педагог підвищував кваліфікацію, якщо курси були онлайн на освітніх платформах?

Суб’єктом підвищення кваліфікації може бути заклад освіти, наукова установа, інша юридична чи фізична особа, зокрема фізична особа – підприємець, що надає освітні послуги з підвищення кваліфікації педагогічним та/або науково-педагогічним працівникам (п. 9 Порядку підвищення кваліфікації педагогічних і науково-педагогічних працівників, затвердженого постановою КМУ від 21.08.2019 № 800). Тому онлайн-платформи, які надають освітні послуги з підвищення кваліфікації педагогів і видають сертифікати, є суб’єктами підвищення кваліфікації.

Якщо педагог підвищував кваліфікацію на освітніх онлайн-платформах, то в пункті 10 атестаційного листа «Відомості про підвищення кваліфікації» найменуванням закладу потрібно зазначити назву освітньої платформи й установу, яка видала сертифікат.

17. Які вимоги до присвоєння кваліфікаційних категорій?

У п.8 розділу І Положення зазначено, що необхідною умовою атестації є  підвищення кваліфікації, яке проводиться в міжатестаційний період, а загальний обсяг підвищення кваліфікації визначається сумарно за останні 5 років перед атестацією. Відповідно до п. 3 наказу МОН від 09.09.2022 №805 мінімальний загальний обсяг підвищення кваліфікації педагогічних працівників, необхідний для проходження атестації, становить:

для закладів загальної середньої, професійної (професійно-технічної) освіти – не менше ніж 150 годин або 5 кредитів ЄКТС упродовж п’яти років;

для закладів освіти інших типів – не менше ніж 120 годин або 4 кредити ЄКТС упродовж п’яти років.

У п.9 розділу І Положення встановлено такі вимоги до присвоєння кваліфікаційних категорій педагогів:

«Спеціаліст»:

освітній рівень – фаховий молодший бакалавр (освітньо-кваліфікаційний рівень молодший спеціаліст), молодший бакалавр, бакалавр чи магістр (освітньо-кваліфікаційний рівень спеціаліст).

«Спеціаліст другої категорії»:

освітній рівень – молодший бакалавр (освітньо-кваліфікаційний рівень молодший спеціаліст), бакалавр чи магістр (освітньо-кваліфікаційний рівень спеціаліст). Для атестації працівників ЗДО також дозволяється освітньо-професійний ступінь фаховий молодший бакалавр;

стаж роботи – не менше 3 років.

«Спеціаліст першої категорії»:

освітній рівень –  бакалавр, магістр (освітньо-кваліфікаційний рівень спеціаліст). Атестувати на цю категорію також можна працівників ЗДО, які мають освітньо-професійний ступінь фаховий молодший бакалавр або ступінь вищої освіти молодший бакалавр (освітньо-кваліфікаційний рівень молодший спеціаліст);

стаж роботи – не менше 5 років.

«Спеціаліст вищої категорії»:

освітній рівень – магістр (освітньо-кваліфікаційний рівень спеціаліст);

стаж роботи – не менше 7 років.

18. Як атестують педагогічного працівника, який перейшов на роботу з одного закладу до іншого або на інші педагогічні посади у цьому закладі освіти або перервав роботу на посаді?

Відповідно до п. 14 розділу І Положення за такими педагогічними працівниками або за педагогами, які перервали роботу на педагогічній посаді (незалежно від тривалості перерви у роботі), зберігаються присвоєні за результатами останньої атестації кваліфікаційні категорії та педагогічні звання. Атестація таких працівників здійснюється не пізніше ніж через два роки після прийняття їх на роботу.

19. Як атестують педагогів, які пройшли інтернатуру?

Згідно з п. 15 розділу І Положення педагогічні працівники, які пройшли педагогічну інтернатуру в установленому законодавством порядку, для продовження роботи на цих посадах атестуються упродовж другого року роботи, але не раніше ніж через один рік після призначення на посаду.

20. Чи може педагогу, який має кваліфікаційну категорію «спеціаліст другої категорії», бути присвоєна категорія «спеціаліст вищої категорії»?

Згідно з п. 11 розділу І Положення  кваліфікаційні категорії та педагогічні звання, як правило, присвоюють послідовно. Разом із тим відповідно до п.9 цього розділу педагогічному працівнику, який має освітньо-науковий / освітньо-творчий, науковий ступінь, за результатами атестації без дотримання послідовності на присвоєння може бути присвоєна кваліфікаційна категорія «спеціаліст вищої категорії», за умови наявності в нього стажу роботи на посадах педагогічних працівників не менше ніж один рік.

