Зіт про проведення предметно-методичного тижня біології, екології та хімії
Зіт про проведення предметно-методичного тижня біології, екології та хімії
31.03-4.04.2025
Напередодні Дня довкілля і Дня Землі у Чернівецькому професійному ліцеї сфери послуг відбувся предметно-методичний тиждень біології, екології та хімії. На платформах онлайн-навчання та у групових чатах здобувачі освіти мали змогу ознайомитися із запланованими заходами, які цьогоріч відбувалися у змішаному форматі. За допомогою цих платформ також було надано доступ до необхідних матеріалів та ресурсів здобувачам освіти тих груп, які цього тижня навчалися дистанційно.
Заплановані заходи були спрямовані на максимальне залучення здобувачів освіти до активної участі у предметно-методичному тижні в умовах змішаного навчання і мали на меті формування стійкого пізнавального інтересу до вивчення природничих дисциплін, прищеплення екологічного світогляду, усвідомлення важливості вміння аналізувати інформацію у сучасному житті; реалізацію творчого потенціалу здобувачів освіти, виховання любові до процесу пізнання; формування м’яких навичок та позитивних стереотипів щодо вагомості освіти у сучасному суспільстві.
У понеділок, 31 БЕРЕЗНЯ, відбулося відкриття предметно-методичного тижня. Склалося так, що здобувачі освіти ІІІ курсу протягом цього періоду навчалися у дистанційному форматі, але напередодні вони скористалися можливістю відвідати геолого-географічний відділ природничого музею ЧНУ. Екскурсія стала логічним продовженням вивчення розділу хімії «Неорганічні речовини та їх властивості». Адже краще, як то кажуть, «один раз побачити, ніж сто разів почути».
Під час відвідин молодь на власні очі побачила, у якому вигляді існують у природі різні сполуки, ознайомилася з багатою колекцією мінералів та петрографічних зразків з різних регіонів земної кулі, а деяких – навіть позаземного походження. Провідний зберігач фондів установи Годзінська Ірина Леонідівна провела захоплюючу тематичну екскурсію, під час якої хлопці й дівчата ознайомилися з розмаїттям корисних копалин рідного краю, багатими колекціями напівдорогоцінного і дорогоцінного каміння, були вражені важкими умовами його добування, дізналися, якими способами можна розпізнати мінерали в природі і навіть побачили скам’янілості з відбитками організмів, що існували на території Буковини сотні мільйонів років тому.
Що таке «золото дурнів», які алмази найдорожчі і чому, звідки на Буковині поклади вапняку, з чого виготовлена знаменита чернівецька бруківка – на ці й багато інших запитань отримали відповідь здобувачі освіти. «Мені було надзвичайно цікаво, особливо сподобалося, що деякі зразки можна взяти в руки і самостійно дослідити», – поділився враженнями здобувач освіти Євген Горбунов. Отож, зрозумівши практичну цінність знань про речовини, учням тепер буде набагато цікавіше вивчати нові теми на уроках хімії.
1 КВІТНЯ, у вівторок, здобувачам освіти було запропоновано взяти участь у вебквесті «Автостопом біологією». В ігровій формі молодь змогла закріпити здобуті протягом року природничі знання, продемонструвати ерудицію, відчути дух суперництва і смак перемоги. Найкраще впоралися із завданнями Ангеліна Ткач і Марія Мінайлюк (група 4/5) – з результатом 47 хв. вони виявилися найспритнішими і найкмітливішими.
