Пам’ятка про коронавірус


Пам’ятка про коронавірус

Пам’ятка щодо профілактики інфікування і поширення коронавірусу. Схвалено методичною радою ліцею в якості методичних рекомендацій майстрам в/н, класнім керівникам при проведенні профілактичних заходів зі здобувачами освіти, їх батьками.

ПЛАН

 1. Загальні відомості про коронавірус
 2. Пам’ятка про самоізоляцію
 3. Інформаційна довідка для проведення роз’яснювальної роботи щодо запобіганню поширення коронавірусу
 4. Рекомендації навчальним закладам щодо профілак5тики захворювання на COVID-19
 5. Рекомендації для батьків
 6. Рекомендації щодо профілактики COVID-19 літнім людям
 7. Як підготуватися до ПЛР-тесту
 8. Вакцинація проти COVID-19: все, що потрібно знати
 9. Щеплення дітей від коронавірусу

1, Загальні відомості про коронавірус

Коронавіруси (Coronaviridae) – велика родина респіраторних одноланцюгових РНК-вірусів, що включає на січень 2020 року 39 видів вірусів, об’єднаних у 2 підродини Letovirinae та Orthocoronavirinae (до яких належить і 2019-nCoV / SARS-CoV-2, який спричинив згідно з міжнародною медичною термінологією спалах коронавірусної хвороби – COVID-19, що почався в грудні 2019).

Віруси цієї родини уражають людину, котів, птахів, собак, велику рогату худобу, свиней, кажанів, деяких диких хижих ссавців тощо. Коронавіруси спричиняють захворювання різного ступеня тяжкості, від звичайної застуди до тяжкого гострого респіраторного синдрому. Вперше вірус цієї родини був виділений у 1965 році у пацієнта з гострим ринітом.

Хто може заразитися цим вірусом?

Люди, які живуть або подорожують в районах, де циркулює вірус COVID-19, можуть піддаватися ризику зараження. Медичні працівники, які доглядають за хворими COVID-19, піддаються більш високому ризику та повинні захищатися за допомогою відповідних заходів профілактики і контролю інфекцій.

Хто має вищий ризик отримання важкої форми захворювання?

Хоча вірус ще не до кінця вивчений, але на сьогодні відомо, що люди похилого віку, а також з хронічними захворюваннями більш схильні до ризику розвитку важких захворювань.

Як довго вірус живе на поверхнях?

За попередньою інформацією, вірус може виживати на поверхнях лише протягом декількох годин. Прості дезінфікуючі засоби можуть вбити вірус, унеможливлюючи зараження людей.

Чи можна заразитися вірусом COVID-19 від людини, у якої немає симптомів?

Люди, інфіковані COVID-19, можуть бути переносниками хвороби до того, як проявляться симптоми. Однак, ґрунтуючись на наявних на цей час даних, саме люди, у яких уже є симптоми захворювання, є переважним джерелом поширення вірусу.

Чи існують на сьогодні специфічні методи лікування?

На сьогоднішній день немає ліків, рекомендованих для профілактики або лікування нового коронавірусу. Вберегтися від вірусу можна, дотримуючись звичайних заходів обережності та правил гігієни:

 • мийте руки з милом упродовж 20-ти секунд або користуйтесь антисептиком, вміст спирту в якому повинен бути не менше 60-80%;
 • не торкатися очей, носа, рота брудними руками;
 • не контактуйте з особами, у яких наявні симптоми застуди чи інших захворювань верхніх дихальних шляхів, триматись від них на відстані 1,5-2 метра;
 • на певний час відмовитись від рукостискань і вітальних поцілунків;
 • не подорожуйте до епіцентрів захворювання;
 • у разі появи перших симптомів ГРВІ, високої температури – невідкладно зверніться до свого сімейного лікаря в телефонному режимі або викличте екстрену медичну допомогу;
 • повідомте попередню історію подорожей, якщо такі були;
 • закривайте ніс та рот при чханні серветкою, яку потім варто обов’язково викинути;
 • уникайте контактів з хворими тваринами;
 • не вживайте сиру або без належної термічної обробки їжу тваринного походження;
 • стежте за рекомендаціями ВООЗ та інформуйте дітей про правила гігієни.

І найголовніше – зберігайте спокій. Обов’язково дотримуйтеся рекомендацій з особистої гігієни та перебування у громадських місцях!

2. Пам’ятка про самоізоляцію

Що означає «самоізоляція»?

Самоізоляція – це, в першу чергу, утримання від контакту з іншими для того, щоб зменшити ризик інфікування. Самоізоляція виключає будь-які ситуації, коли ви тісно контактуєте з іншими людьми (наприклад, близький контакт віч-на-віч на відстані менше, ніж 2 метри, або тривалістю понад 15 хвилин).