21. Як атестуються педагоги, які успішно пройшли сертифікацію?

Відповідно до ст. 49 Закону України «Про повну загальну середню освіту» право на безоплатне проходження сертифікації один раз на три роки мають педагогічні працівники, які:

працюють не менше двох років у закладах освіти повної загальної середньої освіти;

мають педагогічне навантаження.

Педагогічний працівник, який не отримав сертифіката, має право на повторне проходження сертифікації не раніше ніж через рік.

Згідно з п.13 розділу І Положення наявність сертифіката має такі переваги:

сертифікація зараховується як проходження атестації педагогічним працівником (один раз протягом строку дії сертифіката педагогічного працівника під час його чергової або позачергової атестації за його ініціативи);

є підставою для присвоєння йому відповідної кваліфікаційної категорії та/або педагогічного звання. Присвоєння/підтвердження кваліфікаційної категорії та/або педагогічного звання проводиться без урахування тривалості міжатестаційного періоду, без дотримання умов, визначених пунктами 8, 9 цього розділу та без проведення будь-яких заходів, пов’язаних із вивченням і оцінюванням його діяльності та професійних компетентностей.

22. Як атестуються педагогічні працівники, які мають педагогічне навантаження з кількох предметів?

Відповідно до пункту 12 Розділу I Положення № 805 педагогічні працівники, які мають педагогічне навантаження з кількох предметів, атестуються з того предмета, який викладають за спеціальністю. У цьому випадку присвоєна кваліфікаційна категорія поширюється на все педагогічне навантаження. Необхідною умовою при цьому є підвищення кваліфікації з навчальних предметів (інтегрованих курсів), що обов’язкові для вивчення відповідно до річного навчального плану закладу освіти.

23. Як атестуються педагогічні працівники-сумісники?

Педагогічні працівники, які працюють за сумісництвом або на умовах строкового трудового договору, атестуються на загальних підставах.

24. Як атестуються інші працівники закладу освіти, які обіймають різні педагогічні посади?

Педагогічні працівники, які обіймають різні педагогічні посади в одному і тому чи різних закладах освіти (зокрема керівники закладів освіти, які викладають предмети або здійснюють іншу педагогічну роботу), атестуються за кожною з посад.

Якщо в міжатестаційний період педагогічного працівника довантажено годинами з інших предметів (інтегрованих курсів), то присвоєна кваліфікаційна категорія поширюється на все педагогічне навантаження до чергової атестації.

25. Який порядок формування атестаційної комісії?

Для атестації педагогічних працівників щорічно не пізніше 20 вересня наказом керівника створюються атестаційні комісії. Наказ має містити інформацію про персональний склад комісії (мінімальна кількість – 5 осіб;), призначені голову та секретаря атестаційної комісії (п.1 р.2).

Головою атестаційної комісії I рівня є керівник (заступник керівника) закладу освіти, структурного підрозділу; головою атестаційної комісії II, III рівня є керівник (заступник керівника) органу управління у сфері освіти, закладу вищої освіти, який має відокремлені структурні підрозділи, що забезпечують здобуття загальної середньої, професійної (професійнотехнічної), фахової передвищої освіти. У випадку відсутності голови атестаційної комісії на засіданні атестаційна комісія має обрати головуючим іншого члена атестаційної комісії за виключенням її секретаря (п.3 р.2).

Голова атестаційної комісії залучає за згодою до роботи атестаційної комісії з правом голосу (п. 2 р. 2 ) представників профспілкових організацій (до 2 осіб) відповідно до рішення уповноваженого профспілкового органу (за наявності у закладі освіти) або на територіальному рівні кількох профспілкових організацій – за рішенням спільного представницького органу профспілок. Представники профспілки не є членами атестаційної комісії, тому на етапі затвердження складу атестаційної комісії визначати їх як її членів немає підстав.

До роботи атестаційної комісії не може бути залучена особа, яка, відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» є близькою особою педагогічного працівника, який атестується, або є особою, яка може мати конфлікт інтересів (п.2 р.2).

Які повноваження атестаційної комісії?

Атестаційні комісії I рівня створюються в закладах освіти, відокремлених структурних підрозділах, у яких працює більше 15 педагогічних працівників (включаючи сумісників), приймають рішення не пізніше 1 квітня (п.7 р.2) про:

– відповідність (невідповідність) педагогічних працівників займаним посадам;

– присвоєння (підтвердження) кваліфікаційних категорій і педагогічних звань або про відмову в такому присвоєнні (підтвердженні).

Наказ по закладу освіти має містити інформацію про персональний склад комісії (мінімальна кількість – 5 осіб;), призначені голову та секретаря атестаційної комісії (п.1 р.2).

