Про зміни у положенні про атестацію педагогічних працівників
Керівникам членських організацій
Про зміни у положенні про атестацію педагогічних працівників
Наказом МОН від 10.09.2024 № 1277 викладено в новій редакції Положення про атестацію педагогічних працівників, затверджене наказом МОН від 09.09.2022 № 805. Наказ № 1227 набрав чинності 05.11.2024.
Ось роз’яснення основних змін.
1.Пункт 2 розділу І Положення № 805 містить визначення таких понять:
відокремлений структурний підрозділ – це відокремлений структурний підрозділ закладу вищої, фахової передвищої, професійної (професійно-технічної) освіти, загальної середньої, дошкільної, позашкільної освіти, утворений відповідно до вимог законів України «Про дошкільну освіту», «Про повну загальну середню освіту», «Про позашкільну освіту», «Про професійну (професійно-технічну) освіту», «Про фахову передвищу освіту», «Про вищу освіту»;
міжатестаційний період – це проміжок часу між проходженням педагогічним працівником попередньої та наступної атестації, що становить зазвичай 5 років.
2. В пункті 3 розділу І Положення № 805 чітко прописано, що педагогічним працівникам, посади яких відповідно до законодавства не передбачають присвоєння кваліфікаційних категорій, за результатами атестації встановлюється відповідність обійманій посаді та в порядку, визначеному законодавством, за рекомендацією атестаційної комісії установлюється (підтверджується) тарифний розряд, а також може бути присвоєне педагогічне звання.
Нагадаємо, що раніше п. 10 розд. І Положення № 805 встановлював, що за результатами атестації педагогічні звання присвоюються (підтверджуються) педагогічним працівникам, які мають кваліфікаційну категорію «спеціаліст першої категорії» / «спеціаліст вищої категорії». І альтернативи ця норма не надавала.
Тому виникала проблема, наприклад, присвоєння керівнику гуртка звання керівника гуртка – методиста, адже керівники гуртка не мають категорій. І хоча в листі від 22.03.2024 № 1/4931-24 МОН звертало увагу на таку колізію і говорило про можливість присвоєння звання, звісно, питання потребувало законодавчого врегулювання, що тепер і зробленою.
3. У пункті 4 розділу І Положення № 805 уточнено, що педагогічний працівник проходить чергову атестацію один раз на 5 років (раніше – не менше одного разу на п’ять років), крім випадків, визначених цим Положенням.
Умови про те, що атестація проводиться не раніше ніж через рік після призначення педагогічного працівника на посаду, ця норма більше не містить.
4. У пункті 7 розділу І Положення № 805 уточнено, що час перебування педагогічного працівника в соціальних відпустках, відпустках без збереження заробітної плати тривалістю понад 1 рік, на обліку в службі зайнятості, в інших випадках, коли переривається трудова діяльність, увільнення працівника від виконання обов’язків, у зв’язку з мобілізацією, а також період, на який переноситься атестація, до міжатестаційного періоду не зараховуються.
5. У пункті 8 розділу І Положення № 805 уточнено, що здобуття освіти в закладі вищої, фахової передвищої освіти наступні 5 років зараховується як підвищення кваліфікації відповідно до законодавства.
6. У пункті 9 розділу І Положення № 805 уточнено, що при прийнятті на роботу педагогічним працівникам (особам, призначеним на посади педагогічних працівників) атестаційною комісією присвоюється кваліфікаційна категорія «спеціаліст» без проведення будь-яких заходів, пов’язаних із вивченням й оцінюванням його діяльності й професійних компетентностей.
Як і раніше, педагогічному працівнику, який має освітньо-науковий / освітньо-творчий ступінь вищої освіти, науковий ступінь або вчене звання, за його заявою рішенням атестаційної комісії кваліфікаційна категорія «спеціаліст вищої категорії» присвоюється зазвичай без дотримання послідовності. Однак тепер немає умови наявності у нього стажу роботи на посадах педагогічних працівників не менше ніж один рік.