Виключенням є лише звернення за медичною допомогою (тільки після консультації телефоном).

Якщо ви не впевнені, чи потребуєте ви самоізоляції, або не знаєте до кого звернутися, будь ласка, зателефонуйте на Урядову гарячу лінію: 1545

Для кого потрібна самоізоляція?

Самоізоляція потрібна, в першу чергу, якщо:

 • Ви очікуєте результатів тесту на новий коронавірус COVID-19.
 • Якщо ви близько контактували з особами, що захворіли на COVID-19.
 • Якщо ви нещодавно повернулись із країн про які повідомляється на сайті Міністерства охорони здоров’я України – навіть якщо у вас відсутні симптоми.
 • Якщо ви нещодавно повернулись із-за кордону та відчуваєте кашель, ускладнення дихання та/або підвищення температури.

Скільки триває самоізоляція?

Якщо вам було рекомендовано або ви прийняли рішення про самоізоляцію, вона повинна тривати не менше, ніж 14 днів з дати настання випадку, який став причиною самоізоляції (подорож, контакт з хворим тощо).

Як підготуватись до самоізоляції?

Спробуйте спланувати час самоізоляції так, щоб у вас не виникало необхідності виходити з дому чи приймати відвідувачів та гостей. Поясність це друзям та родичам, а також обговоріть можливість дистанційної роботи із роботодавцем.

Збережіть контакти вашого лікаря, та попередньо повідомте його про причини рішення про самоізоляцію, а також оберіть контактну особу з кола ваших друзів або родичів, до кого ви будете звертатись в першу чергу за допомогою.

Що робити, якщо Ви проживаєте не одні.

Якщо ви проживаєте з сім’єю чи сусідами, потрібно ізолюватись в окремій кімнаті, яка добре провітрюється. Якщо є можливість користуватись окремою ванною кімнатою та/або туалетом, а також готувати їжу та харчуватись окремо – зробіть це.

Не забувайте про загальну гігієну, регулярне миття рук із милом, прибирання, в тому числі вологе прибирання поверхонь, гігієну кашлю, використовуйте одноразові серветки та хустинки. Під час необхідних контактів із людьми завжди одягайте медичну маску та викидайте її після використання або забруднення.

Якщо у вас є домашні улюбленці, ізолюйте себе від них також, або хоча б максимально мінімізуйте контакт із ними.

Як організувати доставку харчових продуктів?

Спробуйте мінімізувати походи в магазини. Якщо є можливість, попросіть друзів або родичів доставляти Вам продукти харчування та необхідні покупки до вхідних дверей або користуйтесь послугами доставки з дистанційною оплатою.

Що робити, якщо Вам необхідно покинути житло?

Якщо у Вас виникла гостра необхідність покинути місце самоізоляції – одягайте маску та мінімізуйте контакти із людьми. Користуйтесь антисептиком для рук та дотримуйтесь гігієни кашлю.

Що робити якщо в Вас з’явились симптоми?

Якщо під час самоізоляції у Вас з’явились симптоми (кашель, ускладнене дихання, підвищена температура, діарея) – негайно зверніться за медичною допомогою та повідомте про свою історію подорожей та можливі контакти з особами, хворими на гострі вірусні захворювання.

3. Інформаційна довідка для проведення роз’яснювальної роботи щодо запобіганню поширенню коронавірусу

Відповідальне ставлення працівників та роботодавців до власного здоров’я та здоров’я оточуючих!

 • Основна теза: Захворів – сиди вдома. Не варто ризикувати власним здоров’ям та здоров’ям інших.
 • У разі погіршення стану – потрібно звернутись до свого сімейного лікаря
 • Керівнику потрібно забезпечити недопущення перебування на робочому місці працівників з симптомами гострого респіраторного захворювання, підвищеної температури тіла та особливо осіб, що повернулись з відпустки або з відрядження з інших країн.

Діагностика. Як визначити на початкових стадіях коронавірус?

 • На початковій стадії коронавірус має такі ж симптоми, що і інші гострі вірусні захворювання. Визначити можуть тільки спеціальні тести.
 • Найпоширенішими симптомами є головний біль, кашель, лихоманка та утруднення дихання, в деяких випадках – діарея або кон’юнктивіт.
 •  Новий штам коронавірусу може викликати тяжку форму пневмонії. В цьому його небезпека.
 • Важливо! Вчасне діагностування. Так як за симптоматикою коронавірус нічим не відрізняється від інших вірусних хвороб, то важливо відразу звернутись до лікаря. Якщо ви протягом останні 14 днів повернулись із країни, в якій зафіксовані випадки коронавірусу або ж спілкувались із людиною, яка контактувала із тим, хто прибув до України з країн де зафіксовані випадки коронавірусу – відразу попередьте про це свого сімейного лікаря. Надалі – лікар має алгоритм дій, що робити.

