Інноваційні підходи щодо впровадження методу оптимізації робочого простору. Методика 5s.
ІННОВАЦІЙНІ ПІДХОДИ ЩОДО ВПРОВАДЖЕННЯ МЕТОДУ ОПТИМІЗАЦІЇ РОБОЧОГО ПРОСТОРУ. МЕТОДИКА 5S.
У 2022 році у ліцеї запроваджений пілотний проєкт унікальної методики оптимізації робочого простору. Основним завданням цього проєкту є скоротити витрати і втрати, що є результатом неефективного розміщення обладнання, відношення співробітників до дисципліни і порядку тощо.
Досягти таких оптимальних та ідеальних умов можна шляхом правильного планування, створення максимального порядку, чистоти і акуратності як на робочому місці, так і в житті людини.
Застосування методики 5S виключає несистемну роботу та генеральні прибирання, а отже, дозволяє організувати робоче місце та робочу зону з мінімальними затратами часу на пошук, впорядкування та використання знарядь праці, а також з часом перейти у добру звичку.
Термін 5S утворений з японських слів: Сейрі (seiri), Сейтон (seiton), Сейсо (seiso), сейкецу (seketsu) і сіцуке (shituke), що відповідає словами «сортувати-впорядковувати-чистити-систематизувати-стандартизувати».
Перший крок носить назву «Сеірі», що дослівно означає сортування. Мова йде про усунення всього непотрібного. На практиці має місце поділ усіх предметів на потрібні й непотрібні. Сортування відбувається за трьома основними категоріями:
• Непотрібні речі. • Потенційно потрібні речі. • Потрібні речі.
Другий крок носить назву «Сейтон», що розшифровується як «акуратність, порядок». Даний етап необхідний для упорядкування тих речей, які потрібні при повсякденній роботі. Всі предмети кладуться в ті місця, звідки їх можна буде при необхідності легко витягти. Фахівці радять маркувати предмети для того, щоб їх можна було швидко знайти.
Третій етап носить назву «Сейсо» і має значення упорядкування та утримання в охайному вигляді. Даний крок передбачає підтримку чистоти. Робоче місце має бути візуально поділено на кілька зон, у кожній з яких будуть розташовуватися певні речі. При цьому треба стежити за тим, щоб всі прилади знаходилися в чистоті. Також потрібно час від часу перевіряти їх на працездатність, щоб уникнути проблем, які можуть знизити ефективність робочого процесу.
На четвертому етапі, який називається «Сеікецу», має місце стандартизація. На цьому кроці відбувається оцінка ефективності впровадження перших трьох кроків, а результати фіксуються у письмовому або електронному вигляді. Найпродуктивніші нововведення використовуються для автоматизації та стандартизації трудового процесу.
П’ятий крок носить назву «Сіцуке» і має на увазі вдосконалення і формування дисципліни. Цей етап спрямований на те, щоб використання системи 5S у виробництві стало життєвою філософією працівників.
Результати впровадження даного проєкту описані у презентації.
https://docs.google.com/presentation/d/1xTimdsgZl6ukqriZPaA0n_KDmkcSeeAF/edit#slide=id.p1