Уточнено, що атестація осіб, які не мають педагогічної освіти і призначені на посади педагогічних працівників у заклади загальної середньої освіти, проводиться не раніше ніж через 1 рік після призначення.
7. У пункті 10 розділу І Положення № 805 повернули умови присвоєння педагогічних звань.
Педагогічне звання «майстер виробничого навчання II категорії» присвоюється майстрам виробничого навчання, які мають освітній рівень молодшого бакалавра (освітньо-кваліфікаційний рівень молодшого спеціаліста) або бакалавра чи магістра (освітньо-кваліфікаційний рівень спеціаліста), стаж роботи на займаній посаді не менше ніж 5 років, яким встановлено найвищий тарифний розряд і які на високому професійному рівні володіють методами і прийомами виробничого навчання, майстерно застосовують їх у роботі.
Педагогічне звання «майстер виробничого навчання I категорії» присвоюється майстрам виробничого навчання, які мають освітній рівень молодшого бакалавра (освітньо-кваліфікаційний рівень молодшого спеціаліста) або бакалавра чи магістра (освітньо-кваліфікаційний рівень спеціаліста), стаж роботи на займаній посаді не менше ніж 7 років, яким встановлено найвищий тарифний розряд і які на високому професійному рівні володіють та ефективно застосовують у своїй роботі, а також поширюють методики практичного навчання, зокрема сучасні виробничі технології, нові освітні технології.
Педагогічні звання «старший викладач», «старший учитель», «старший вихователь» (крім педагогічних працівників, які працюють у закладах дошкільної освіти) присвоюються педагогічним працівникам, які працюють на відповідних посадах і яким за результатами попередньої атестації присвоєно (підтверджено) кваліфікаційну категорію не нижче ніж «спеціаліст другої категорії» (для працівників, педагогічні посади яких не передбачають присвоєння кваліфікаційної категорії – найвищий, встановлений відповідно до посади, тарифний розряд), а також мають стаж роботи понад 3 роки.
Педагогічні звання «викладач-методист», «учитель-методист», «вихователь-методист» (крім педагогічних працівників, які працюють у закладах дошкільної освіти), «педагог-організатор – методист», «практичний психолог – методист», «керівник гуртка – методист», «старший вожатий – методист» присвоюються (підтверджуються) педагогічним працівникам, які працюють на відповідних посадах і які за результатами попередньої атестації мають кваліфікаційну категорію не нижче ніж «спеціаліст вищої категорії» (для працівників, педагогічні посади яких не передбачають присвоєння кваліфікаційної категорії – найвищий, встановлений відповідно до посади, тарифний розряд), вищу освіту і стаж роботи понад 5 років.
Педагогічне звання «старший вихователь» може присвоюватися вихователям-методистам закладів дошкільної освіти, яким за результатами попередньої атестації присвоєно (підтверджено) першу або вищу кваліфікаційну категорію.
Педагогічне звання «вихователь-методист» може присвоюватися вихователям, музичним керівникам та інструкторам з фізичної культури закладів дошкільної освіти, які мають стаж роботи понад 5 років і яким за результатами попередньої атестації присвоєно (підтверджено) кваліфікаційну категорію не нижче ніж «спеціаліст другої категорії».
Педагогічне звання «керівник гуртка – методист» може присвоюватися керівнику гуртка закладу дошкільної освіти, якому за результатами попередньої атестації встановлено найвищий тарифний розряд і який має стаж роботи понад 5 років.
8. Порядок дій при «донавантаженні» педагогічного працівника в межатестаційний період іншими годинами з навчальних предметів або іншою педагогічною роботою не змінено. Втім, є певні уточнення для правильного розуміння.
Так, згідно з абз. 9 п. 12 розд. І Положення № 805 якщо в міжатестаційний період педагогічному працівникові надано години з навчальних предметів (інтегрованих курсів, дисциплін, безпосередньої роботи з дітьми), іншої педагогічної роботи, з яких він не проходив атестацію, то присвоєна за результатами попередньої атестації кваліфікаційна категорія (педагогічне звання) поширюється на все педагогічне навантаження до наступної атестації.
ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Проходження курсів з цих предметів (посад) при цьому, як і раніше, не вимагається. А от коли настане час атестації, то педагогічні працівники, які мають педагогічне навантаження з кількох навчальних предметів, атестуються з того предмета, який викладають за спеціальністю, або за посадою відповідно до трудового договору. Присвоєна кваліфікаційна категорія (педагогічне звання) поширюється на все педагогічне навантаження. Необхідною умовою при цьому є підвищення кваліфікації з навчальних предметів (інтегрованих курсів, дисциплін, виду (напрямку) діяльності), на які поширюється присвоєна (підтверджена) кваліфікаційна категорія, і які є освітнім компонентом освітньої програми закладу освіти (абз. 1–3 п. 12 розд. І Положення № 805).
9. Як і раніше, згідно пункту 13 розділу І Положення № 805 успішне проходження сертифікації зараховується як проходження атестації педагогічним працівником і є підставою для присвоєння атестаційною комісією йому чергової кваліфікаційної категорії та/або педагогічного звання чи підтвердження наявної вищої кваліфікаційної категорії та/або педагогічного звання. Але тепер є уточнення: з дня подачі до атестаційної комісії сертифіката.
Атестаційна комісія присвоює чи підтверджує кваліфікаційну категорію, присвоює педагогічне звання без проведення будь-яких заходів, пов’язаних із вивченням і оцінюванням діяльності та професійних компетентностей педагога, без урахування тривалості міжатестаційного періоду, вимог до стажу роботи для присвоєння відповідної кваліфікаційної категорії та умов підвищення кваліфікації.
Сертифікацію зараховують один раз протягом строку дії сертифіката.
10. Згідно з абз. 5–6 п. 14 розділу І Положення № 805 у разі призначення (переведення) педагогічного працівника в інший заклад освіти на посаду, за якою він пройшов атестацію, до наступної атестації за ним зберігаються присвоєні за результатами попередньої атестації кваліфікаційна категорія та/або педагогічне звання.
Чергова атестація таких працівників проводиться в строки, визначені абз. 4 п. 4 цього розділу. Але річ у тому, що в п. 4 розд. І Положення № 805 немає четвертого абзацу. Тому на це питання повинно відповісти МОН.
Створення комісій У розділі ІІ Положення № 805 можна виділити такі зміни.
1. Уточнено, що атестація педпрацівників філій закладів загальної середньої освіти, зокрема завідувача і його заступника, здійснюється в закладі загальної середньої освіти, який є юридичною особою, що створила філію.
2. Згідно з пункту 2 розділу ІІ Положення № 805 повноваження атестаційної комісії починаються з дня видання наказу (рішення) про її створення та діють до набуття повноважень атестаційною комісією, створеною відповідно до наказу (рішення) про її створення для проведення атестації в наступному навчальному році.
У разі потреби внесення до складу атестаційної комісії змін у зв’язку з тривалою відсутністю з об’єктивних причин її члена, неможливістю подальшого виконання повноважень через виникнення потенційного чи реального конфлікту інтересів, який неможливо врегулювати в установлений законодавством спосіб, тощо такі зміни вносять шляхом видання відповідного наказу (рішення) суб’єктом створення атестаційної комісії.
3. Головою атестаційної комісії є особа, визначена рішенням (наказом) суб’єкта її створення, і яка має право на здійснення педагогічної діяльності.
Головою атестаційної комісії, суб’єктом створення якої є орган державної влади, місцевого самоврядування, заклад освіти державної чи комунальної форми власності, є керівник (заступник керівника) суб’єкта її створення.
Головою комісії, створеної в закладі дошкільної освіти чи іншому суб’єкті, що провадить діяльність у сфері дошкільної освіти, може бути вихователь-методист.
11. Проведення атестації У розділі ІІІ Положення № 805 можна виділити такі зміни.
