28 квітня Всесвітній день безпеки та здоров’я на роботі 


28 квітня Всесвітній день безпеки та здоров’я на роботі 

Загальна інформація

Міжнародна організація праці (далі — МОП) заснована у 1919 році. Це одна із найстаріших міжнародних міжурядових організацій — у 2023 році їй виповниться 104 роки. Своїми першочерговими завданнями МОП визначає: підтримку демократії і соціального діалогу, боротьбу з бідністю і безробіттям, заборону дитячої праці.

За рішенням організації 28 квітня відзначають Всесвітній день охорони праці, щоб привернути увагу до цих та інших проблем сьогодення. Вперше під такою назвою його відзначали у 2003 році. Але ідея започаткувати такий особливий день з’явилася після того, як у 1989 році американські та канадські робітники та профспілки провели День вшанування пам’яті працівників, які загинули на роботі.

У міжнародний день охорони праці в Україні також відзначають День охорони праці (указ Президента України № 685/2006, виданий 18.08.2006). День охорони праці в Україні запроваджено з метою привернення уваги суспільства, органів  державної влади, суб’єктів господарювання до питань охорони праці, запобігання нещасним випадкам на виробництаві і та професійним захворюванням в Україні.

Всесвітній день безпеки та здоров’я на роботі  2023

У 2023 році Всесвітній день безпеки та здоров’я на роботі відзначатиметься 28 квітня, і його темою стане:«Безпечне та здорове робоче середовище — основний принцип та право на роботі» (A Safe and healthy working environment as a fundamental principle and right at work).

У червні 2022 року Міжнародна конференція праці (МКП) вирішила включити «безпечне та здорове робоче середовище» в систему основних принципів і прав у сфері праці, що діє в МОП. З цієї нагоди Конвенція про безпеку та здоров’я на роботі  (№ 155) та Конвенція про основи, що сприяють безпеці та здоров’ю на роботі  (№ 187) були проголошені основними конвенціями. У результаті цього рішення всі держави-члени МОП, навіть ті, які не ратифікували вказані конвенції, мають зобов’язання, що випливає вже із самого факту їхнього членства в Організації, дотримуватися, зміцнювати та реалізовувати добросовісно та відповідно до Статуту МОП принципи, що стосуються основних прав, які є предметом цих конвенцій.

Як відзначати День охорони праці 2023

Важливо обговорити проблемні питання та провести круглі столи не лише з керівниками структурних підрозділів, а й із працівниками — так вони побачать, що вас насправді турбує безпека персоналу. Крім того, зворотний зв’язок від працівників допоможе визначити причини наявних проблем.

Для того, щоб належним чином організувати День охорони праці, підготуйте наказ про проведення заходів, затвердьте план та кошторис. У наказі потрібно вказати цілі, підготовчі заходи, тематику, строки та відповідальних осіб. План необхідний для того, щоб усі працівники легко та швидко зорієнтувалися, де й коли проводитимуть круглі столи, конкурси та інші заходи.

Варто також підготувати роздатковий матеріал — пам’ятки, буклети тощо — та розмістити його на інформаційних стендах. Крім того, ефективним каналом поширення інформації можуть стати корпоративні платформи та ЗМІ.

Важливо забезпечити учасникам допомогу у підготовці до конкурсів, наприклад надати перелік документів, на підставі яких складені запитання для тестування.

Які теми були раніше

У 2022 МОП хотіла підкреслити, що наявність надійної системи охорони праці, що включає конструктивну участь урядів, роботодавців, працівників, суб’єктів охорони здоров’я та всіх відповідних сторін на національному рівні та рівні підприємств, має вирішальне значення для захисту умов праці та забезпечення безпеки і здоров’я працівників. Тож у минулому році тема Дня ОП звучала так: «Формуємо разом позитивну культуру безпеки та здоров’я» (Act together to build a positive safety and health culture).

Міжнародна організація праці вирішила присвятити Всесвітній день охорони праці 2021 стратегіям зміцнення національних систем безпеки та здоров’я на роботі (БЗР), посиленню життєстійкості та протидії нинішнім і майбутнім кризам. Його гасло — «Передбачати, готуватися та реагувати на кризиінвестуймо зараз у стійкі системи БЗР» (World Day for Safety and Health at Work 2021 — Anticipate, prepare and respond to the crisis — Invest in resilient OSH systems).

У 2020 році на девіз Дня охорони праці вплинуло поширення коронавірусної інфекції COVID-19: «Зупинимо пандемію: безпека і здоровя на роботі можуть врятувати життя». До початку пандемії МОП планувала присвятити День ОП 2020 іншій проблемі — «Насильство і домагання у сфері праці» (Violence and Harassment in the World of Work). Однак зрештою тему Дня ОП було змінено. 

Девіз Всесвітнього дня охорони праці у 2019 році — «Безпечне та здорове майбутнє праці». Вибір теми обумовлений викликами та змінами у сфері праці, які відбулися внаслідок розвитку технологій та під дією нових демографічних, глобалізаційних, кліматичних і інших чинників.

У 2018 році Всесвітній день охорони праці та Всесвітній день боротьби з дитячою працею припали на час проведення спільної кампанії з охорони праці молодих працівників та припинення використання дитячої праці. Отже, тема Всесвітнього дня охорони праці звучала так: «Захищене і здорове покоління».

Заходи до Всесвітнього дня охорони праці 2018 року були спрямовані на те, щоб показати надзвичайну важливість вирішення проблем молодих працівників та покращення їх становища на роботі. На думку представників МОП, треба не лише сприяти належній зайнятості молоді, але й об’єднувати ці зусилля з боротьбою проти експлуатації дитячої праці на небезпечних видах робіт.

У 2017 році головною темою Всесвітнього дня охорони праці стала «Оптимізація збору та використання даних з охорони праці».

Девіз 2016 року — «Стрес на робочому місці: колективний виклик».

Джерело:

https://www.ilo.org/budapest/what-we-do/projects/declared-work-ukraine/WCMS_867907/lang–uk/index.htm

https://pro-op.com.ua/article/642-vsesvtny-den-ohoroni-prats-mop-viznachilasya-z-temoyu