Атестаційні комісії ІI рівня створюються в органах управління у сфері освіти сільських, селищних, міських рад, закладах професійної (професійно-технічної) освіти, фахової передвищої та вищої освіти, які мають відокремлені структурні підрозділи, приймають рішення не пізніше 25 квітня (п.8 р.2) про:

– відповідність (невідповідність) займаним посадам педагогічних працівників підпорядкованих закладів освіти, відокремлених структурних підрозділів (в яких працює менше 16 педагогічних працівників), а також керівників підпорядкованих закладів освіти;

– присвоєння (підтвердження) кваліфікаційних категорій і педагогічних звань або про відмову в такому присвоєнні (підтвердженні) (у тому числі керівникам закладів освіти, які викладають навчальні предмети (інтегровані курси);

– розглядають апеляції на рішення атестаційних комісій 1 рівня.

Атестаційні комісії ІІI рівня створюються в Міністерстві освіти і науки, молоді та спорту Автономної Республіки Крим, органах управління у сфері освіти обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, приймають рішення не пізніше 25 квітня (п.8 р.2) про:

– відповідність (невідповідність) керівників підпорядкованих закладів освіти, відокремлених структурних підрозділів займаним посадам та присвоєння (підтвердження) кваліфікаційних категорій;

– присвоєння (підтвердження) педагогічних звань або про відмову в такому присвоєнні (підтвердженні) керівникам закладів освіти, підпорядкованих Міністерству освіти і науки, молоді та спорту Автономної Республіки Крим, обласним, Київській та Севастопольській міським державним адміністраціям;

– розглядають апеляції на рішення атестаційних комісій 1 рівня підпорядкованих закладів освіти та атестаційних комісій 2 рівня.

Порядок проведення засідання атестаційної комісії

Атестаційна комісія є повноважною за умови присутності на її засіданні не менше двох третин від її складу (п.4 р.2).

• Рішення атестаційної комісії приймають шляхом голосування простою більшістю голосів. У разі рівного розподілу голосів «за» і «проти» атестаційна комісія приймає рішення в інтересах педагогічного працівника, який атестується (п.4 р.2) .

Особи, які входять до складу атестаційної комісії, не беруть участі в голосуванні щодо себе у разі проходження ними атестації (п.4 р.2).

• Порядок голосування (відкрито чи таємно) визначається на засіданні атестаційної комісії та фіксується в протоколі (п.4 р.2).

• За наявності обставин, які об’єктивно унеможливлюють проведення засідання комісії очно (воєнний стан, надзвичайна ситуація, карантинні обмеження тощо), голова атестаційної комісії може прийняти рішення про проведення засідання в режимі відеоконференцзв’язку (п.5 р.2).

Вивчення практичного досвіду роботи педпрацівника не є обов’язковою умовою під час атестації, однак для належного оцінювання професійних компетентностей педагогічного працівника атестаційна комісія може прийняти рішення про вивчення практичного досвіду його роботи. У такому випадку атестаційна комісія має визначити зі складу членів атестаційної комісії осіб, які аналізуватимуть практичний досвід роботи педагогічного працівника, а також затвердити графік заходів з його проведення (п.6. р.3).

Скасовано вимогу щодо присутності педагога на засіданні атестаційної комісії. Атестаційна комісія може запрошувати педагогічних працівників на засідання. Педагогічний працівник може бути присутнім на засіданні атестаційної комісії під час розгляду питань, що стосуються його атестації, зокрема і в режимі відеоконференцзв’язку (п. 9 р.3 Положення). Запрошення для педагогічного працівника підписується головою комісії та вручається її секретарем не пізніше п’яти робочих днів до дня проведення засідання. Передбачається, що таке запрошення надається педагогічному працівнику під підпис або надсилається у сканованому вигляді на адресу електронної пошти, вказаної педагогічним працівником.

Також педагогічний працівник може направити свого представника за договором доручення на засідання атестаційної комісії, який буде діяти від його імені.

Взяти до уваги! Положенням визначено повноваження голови та секретаря атестаційної комісії, зокрема:

1) голова атестаційної комісії проводить засідання, бере участь у голосуванні, підписує протоколи засідань та атестаційні листи (п.5 р.2);

2) секретар атестаційної комісії (п.6 р.2):

– приймає, реєструє та зберігає документи;

– організовує роботу атестаційної комісії, веде та підписує протоколи засідань;

– оформляє та підписує атестаційні листи;

– повідомляє педагогічним працівникам про місце і час засідання атестаційної комісії (у разі запрошення на засідання);

– забезпечує оприлюднення інформації про діяльність атестаційної комісії на вебсайті.