1. Згідно з пункту 1 розділу ІІІ Положення № 805 для проведення чергової атестації атестаційні комісії до 20 жовтня (раніше – до 10 жовтня) поточного року повинні:
скласти та затвердити список педагогічних працівників, які підлягають черговій атестації в поточному навчальному році, строки проведення їх атестації та графік проведення засідань атестаційної комісії;
визначити строк і адресу електронної пошти для подання педагогічними працівниками документів (у разі подання в електронній формі).
У разі надходження від педагогічного працівника заяви про перенесення строків чергової атестації, поданої в паперовій чи електронній формі, на електронну пошту чи засобами інформаційно-комунікаційних систем, особисто чи шляхом надсилання на поштову адресу, згідно з рішенням суб’єкта створення атестаційної комісії, атестаційна комісія приймає рішення про таке перенесення за наявності підстав, визначених цим Положенням, у строк, що не перевищує 10 календарних днів із дня отримання заяви й інформує про прийняте рішення педагогічного працівника.
ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Керівник закладу освіти може надати атестаційній комісії уточнені списки педагогічних працівників, які підлягають атестації, до 20 грудня поточного календарного року.
У закладах освіти, у яких працює менше ніж 15 педагогічних працівників, списки працівників, які підлягають черговій атестації, готує керівник закладу освіти й надає їх атестаційній комісії відповідного рівня до 01 жовтня поточного року.
ДО ВІДОМА. У новій редакції Положення № 805 знову повернулися до колишнього порядку оплати праці за результатами атестації, які відповідають нормам Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затвердженої наказом МОН від 15.04.1993 № 102 (далі – Інструкція № 102).
Нагадаємо, що раніше п. 14 розділу ІІІ Положення № 805 встановлював, що оплата праці з урахуванням результатів атестації проводиться з дати видання наказу за результатами атестації. Це суперечило нормам Інструкції № 102, але все ж таки треба було застосовувати норми Положення № 805, про що зазначали фахівці МОН. Наразі ж п. 14 розділу ІІІ Положення № 805 передбачає таке. На підставі рішення атестаційної комісії у строк, що не перевищує 7 робочих днів із дня його прийняття, суб’єкт призначення педагогічного працівника (керівника закладу освіти чи його заступника) видає відповідний наказ і впродовж 3 робочих днів із дати його видання ознайомлює з ним педагогічного працівника під підпис.
Наказ за результатами атестації впродовж 3 робочих днів із дня його видання має бути поданий до бухгалтерії закладу освіти, де працює педагогічний працівник, чи до централізованої бухгалтерії, що здійснює бухгалтерський облік відповідного закладу, установи освіти, для нарахування зарплати та проведення відповідного перерахунку. Оплата праці з урахуванням результатів атестації проводиться з дати прийняття атестаційною комісією рішення за результатами атестації.
12. Кваліфікаційні категорії
За результатами атестації педагогічного працівника, незалежно від обсягу його педагогічного навантаження, атестаційна комісія приймає рішення:
встановити відповідність педагогічного працівника займаній посаді;
присвоїти чи підтвердити кваліфікаційну категорію;
присвоїти педагогічне звання.
У новій редакції Положення уточнено, що працівникам, посади яких не передбачають присвоєння кваліфікаційних категорій, за рекомендацією атестаційної комісії може бути присвоєно педагогічне звання:
Педагогічному працівнику, який має освітньо-науковий / освітньо-творчий, ступінь вищої освіти, науковий ступінь або вчене звання, за його заявою рішенням атестаційної комісії кваліфікаційна категорія «спеціаліст вищої категорії» присвоюється, зазвичай, без дотримання послідовності.
Особи без педагогічної освіти, але зі стажем роботи в одній із галузей економіки, та які працюють на посадах педагогічних працівників закладів освіти, можуть атестуватися без дотримання послідовності на присвоєння кваліфікаційної категорії за наявності відповідного стажу роботи:
«спеціаліст другої категорії» − не менше 2 років;
«спеціаліст першої категорії» − не менше 5 років;
«спеціаліст вищої категорії» − не менше 7 років.
