Алєся ЧОСИК


Це зображення має порожній атрибут alt; ім'я файлу image.pngЧосик Алєся Миколаївна

Тема досвіду: «ВИМОГИ СУЧАСНОГО СВІТУ, ЩО ПОТРЕБУЮТЬ НОВИХ ОСВІТНІХ ТРАНСФОРМАЦІЙ, ЯКІ Б ОРІЄНТУВАЛИСЯ НА МАЙБУТНЄ»

Вид творчого проєкту: аналітичний проєкт

Галузь застосування: навчально-виховний та навчально-виробничий процес закладу професійної (професійно-технічної) освіти.

Суб’єкти творчої діяльності: колектив здобувачів освіти закладу професійної (професійно-технічної) освіти; 100 здобувачів освіти.

Автор проєкту: Чосик Алєся Миколаївна

Посада: майстер виробничого навчання

Кваліфікаційна категорія:  14 т.р.

Педагогічне звання: майстер виробничого навчання  ІІ категорії

Мета впровадження новації:

Аналіз проблем в системі професійної освіти, процесів її оновлення та визначення напрямів її подальшої модернізації в контексті динамічних змін на ринку праці.

Зміст новації:

Сучасна система освіти, що забезпечує формування людського чинника виробництва, є базовою умовою становлення економіки знань, яка отримує потужний розвиток у ХХІ сторіччі. Вважається, що система української професійної освіти є досить розвиненою, однак для того, щоб вона по справжньому ефективно забезпечувала розвиток економіки знань необхідна її трансформація з урахуванням актуальних світових тенденцій розвитку освіти. Це обумовлено наявністю низки проблем у професійно-технічній освіті, серед яких найбільш гострими є: руйнування системи професійно-технічної освіти та деформація структури підготовки кадрів за освітніми рівнями, невідповідність професійної структури підготовки спеціалістів реальним потребам економіки, зниження якості освіти і девальвація вузівського диплому, корупція в системі освіти, відірваність освітнього процесу від наукових досліджень, повільні темпи інтеграції в європейський і світовий інтелектуальний простір. Значне розширення системи професійної освіти з середини 1990-х років до 2000 року без відповідного розвитку матеріально-технічної бази призвело до зниження якості освіти.

В подальшому відбулося зменшення обсягів вузівської підготовки, однак не відбулося суттєвої модернізації освітнього процесу. На сучасному етапі ВНЗ стоять перед необхідністю суттєвої трансформації для того, щоб вистояти в конкурентній боротьбі, яка загострюється в освітній сфері.

Термін дії проекту: 2019-2024 рр.

Шляхи реалізації:

  • збільшення фінансування, що забезпечує модернізацію навчальної бази ПТНЗ;
  • створення НПЦ за професіями, які дефіцитні на ринку праці;
  • здійснювати реальні кроки щодо забезпечення взаємодії професійно-технічної освіти з бізнесом та моніторингу затребуваних на ринку праці професій;
  • створення робочої групи із залученням роботодавців для оцінки потреби економіки в конкретних професіях та напрямах підготовки, інформація якої стала підґрунтям для створення НПЦ;
  • розгорнути міжнародної співпраці для забезпечення якісного розвитку професійно-технічної освіти;
  • підвищення відповідності професійної підготовки вимогам виробництва шляхом розвитку дуальної освіти.

Результативність та ефективність упровадження новації

Проведене дослідження свідчить, що в системі професійної освіти започатковано прогресивні реформи, які забезпечують трансформацію процесу підготовки кадрів у бік більшої відповідності сучасним потребам економіки та суспільства в цілому. Створюються кращі умови для формування людського капіталу.

Необхідно забезпечити їх подальший розвиток і акцентувати увагу на вирішення таких нагальних проблем: підвищення рівня фінансового забезпечення професійної освіти шляхом диверсифікації джерел фінансування, збільшення коштів бізнесу та громадських організацій, створення доступної для населення системи кредитування вищого навчання; підвищення якості професійної освіти шляхом запровадження сучасних технологій навчання і контролю знань, забезпечення оптимального поєднання теоретичної, практичної та наукової складової навчального процесу; забезпечити кращу відповідність потребам ринку праці професійної підготовки кадрів змістовно та за переліком професій шляхом більш тісної співпраці між ПТНЗ та бізнес організаціями і Державною службою зайнятості; створити інституційні умови для зменшення освітньої міграції молоді з України та збільшення залучення для навчання іноземних здобувачів освіти.