Звіт про проведення предметно-методичного тижня біології, екології та хімії


ЗВІТ

ПРО ПРОВЕДЕННЯ ПРЕДМЕТНО-МЕТОДИЧНОГО ТИЖНЯ БІОЛОГІЇ, ЕКОЛОГІЇ ТА ХІМІЇ

8-12.04.2024

Напередодні Дня довкілля і Дня Землі у Чернівецькому професійному ліцеї сфери послуг відбувся предметно-методичний тиждень біології, екології та хімії. На платформах онлайн – навчання здобувачі освіти мали змогу ознайомитися із запланованими заходами, які відбувалися у змішаному форматі. За допомогою цих платформ також було надано доступ до необхідних матеріалів та ресурсів здобувачам освіти тих груп, які цього тижня навчалися дистанційно.

Заплановані заходи були спрямовані на максимальне залучення здобувачів освіти до активної участі у предметно-методичному тижні в умовах змішаного навчання і мали на меті формування стійкого пізнавального інтересу до вивчення природничих дисциплін, прищеплення екологічного світогляду, усвідомлення важливості вміння аналізувати інформацію у сучасному житті; реалізацію творчого потенціалу здобувачів освіти, виховання любові до процесу пізнання; формування позитивних стереотипів щодо вагомості освіти у сучасному суспільстві.

У понеділок, 8 КВІТНЯ, в рамках Всеукраїнського фестивалю «STEM-весна 2024» відбулося STEAM-засідання гуртка «Чарівний світ перетворень» на тему «Звукові явища та їх сприйняття». Базуючись на вже отриманих раніше знаннях та вміннях, гуртківці спробували глибше зануритись у проблематику значення звукових коливань у природі.  Завдання важливе не лише з наукової точки зору, актуальність його надзвичайна з огляду на медичні проблеми зі слухом у молодого покоління. Здобувачі освіти пригадали, що їм вже відомо про природу звукових коливань (для цього в нагоді стала практична модель, виготовлена на занятті з фізики), будову слухового аналізатора, а також дізналися чимало нових вражаючих фактів про особливості сприйняття звуків у тваринному світі. Користуючись цифровим додатком HearWHO, розробленим ВООЗ, скористалися нагодою перевірити власний слух. Після вимірювання рівня гучності різних звуків разом сформулювали правила гігієни слуху. А навчившись працювати з додатком BirdNET, молодь змогла не лише насолодитись пташиним співом, а й розпізнати птахів рідного краю за їх голосами. Заняття видалося дуже цікавим, актуальним, практично корисним й емоційно насиченим.

9 КВІТНЯ, у вівторок, предметно-методичний тиждень продовжився галереєю природничих головоломок, завдання якої були розміщені у коридорі 2-го поверху. Девізом події став вислів Анатоля Франса «Щоб перетравлювати знання, потрібно поглинати їх з апетитом». Здобувачі освіти вправлялися у вирішенні завдань і переконалися, що природничі знання тісно пов’язані з іншими галузями й необхідні в повсякденні. Молодь азартно змагалася у вирішенні кросвордів, філвордів, сканвордів та інших завдань на основі міжпредметних зв’язків («Літературно-ботанічний кросворд», філворди «Біологія і англійська мова», «Лікарські рослини України», кросворди «Біологія і фізика», «Біологія і хімія», сканворд «Музика квітів» тощо). Здобувачі освіти мали нагоду продемонструвати глибокі теоретичні знання і загальну ерудицію. Повністю виконали завдання лише найнаполегливіші, проте всі отримали новий цікавий досвід, а найактивніші – також заохочувальні бали. За підсумками перемогу розділили здобувачі освіти групи №3 Степан Тарновецький та  Владислав Федорюк.

У середу, 10 КВІТНЯ, протягом перерв відбувалися заняття з психологічного розвантаження «Творча перерва». Здобувачі освіти виявили бажання попрацювати з антистрес – розмальовками на наукову тематику. Турбота про ментальне здоров’я набуває особливого значення у період війни, а подібні творчі заняття позитивно впливають на психіку підлітків. Крім того, робота з природничими розмальовками дозволила закріпити матеріал про будову клітини, неклітинні форми життя, трофічні сітки, розвиток з метаморфозами, етапи мітозу тощо. Готові зображення стануть корисним дидактичним матеріалом, який можна буде використати під час вивчення відповідних тем з наступними курсами.

Того ж дня для всіх бажаючих ознайомитися з творчим доробком викладача біології, екології та хімії була організована виставка методичних напрацювань.

Хоча безпекова ситуація накладає певні обмеження, цьогоріч здобувачі освіти першого курсу все ж отримали довгоочікувану нагоду відвідати зоологічне відділення природничого музею ЧНУ. Екскурсія відбулася у четвер, 11 КВІТНЯ. Пані екскурсовод натхненно розповіла вражаючі факти з історії створення музею, молодь була захоплена багатством колекції експонатів, оскільки багатьох тварин змогла побачити вперше в житті. Види місцевої і світової фауни, реліктові й рідкісні види – це і багато іншого можна побачити у залах музею. Яка найбільша змія у світі? Навіщо казуарові шолом? Чи може кит проковтнути людину? Чому зникли дронти? Як виглядають зуби мамонтів? На ці й багато інших запитань здобувачі освіти отримали відповідь. Але кульмінаційним моментом екскурсії стала, без сумніву, можливість побувати всередині найбільшої тварини в світі – синього кита. Першокурсники покидали музей зі щирим бажанням повернутися туди ще не раз.

Здобувачам освіти, які цього тижня навчалися за дистанційною формою навчання, було запропоновано взяти участь в екологічній онлайн – вікторині, приуроченій до Дня довкілля. В ігровій формі молодь змогла більше дізнатися про традиції відзначення цього міжнародного дня, мету проведення й екологічні активності, які об’єднують небайдужих людей у різних країнах і на різних континентах. Найцікавішою для здобувачів освіти виявилася інформація про ранньоквітучі рослини і співочих пташок рідного краю. Найкраще впоралися із завданнями Ольга Андрійчук (8 група) і Юлія Коростельова (14 група).

Завершився предметно-методичний тиждень нагородженням переможців конкурсів бонусними балами, підведенням підсумків. Здобувачі освіти знайшли змогу поділитися враженнями, продемонструвати свої нахили, творчі здібності та зацікавленість предметами. Завдяки проведеним заходам здобувачі освіти переконалися у тому, що процес пізнання може бути захопливим і яскравим за будь-яких обставин.

ФОТОЗВІТ

STEAM-ЗАСІДАННЯ ГУРТКА «ЧАРІВНИЙ СВІТ ПЕРЕТВОРЕНЬ» НА ТЕМУ «ЗВУКОВІ ЯВИЩА ТА ЇХ СПРИЙНЯТТЯ»