Атестація таких осіб, які призначені на посади педагогічних працівників у заклади загальної середньої освіти, проводиться не раніше ніж через рік після призначення.
13. Педагогічні звання
За результатами атестації відповідно до рішення атестаційної комісії присвоюються педагогічні звання педагогічним працівникам із високим професійним рівнем, які, зокрема:
упроваджують і поширюють методики компетентнісного навчання та нові освітні технології, надають професійну підтримку та допомогу педагогічним працівникам (здійснюють наставництво, супервізію);
беруть участь у процедурах і заходах, пов’язаних із забезпеченням якості освіти та впровадженням інновацій, педагогічних новацій і технологій у системі освіти;
були визнані переможцями, лауреатами регіональних, всеукраїнських, міжнародних фахових конкурсів, змагань тощо;
підготували переможців регіональних, всеукраїнських, міжнародних олімпіад, конкурсів, змагань тощо.
Пунктом 10 розділу 1 Положення про атестацію педагогічних працівників визначено умови присвоєння педагогічних звань «майстер виробничого навчання II категорії», «майстер виробничого навчання I категорії», «старший викладач», «старший учитель», «старший вихователь», «викладач-методист», «учитель-методист», «вихователь-методист», «педагог-організатор-методист», «практичний психолог – методист», «керівник гуртка – методист», «старший вожатий – методист».
Зокрема, урегульовано присвоєння педагогічних звань «старший викладач», «старший учитель» і «старший вихователь». Їх присвоюють педагогам, яким за результатами попередньої атестації присвоєно (підтверджено) кваліфікаційну категорію не нижче ніж «спеціаліст другої категорії» (або встановлений відповідний тарифний розряд) та стаж роботи яких понад 3 роки.
Також унормовано присвоєння таких педагогічних звань: «викладач-методист», «учитель-методист», «вихователь-методист», «педагог-організатор-методист», «практичний психолог – методист», «керівник гуртка – методист», «старший вожатий – методист». Їх присвоюють педагогам, які працюють на відповідних посадах та які за результатами попередньої атестації мають кваліфікаційну категорію не нижче ніж «спеціаліст вищої категорії» (або встановлено відповідний тарифний розряд), вищу освіту та стаж роботи понад 5 років.
14. Чергова та позачергова атестації
Чергова атестація обов’язково відбувається кожні 5 років, позачергова − з ініціативи:
педагога − за відповідності одній з умов:
наявність необхідних освітнього рівня та стажу педагогічної роботи;
визнання переможцем, лауреатом міжнародних, всеукраїнських фахових конкурсів;
здобуття освітньо-наукового/творчого ступеня;
успішне проходження сертифікації;
керівника закладу освіти − у разі зниження якості педагогічної діяльності педагога;
органу управління освітою − у разі зниження якості педагогічної діяльності керівника закладу освіти.
Міжатестаційний період не може тривати менше двох років, крім випадків позачергової атестації з ініціативи педагога.
Усунуто різночитання умов для позачергової атестації педагогічних працівників за власним бажанням (п. 6 Положення).
Раніше було:
Позачергова атестація педагогічного працівника освітній рівень, стаж роботи на посадах педагогічних працівників якого відповідає вимогам, визначених у пунктах 8, 9 цього розділу, може проводиться за його ініціативою та/або за однією з таких умов:
1) визнання переможцем, лауреатом фінальних етапів всеукраїнських, міжнародних фахових конкурсів;
2) наявності освітньо-наукового / освітньо-творчого, наукового ступеня;
3) успішного проходження сертифікації.
Зараз стало:
Позачергова атестація педагогічного працівника за його ініціативою може проводитися у випадках, якщо його освітній рівень, стаж роботи на посадах педагогічних працівників відповідає вимогам, визначеним у пунктах 8, 9 цього розділу, або за наявності однієї з таких умов:
1) визнання переможцем, лауреатом фінальних етапів всеукраїнських, міжнародних, регіональних фахових конкурсів;
2) наявності освітньо-наукового / освітньо-творчого, наукового ступеня;
3) успішного проходження сертифікації.