Хто є групою ризику?

 • Перебіг хвороби залежить від імунітету людини. Вразливою групою є люди похилого віку та люди із хронічними хворобами і слабким імунітетом, вони більш схильні до розвитку важких захворювань. Також після фіксації випадків коронавірусу вразливою групою є медичні працівники.
 • Контактна особа при випадку COVID-19 – особа, яка наразі не має симптомів, але яка контактувала, або ймовірно контактувала із особою, хворою на COVID-19.
 • Особи, які мали прямий фізичний контакт з хворим на COVID-19 (наприклад, через рукостискання)
 • Особи, що мали незахищений прямий контакт із інфекційними виділеннями (наприклад через кашель, торкання використаних паперових хустинок голими руками тощо)
 • Особи, які контактували особисто з хворими на COVID-19 на відстані до 2 метрів та більше 15 хвилин
 • Особи, які перебували у закритому середовищі (наприклад, аудиторія, кімната для переговорів, зал очікування лікарні тощо) з хворими на COVID-19 на відстані до 2 метрів та більше 15 хвилин
 •  Пасажири літака, які сиділи на відстані двох місць (у будь-якому напрямку) від хворого на COVID-19, супутники або особи, які надають догляд та члени екіпажу, що обслуговують в тій частині літака, де розміщений індексний випадок (якщо тяжкість симптомів або пересування хворого вказують на більш велику  експозицію, контактними можуть вважатися всі пасажири секції або всі пасажири )

Як можна заразитися. Як передається вірус?

 • Наразі відомо, що новий коронавірус передається краплинним та контактним шляхами.
 • Вірус не циркулює у повітрі. Він не здатний переміщатись на далекі відстані. Він є тільки в крапельках, які людина видихає під час кашлю чи чханню. Відстань – це гарантія безпеки. Це фактор переривання епідемічного ланцюга. Тому, заразитись неможливо навіть від інфікованої людини, якщо ви не знаходитесь безпосередньо поруч із інфікованим (максимум – 1,5-2 м).
 •  На поверхнях вірус може жити близько 3 годин. Тому важливо дезінфікувати поверхні, ручки дверей і т.д.
 •  Переважає контактний шлях, коли вірус потрапляє на слизові оболонки носа, очей через руки або інші предмети (хустинку, рукавиці) після торкання до об’єктів (тварин, м’яса, риби, дверних ручок, поручнів), що забруднені виділеннями із дихальним шляхів хворого чи інфікованого.
 •  Краплинним шляхом вірус передається від людини до людини під час кашлю або чхання у тісному контакті, коли утворюються краплі діаметром понад 5 мкм. Коронавіруси не здатні зберігати інфектогенність (заразність) під час передавання на далекі відстані. Тому тісним контактом вважають відстань менше 1 м.

Як довго вірус живе на поверхнях?

 • За попередньою інформацією вірус може виживати на поверхнях лише протягом 3 годин. Прості дезінфікуючі засоби можуть вбити вірус, унеможливлюючи зараження людей.

Рекомендації як убезпечити себе від зараження:

1. Ретельно і часто мийте руки з милом чи обробляйте їх антисептиком.

Миття рук з милом:

 • тривалість процедури – 20–40 с;
 •  вода має бути теплою (комфортної температури), а не холодною чи гарячою;
 • обов’язкова процедура, якщо руки видимо забруднені, після приходу з вулиці, перед прийомом їжі, після відвідування туалету, якщо відсутній антисептик для рук.

Обробка рук спиртовмісним антисептиком:

 • спиртовмісний антисептик для рук – розчин із вмістом спирту 60–80% або із 2% хлоргексидину (інші засоби, що реалізують як «антисептик для рук», наприклад настій ромашки або розчини із 40% вмістом спирту, не є такими);
 • антисептик має покривати всю поверхню шкіри рук (в середньому на одну обробку слід використовувати 3 мл розчину, а це 24–27 «пшиків» кишеньковим диспенсером, тому рекомендовано його просто наливати в долоню);
 • тривалість обробки – близько 30 с;
 • особливу увагу приділіть нігтям (там накопичується найбільше бруду);
 • обов’язкова процедура в разі будь-яких контактів із (потенційно) забрудненими об’єктами;
 •  у разі частого користування антисептиком застосовуйте крем для рук, щоб уникнути підсушування та утворення тріщин шкіри;
 •  контролюйте доступ маленьких дітей до антисептика (він містить спирт і токсичний для прийому всередину).