У середу, 2 КВІТНЯ, в рамках Всеукраїнського фестивалю «STEM-весна 2025» відбулося STEAM-засідання гуртка «Чарівний світ перетворень» на тему «Оптичні явища та їх сприйняття. Гігієна зору». Першокурсники-гуртківці спробували глибше зануритись у проблематику сприйняття зорових образів і проблеми збереження здоров’я очей. Завдання важливе не лише з наукової точки зору, актуальність його надзвичайна з огляду на медичні проблеми із зором у молодого покоління, що росте із ґаджетами в руках. Здобувачі освіти пригадали, що їм вже відомо про будову і функціонування зорового аналізатора. Тут дітям стали у нагоді не лише біологічні знання, а й фізика та геометрія. Найбільше юні дослідники зацікавилися тим фактом, що зоровий аналізатор забезпечує сприйняття 90% інформації про світ не лише на основі законів заломлення променів, а й шляхом екстраполяції набутого досвіду. здобувачі освіти пригадали вже відомі їм приклади оптичних ілюзій, а також самостійно виготовили пристрій для отримання голографічного зображення. Проаналізувавши роботу кришталика, зробили висновок про причини порушення зору внаслідок надмірного використання ґаджетів, спільно виробили власні правила гігієни зору і профілактики короткозорості. Новим цікавим досвідом стало знайомство зі стереограмами і використання їх для зняття м’язової втоми ока. «Мені вдалося розфокусувати погляд і побачити об’ємне зображення, я можу використати таку картинку як заставку на своєму комп’ютері і буду час від часу робити перерви, щоб очі відпочили», – поділився враженнями Владислав Мацола. Заняття видалося дуже цікавим, актуальним, практично корисним й емоційно насиченим.
Предметно-методичний тиждень продовжився галереєю природничих головоломок, завдання якої були розміщені у коридорі 2-го поверху. Девізом події став вислів Анатоля Франса «Щоб перетравлювати знання, потрібно поглинати їх з апетитом». Здобувачі освіти вправлялися у вирішенні завдань і переконалися, що природничі знання тісно пов’язані з іншими галузями й необхідні в повсякденні. Молодь азартно змагалася у вирішенні кросвордів, філвордів, сканвордів та інших завдань на основі міжпредметних зв’язків («Літературно-ботанічний кросворд», філворди «Біологія і англійська мова», «Лікарські рослини України», кросворди «Біологія і фізика», «Біологія і хімія», сканворд «Музика квітів» тощо). Здобувачі освіти мали нагоду продемонструвати глибокі теоретичні знання і загальну ерудицію. Повністю виконали завдання лише найнаполегливіші, проте всі отримали новий цікавий досвід, а найактивніші – також заохочувальні бали. За підсумками перемогу здобула команда групи №3/6.
3 КВІТНЯ, у четвер, здобувачі освіти ІІ та ІІІ курсів скористалися можливостями нової стримінгової платформи, започаткованої у межах проєкту EU Youth Cinema: Green Deal. Вона надає доступ до найновіших європейських «зелених» фільмів екологічного спрямування. Найчастіше здобувачі освіти обирали для перегляду й обговорення фільм «Текстильна гора: прихований тягар наших модних відходів». Молодь активно дискутувала про екологічні проблеми, спричинені так званою швидкою модою, разом спробувала сформулювати для себе правила екологічно свідомих споживачів. Питання сталого розвитку виявилися близькими й болючими для юнаків і дівчат, адже кожен після перегляду усвідомив вплив власних щоденних дій на довкілля.
Протягом тижня на перервах бажаючі також брали участь у «Стереограмних паузах», протягом яких використовували 3D-ілюзії для психологічного розвантаження і зняття зорової втоми. Хтось вже був знайомий із такими зображеннями, а комусь вперше вдалося їх побачити, що викликало бурхливі емоції і веселощі.
Завершився предметно-методичний тиждень урочистим нагородженням переможців конкурсів – Всеукраїнського відкритого інтерактивного конкурсу «МАН-Юніор Ерудит» та Всеукраїнської учнівської Інтернет-олімпіади з хімії 2024/2025.
Здобувачі освіти знайшли змогу поділитися враженнями, продемонструвати свої нахили, творчі здібності та зацікавленість предметами. Завдяки проведеним заходам здобувачі освіти переконалися у тому, що процес пізнання може бути захопливим і яскравим за будь-яких обставин.
ФОТОЗВІТ ЕКСКУРСІЯ ДО ГЕОЛОГІЧНОГО ВІДДІЛЕННЯ ПРИРОДНИЧОГО МУЗЕЮ ЧНУ