Саме слова “та/або” піддавалися маніпулюванню.
Нині усе зрозуміло, що це “або” саме про право вчителя:
– або якщо педагог дочасно (менше 5 років) набирає необхідний обсяг кредитів за підвищення кваліфікації,
– або отримує диплом про вищу/передвищу освіту,
– або доходить до фіналу фахових конкурсів,
– або має науковий/освітньо-науковий/освітньо-творчий ступінь.
15. Підвищення кваліфікації
Підвищення кваліфікації педагогічних працівників проводиться відповідно до законодавства та є необхідною умовою атестації.
Загальний обсяг підвищення кваліфікації визначається сумарно за останні 5 років перед атестацією та незалежно від суб’єкта підвищення кваліфікації, виду, форми чи напряму, за якими педагогічний працівник пройшов підвищення кваліфікації.
Новим у Положенні про атестацію педагогічних працівників є те, що здобуття освіти в закладі вищої, фахової передвищої освіти наступні 5 років зараховується як підвищення кваліфікації відповідно до законодавства.
У разі викладання декількох навчальних предметів педагогічні працівники самостійно обирають послідовність підвищення кваліфікації за певними напрямами (предметами) у міжатестаційний період в межах загального обсягу підвищення кваліфікації, визначеного законодавством.
Порядком підвищення кваліфікації педагогічних і науково-педагогічних працівників, затвердженим постановою КМУ від 21.08.2019 № 800, встановлено, що загальний обсяг підвищення кваліфікації для педагогів закладів дошкільної та позашкільної освіти становить не менше 120 год./4 кредити ЄКТС на 5 років, а для педагогів закладів загальної середньої та професійної (професійно-технічної) освіти − не менше 150 год./5 кредитів ЄКТС на 5 років.
16. Про зміни у Положенні про атестацію педагогічних працівників у запитаннях і відповідях:
1. Коли можна атестуватися вперше? Чи можна це робити під час навчання в університеті?
Стаття 50 Закону України “Про освіту” визначає два види атестації – чергову та позачергову. Педагогічний працівник проходить чергову атестацію не менше одного разу на п’ять років, крім випадків, передбачених законодавством (під законодавством, звісно, мається на увазі вказане вище Положення).
Одним із оновлень Положення є визначена пунктом 9 розділу I своєрідна “атестація” при прийнятті на роботу, але без проведення будь-яких заходів, пов’язаних із вивченням й оцінюванням діяльності та професійних компетентностей особи, яка приймається на роботу. Насправді подібна норма вже була в Типовому положенні про атестацію педагогічних працівників 2010 року (пункт 4.3 розділу IV).
Як ми вже повідомили, ця “атестація” здійснюється при прийнятті на роботу і у такому випадку атестаційною комісією педагогічним працівникам (особам, призначеним на посади педагогічних працівників) присвоюється кваліфікаційна категорія “спеціаліст”.
Акцентуємо, що кваліфікаційна категорія “спеціаліст” присвоюється педагогічному працівнику, який має
освітньо-професійний ступінь фахового молодшого бакалавра,
освітній ступінь вищої освіти молодшого бакалавра (освітньо-кваліфікаційний рівень молодшого спеціаліста),
бакалавра чи магістра (освітньо-кваліфікаційний рівень спеціаліста).
А отже у разі відсутності зазначених ступенів присвоїти кваліфікаційну категорію все ще здобувачу вищої освіти неможливо.
Також треба звернути увагу на фінальні абзаци пункту 9 розділу I Положення, що регулюють особливості атестації осіб, які:
1) не мають педагогічної освіти (тут, звісно, виникає питання – чим спровокована ця умова, а також що робити з тими, які мають педагогічну освіту; тут сподіваємося на детальне роз’яснення МОН);
2) мають стаж роботи в одній із галузей економіки (до речі, освіта – це теж галузь економіки згідно з Класифікацією галузей економіки);
3) працюють на посадах педагогічних працівників закладів освіти.