2. Уникайте скупчення людей.

3. Якщо ви захворіли, залишайтеся вдома і зверніться до лікаря.

4. Використовуйте захисну маску:

 •  обов’язково – якщо захворіли і маєте респіраторні симптоми (кашель, нежить);
 • якщо перебуваєте у місцях великого скупчення людей – з метою додаткового захисту.

Використовуйте маску правильно:

 • вона має покривати ніс і рот;
 • вона має щільно прилягати, без відступів по краях;
 • заміняйте маску, щойно вона стала вологою;
 • не чіпайте зовнішню частину маски руками, а якщо доторкнулися, помийте руки з милом чи обробіть спиртовмісним антисептиком;
 • заміняйте маску щочотири години;
 •  не використовуйте маску повторно.

4. Рекомендації навчальним закладам щодо профілактики захворювання на COVID-19.

Адміністрації:

 • проводити наскрізне провітрювання приміщень та проведення вологих прибирань із використанням дезінфекційних засобів у приміщеннях;
 • не допускати до роботи осіб з ознаками інфекційного захворювання;
 • виділити приміщення для тимчасової ізоляції осіб з ознаками гострого респіраторного захворювання (в разі виявлення такої особи, вжити заходів для ізоляції від здорових осіб та негайно повідомити про випадок відповідний заклад охорони здоров’я);
 • обмежити масові заходи в закритих приміщеннях;
 • забезпечити необхідні умови для дотримання працівниками правил
  особистої гігієни (рукомийники, мило, одноразові рушники, серветки тощо);
 • проводити регулярну обробку рук спиртовмісним засобом та/або мити їх з милом;
 • забезпечити медичні пункти необхідними засобами та обладнанням (термометрами, бактерицидними випромінювачами, дезінфекційними та антисептичними засобами, засобами особистої гігієни та індивідуального захисту тощо);
 • дотримуватися правил респіраторної гігієни (при кашлі та чханні прикривати рот і ніс серветкою або згином ліктя; відразу викидайте серветку в контейнер для сміття з кришкою і обробляйте руки спиртовмісним антисептиком або мийте їх водою з милом);
 • користуватися одноразовими масками при необхідності, проводити їх заміну, як тільки вони стануть вологими чи забрудняться.

Навчальні заклади (НЗ) створюють багато способів взаємодії людей. Території цих закладів заповнені навчальними корпусами і гуртожитками, де здобувачі освіти контактують між собою. НЗ проводять безліч заходів для здобувачів освіти та педагогів. Існує багато можливостей для поширення респіраторних захворювань, зокрема коронавірусну інфекцію COVID-19 викликану вірусом SARS-CoV-2.

Нефармацевтичними засоби захисту (далі – НЗЗ) – це заходи направленні на попередження поширення респіраторних захворювань за допомогою не медикаментозних засобів. НЗЗ можуть допомогти людям захистити себе та інших від зараження і поширення респіраторних захворювань. НЗЗ особливо важливі під час спалахів інфекційних захворювань.

Спалахи респіраторних захворювань можуть виникати тоді, коли серед людей з’являється новий штам вірусу. Оскільки це новий вірус, у населення практично немає імунітету до нього. Це сприяє швидкому поширенню вірусу від людини до людини по всьому світу. Можуть пройти місяці, перш ніж буде розроблена ефективна вакцина.

Що може зробити кожен, щоб вберегти навколишнє середовище від поширення SARS-CoV-2:

Заходи і плани, які ви розробляєте сьогодні, мають важливе значення для запобігання занесенню та поширенню коронавірусної інфекції COVID-19 в вашому закладі.

Ось кілька важливих кроків, щоб захистити себе і інших від зараження респіраторними вірусами в навчальних закладах:

Будьте підготовленими і поінформованими

Бути в курсі епідемічної ситуації із захворюваності, в тому числі про можливе закриття сусідніх навчальних закладів.

Узгодити свої плани дій у разі ускладнення епідемічної ситуації із державними органами виконавчої влади.

Скласти план дій на випадок, якщо місцева влада рекомендуватиме закрити ВНЗ або скасувати заходи.

Підтримуйте чистоту внутрішнього навколишнього середовища і забезпечити здобувачів освіти та педагогів засобами, що запобігають поширенню респіраторних захворювань

 • Очищуйте часто, за допомогою миючих та дезінфекційних засобів, поверхні та предмети, до яких часто торкаються, такі як столи, клавіатури і дверні ручки.
 • Забезпечити витратними матеріалами для проведення особистої гігієни, включаючи серветки, мило із дозатором та спиртовмісний антисептик для рук.