26. Який порядок оскарження рішення атестаційної комісії?

Якщо працівник не погоджується з рішенням атестаційної комісії І чи ІІ рівнів, він має право оскаржити його шляхом подання апеляції до відповідної атестаційної комісії вищого рівня упродовж семи робочих днів з дати отримання атестаційного листа.

Апеляційна заява має бути оформлена згідно з Додатком 4 до Положення. До неї педагогічний працівник додає копію атестаційного листа та копії документів, які він подавав до атестаційної комісії, рішення якої оскаржується (у разі їхнього подання).

Апеляційну заяву з додатками педпрацівник подає у паперовій та/або електронній формі на визначену атестаційною комісією адресу електронної пошти (з підтвердженням отримання) у сканованому вигляді (формат PDF, кожен документ – окремим файлом). Документи реєструє та зберігає секретар атестаційної комісії.

Атестаційна комісія має розглянути апеляційну заяву та прийняти рішення протягом 15 робочих днів з дати її надходження. Під час розгляду апеляційної заяви у роботі атестаційної комісії не може брати участь особа, яка брала участь в ухваленні рішення, що оскаржується.

За результатами розгляду апеляції атестаційна комісія ухвалює рішення про:

відповідність педагогічного працівника займаній посаді, підтвердження раніше присвоєної кваліфікаційної категорії та/ або педагогічного звання та скасування рішення атестаційної комісії нижчого рівня;

присвоєння педагогічному працівнику наступної кваліфікаційної категорії та/або педагогічного звання та скасування рішення атестаційної комісії нижчого рівня;

залишення рішення атестаційної комісії нижчого рівня без змін, а апеляцію без задоволення.

Важливо правильно сформулювати зміст апеляційної заяви. Зокрема прохання має стосуватися скасування рішення атестаційної комісії відповідного рівня і присвоєння/підтвердження відповідної кваліфікаційної категорії та/або педагогічного звання.

Рішення про результати розгляду апеляції оформлюють протоколом, який підписують голова та секретар атестаційної комісії. Витяг з цього протоколу, оформлений згідно з Додатком 5 до Положення, протягом трьох робочих днів з дати ухвалення відповідного рішення надсилають педагогічному працівнику та до відповідного закладу освіти електронною поштою у сканованому вигляді (з підтвердженням отримання) або поштовим відправленням з повідомленням про вручення.

Керівник закладу освіти упродовж трьох робочих днів з дати отримання витягу з протоколу про результати розгляду апеляції, за результатами якої педагогічному працівникові було присвоєно (підтверджено) кваліфікаційну категорію, відповідне педагогічне звання, має видати відповідний наказ та ознайомити з ним педагогічного працівника під підпис.

Якщо педагогічний працівник не згодний з рішенням атестаційної комісії вищого рівня щодо розгляду апеляційної заяви, він має право оскаржити таке рішення в суді в установленому законодавством порядку.

27. Яка участь профспілки у роботі атестаційної комісії закладу освіти?

У Положенні передбачено, що до роботи атестаційної комісії залучають представників первинних або територіальних профспілкових організацій (до двох осіб за згодою) із правом голосу.

Установлено також, що представників профспілкових організацій за згодою залучає до роботи голова атестаційної комісії відповідно до рішення уповноваженого профспілкового органу (за наявності у закладі освіти) або на територіальному рівні кількох профспілкових організацій – за рішенням спільного представницького органу профспілок.

При цьому під «залучати» слід розуміти такі синоніми цього слова, як «приймати», «вводити», «включати».

У Положенні йдеться про обов’язкову участь представників первинних або територіальних профспілкових організацій у складі атестаційної комісії, що підтверджується відсутністю слова «може».

Голову атестаційної комісії не наділено повноваженнями звужувати права членів атестаційної комісії залежно від їх належності чи її відсутності до членства у профспілці. Якщо голова атестаційної комісії відмовляється залучати до роботи атестаційної комісії представників профспілки, він порушує вимоги як Положення, так і Закону України «Про професійний розвиток працівників».

Тому в наказі про створення атестаційної комісії у персональному її складі керівник закладу освіти має зазначати прізвище, ім’я, по батькові працівників закладу (відокремленого структурного підрозділу, органу управління у сфері освіти) та представників первинних або територіальних профспілкових організацій), напроти прізвищ яких доцільно зазначати: за згодою / за рішенням профспілкового органу.