Такі педагогічні працівники можуть атестуватися без дотримання послідовності на присвоєння кваліфікаційної категорії за наявності певного стажу роботи в одній із галузей економіки (від 2 до 7 років). Атестацію таких осіб, які призначені на посади педагогічних працівників у заклади загальної середньої освіти, проводять не раніше ніж через 1 рік після призначення.
2. Коли можна атестуватися, перейшовши на іншу посаду? Це вважатиметься чергова чи позачергова атестація?
Пункт 14 розділу I Положення визначає, що у випадку переведення (призначення) педагогічного працівника на іншу посаду в тому самому чи в іншому закладі освіти за ним зберігаються присвоєні за результатами останньої атестації кваліфікаційна категорія та педагогічне звання до наступної атестації. Звернімо увагу, що будь-яка атестація таких педагогічних працівників здійснюється не пізніше ніж через 2 роки після прийняття їх на роботу, тобто переведення (призначення).
А от у разі призначення (переведення) педагогічного працівника в інший заклад освіти на ту посаду, за якою він вже пройшов атестацію, до наступної атестації за ним так само зберігаються присвоєні за результатами попередньої атестації кваліфікаційна категорія та/або педагогічне звання, але чергова атестація таких працівників проводиться в окремі строки (тут варто звернути увагу, що у доступній версії Положення, напевно, є технічна помилка і маються на увазі ті ж самі 2 роки після прийняття на роботу). При цьому позачергова атестація таких працівників обмежень по строках не має.
3. Чи може вчитель сам перенести свою атестацію на рік?
Питання перенесення атестації врегульовано пунктами 1, 6 розділу III Положення. Пункт 1 визначає, що у випадку надходження від педагогічного працівника заяви про перенесення строків чергової атестації, поданій у паперовій чи електронній формі, на електронну пошту чи засобами інформаційно-комунікаційних систем особисто, чи шляхом надсилання на поштову адресу згідно з рішенням суб’єкта створення атестаційної комісії, атестаційна комісія ухвалює рішення про таке перенесення за наявності підстав, визначених Положенням, у строк, що не перевищує 10 календарних днів з дня отримання заяви, та інформує про ухвалене рішення педагогічного працівника.
Згадані вище підстави для перенесення вочевидь визначені пунктом 6, а саме: тимчасова непрацездатність або настання інших обставин, що не залежать від волі педагогічного працівника, який атестується, та перешкоджають проходженню ним атестації, проведення атестації або окремих засідань атестаційної комісії має бути перенесено за рішенням відповідної атестаційної комісії до припинення таких обставин, але не більше ніж на 1 рік.
У такому випадку за педагогічним працівником зберігається раніше присвоєна кваліфікаційна категорія (педагогічне звання) до проходження ним атестації в порядку, визначеному цим Положенням.
4. Сказали, що якщо я отримаю 2 категорію, то мене позбавлять звання “Старший вчитель”? Чи має на це право атестаційна комісія при позачерговій атестації?
Передусім варто звернути увагу на підпункт 2 пункту 3 наказу Міністерства освіти і науки України від 10 вересня 2024 року № 1277 згідно з яким педагогічним працівникам, яким до набрання чинності цим наказом за результатами попередньої атестації було присвоєно педагогічне звання та які мають відповідний освітньо-професійний ступінь (освітньо-кваліфікаційний рівень), при проведенні чергової атестації встановлюється відповідність (невідповідність) займаній посаді та підтверджується (не підтверджується) педагогічне звання. У випадку підтвердження педагогічного звання педагогічному працівнику присвоюється кваліфікаційна категорія, яка дає право на присвоєння (підтвердження) такого педагогічного звання.
Пункт 10 розділу І Положення визначає, що педагогічні звання присвоюються за результатами атестації педагогічним працівникам із високим професійним рівнем, які зокрема:
упроваджують і поширюють методики компетентнісного навчання та нові освітні технології, надають професійну підтримку та допомогу педагогічним працівникам (здійснюють наставництво, супервізію);
беруть участь у процедурах і заходах, пов’язаних із забезпеченням якості освіти та впровадженням інновацій, педагогічних новацій і технологій у системі освіти;
були визнані переможцями, лауреатами регіональних, всеукраїнських, міжнародних фахових конкурсів, змагань тощо;
підготували переможців регіональних, всеукраїнських, міжнародних олімпіад, конкурсів, змагань тощо.
Водночас педагогічні звання “старший викладач”, “старший учитель”, “старший вихователь” (крім педагогічних працівників, які працюють у закладах дошкільної освіти) присвоюються педагогічним працівникам, які працюють на відповідних посадах та яким за результатами попередньої атестації присвоєно (підтверджено) кваліфікаційну категорію не нижче ніж “спеціаліст другої категорії” (для працівників, педагогічні посади яких не передбачають присвоєння кваліфікаційної категорії – найвищий, встановлений відповідно до посади, тарифний розряд), та стаж роботи понад 3 роки.
Пункт 5 розділу І передбачає, що позачергова атестація проводиться за ініціативою педагогічного працівника, або керівника закладу освіти.
За ініціативою керівника закладу освіти проводиться позачергова атестація педагогічного працівника у випадках наявності підстав, які свідчать про зниження якості його педагогічної діяльності, що визначається за результатами аналізу виконання ним посадових обов’язків, передбачених посадовою інструкцією.
Іншими словами, навіть у випадку присвоєння кваліфікаційної категорії “спеціаліст II категорії” за результатами чергової чи позачергової атестації, це не має автоматичного впливу на наявне педагогічне звання “старший учитель”.
5. Мої сертифікати про проходження курсів підвищення кваліфікації залишилися на непідконтрольній Україні території. Чи можна мені пройти атестацію, врахувавши неможливість принести сертифікати?
Згідно зі статтями 50, 59 Закону України “Про освіту” підвищення кваліфікації є необхідною умовою атестації педагогічного працівника. Пункт 8 розділу І оновленого Положення практично не змінив раніше діючі норми, що стосуються підвищення кваліфікації. Так само загальний обсяг (загальна тривалість) підвищення кваліфікації визначається сумарно за останні 5 років перед атестацією та незалежно від суб’єкта підвищення кваліфікації, виду, форми чи напряму, за якими педагогічний працівник пройшов підвищення кваліфікації.
Крім цього, чинним залишився підпункт 5 пункту 3 наказу Міністерства освіти і науки України від 09 вересня 2022 року № 805, згідно з яким мінімальний загальний обсяг (загальна тривалість) підвищення кваліфікації педагогічних працівників закладів загальної середньої освіти, необхідний їм для проходження атестації, становить не менше ніж 150 годин або 5 кредитів ЄКТС упродовж п’яти років.
Відносним оновленням можна вважати те, що здобуття освіти в закладі вищої, фахової передвищої освіти наступні 5 років зараховується як підвищення кваліфікації відповідно до законодавства, але ця норма дещо повторює та водночас суперечить пунктам 26, 30 Порядку підвищення кваліфікації педагогічних і науково-педагогічних працівників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2019 р. № 800. Цей Порядок не передбачає можливості визнавати здобуття освіти в закладі фахової передвищої освіти як підвищення кваліфікації так само як не визначає і строки такого визнання.
З 2019 року згідно з вказаним Порядком перелік виданих документів про підвищення кваліфікації мав оприлюднюватися на веб сайті суб’єкта підвищення кваліфікації протягом 15 календарних днів після їх видачі та містити таку інформацію:
прізвище та ініціали (ініціал імені) педагогічного або науково-педагогічного працівника, який пройшов підвищення кваліфікації;
форму, вид, тему (напрям, найменування) підвищення кваліфікації та його обсяг (тривалість) в годинах або кредитах ЄКТС;
дату видачі та обліковий запис документа про підвищення кваліфікації.
Наявність цієї інформації має довести факти проходження підвищення кваліфікації та відповідно має бути врахована атестаційною комісією при проведенні атестації.
Сформовано правовою службою Чернівецького обласного комітету профспілки працівників освіти і науки
19.11.2024