Підсумок

В чому полягає особливість атестації педагогічних працівників за новим Положенням:

атестації підлягають педагогічні працівники, посади яких віднесено (п.2 р.1 Положення) до педагогічних, згідно з переліком (постанова КМУ від 14.06.2000 року №963);

атестація педагогічних працівників є обов’язковою (п.4т р.1 Положення), може бути черговою або позачерговою (п.4 р.1)., проводиться з дотриманням академічної доброчесності (п.4 р.1);

• педагогічний працівник проходить чергову атестацію не менше одного разу на п’ять років, крім випадків, передбачених законодавством;

підвищення кваліфікації є необхідною умовою атестації; мінімальний загальний обсяг (загальна тривалість) підвищення кваліфікації педагогічних працівників закладів загальної середньої освіти, необхідний для проходження атестації, становить не менше ніж 150 годин (5 кредитів ЄКТС) упродовж п’яти років, педагогів закладів дошкільної освіти – не менше 120 годин (4 кредити ЄКТС). Положенням врегульовано механізм підрахунку годин підвищення кваліфікації, а саме: загальна тривалість підвищення кваліфікації визначається сумарно за останні 5 років перед атестацією та незалежно від суб’єкта підвищення кваліфікації, виду, форми чи напряму, за якими педагогічний працівник пройшов підвищення кваліфікації (п.8 р.1);

раніше присвоєні кваліфікаційні категорії, педагогічні звання є дійсними до атестації педагогічних працівників за новим Положенням;

атестація «не за фахом»:

педагогічні працівники, які працюють у закладах освіти та мають вищу освіту за спеціальностями, що не відповідають навчальним предметам або педагогічній діяльності за посадою, вважаються такими, що мають відповідну посаді професійну кваліфікацію та атестуються як такі, що мають відповідну освіту (п. 3.2 наказу № 805) ;

особи, призначені на посади педагогічних працівників відповідно до частини 5 статті 58 Закону України «Про освіту» (особи, які здобули вищу, ФПВ, П(ПТ) освіту за іншою спеціальністю (не присвоєно професійну кваліфікацію педагогічного працівника) можуть бути призначені на посаду педпрацівника строком на 1 рік) та/або ті, які пройшли педагогічну інтернатуру в установленому законодавством порядку, для продовження роботи на цих посадах атестуються упродовж другого року роботи, але не раніше ніж через один рік після призначення на посаду (п.15 р.1);

успішне проходження сертифікації та наявність чинних сертифікатів (один раз протягом його дії) зараховується як проходження чергової (позачергової) атестації із присвоєнням наступної (збереженням присвоєної) кваліфікаційної категорії, педагогічного звання;

• за результатами атестації визначається відповідність педагогічного працівника займаній посаді, присвоюються або підтверджуються кваліфікаційні категорії, педагогічні звання відповідно до Переліку кваліфікаційних категорій і педагогічних звань педагогічних працівників ;

педагогічні працівники, які мають педагогічне навантаження з кількох предметів, атестуються з того предмета, який викладають за спеціальністю. У цьому випадку присвоєна кваліфікаційна категорія поширюється на все педагогічне навантаження при умові підвищення кваліфікації з навчальних предметів (інтегрованих курсів) інваріантної складової/обов’язкового компонента річного навчального плану закладу освіти;

Якщо в міжатестаційний період педагогічного працівника довантажено годинами з інших предметів (інтегрованих курсів), то присвоєна кваліфікаційна категорія поширюється на все педагогічне навантаження до чергової атестації (п. 12 р.1);

• педагогічні працівники, які працюють за сумісництвом або на умовах строкового трудового договору, атестуються на загальних підставах;

педагогічні працівники, які працюють у різних закладах освіти за однією і тією самою посадою та/або викладають один предмет (інтегрований курс), атестуються за основним місцем роботи. В цьому випадку присвоєна педагогічному працівнику кваліфікаційна категорія та педагогічне звання або тарифний розряд, поширюються на все педагогічне навантаження за всіма місцями роботи та/або посадами;

• педагогічні працівники, які обіймають різні педагогічні посади в одному і тому чи різних закладах освіти (зокрема керівники закладів освіти, які викладають предмети або здійснюють іншу педагогічну роботу), атестуються за кожною з посад;

педагогічним працівникам, посади яких не передбачають присвоєння кваліфікаційних категорій, за результатами атестації визначається відповідність (невідповідність) займаній посаді та у порядку, визначеному законодавством, встановлюється (підтверджується) тарифний розряд;

рішення атестаційної комісії може бути підставою для звільнення педагогічного працівника з роботи у порядку, встановленому законодавством.

Юридична служба Чернівецького обласного комітету профспілки працівників освіти і науки

16.10.2023