Інформуйте здобувачів освіти та персонал про профілактику респіраторних захворювань.

 • Спілкування зі здобувачами освіти та персоналом з питань профілактики респіраторних захворювань за допомогою електронних листів, веб-сайтів, плакатів, соціальних мереж і текстових повідомлень.
 • Заохочуйте їх очищувати поверхні і предмети, до яких вони часто торкаються.
 • Подумайте про скасування позанавчальних заходів, таких як заняття спортом і зустрічі, при ускладненні епідемічної ситуації.
 • Здобувачі освіти, викладачі та персонал не повинні збиратися в інших місцях, коли НЗ закритий.
 • Наголосити на важливості того, щоб люди залишалися вдома або в своїй кімнаті в гуртожитку, коли вони хворі (це стосується лише легких форм захворювання, при погіршенні стану обов’язково зверніться до свого сімейного лікаря/студентську поліклініку).

Включення профілактики респіраторних захворювань в діяльність і планування вашого закладу

 • Зв’яжіться з місцевими органами виконавчої влади (департаментом освіти та охорони здоров’я), для підготовки або перегляду плану боротьби з респіраторними захворюваннями, включаючи COVID-19 для вашої спільноти.
 • Розробити план екстреного зв’язку для обміну інформацією з персоналом та здобувачами освіти  під час ускладнення епідемічної ситуації COVID-19.
 • Ознайомити персонал з планами заходів щодо профілактики респіраторних захворювань, включаючи COVID-
 • Підтримувати гнучку політику відвідуваності і відпустки через хворобу для здобувачів освіти і персоналу.
 • Розробити систему оповіщення місцевого департаменту охорони здоров’я/освіти про значне збільшення кількості не виходів на роботу та прогулів через респіраторні захворювання серед персоналу та здобувачів освіти закладу.
 • Запровадити дистанційну форму навчання здобувачів освіти з використанням комп’ютерних і телекомунікаційних технологій в разі закриття НЗ.
 • За можливості передбачити окрему кімнату для захворілих здобувачів освіти.

Рекомендації для здобувачів освіти:

Навчання в НЗ об’єднує людей – в кабінетах, гуртожитках, під час проведення різних заходів. Якщо ви навчаєтеся у бібліотеці, відвідуєте спортивні заходи або відпочиваєте з сусідами по кімнаті в гуртожитку, вас оточують люди. Все це разом створює багато можливостей для поширення респіраторних захворювань, таких як грип чи COVID-19.

У НЗ можуть допомогти вам захистити себе та інших від зараження грипом чи COVID-19. ННЗ – це заходи, які люди і громада можуть зробити, щоб уповільнити поширення респіраторних вірусів. Вони включають в себе прості щоденні профілактичні заходи, такі як уникати контакту із особами з проявами респіраторних захворювань, прикривати ніс і рот під час кашлю і чхання одноразовою серветкою, часто мити руки.

Ось кілька важливих кроків для захисту себе і інших від зараження і поширення респіраторних захворювань як у НЗ, так і за його межами (це стосується лише легких форм захворювання, при погіршенні стану обов’язково зверніться до свого сімейного лікаря/студентської поліклініки):

Тримайтеся подалі від інших людей, якщо ви захворіли або одягайте одноразову медичну маску

 • Не відвідуйте навчальні кімнати та тримайтесь на відстані не менше 2 м від інших осіб до повного одужання.
 • Якщо у вас є сусіди по кімнаті, подивіться, чи можуть вони залишитися в іншому гуртожитку або з друзями, поки ви не видужаєте.
 • Підтримуйте зв’язок з медичною службою для здобувачів освіти, вашими викладачами і друзями по електронній пошті, в текстових повідомленнях або по телефону.
 • Багато відпочивайте.
 • Пийте багато рідини – мінеральна не газована вода, чай. Якщо у вас є супутні хронічні захворювання або ви схильні до високого ризику ускладнень респіраторних захворювань, негайно зверніться до лікаря.

Дотримуйтесь дистанції

 • Люди, хворі на респіраторні захворювання, можуть поширювати вірус на інших людей на відстань до 1 м.
 • Респіраторні захворювання, такі як грип чи COVID-19 дуже легко поширюються. Тримайтеся подалі від хворих людей.
 • У людей, які захворіли на респіраторну інфекцію, в т. ч. COVID-19, симптоми можуть бути відсутні. Вони можуть передати вірус іншим людям, навіть не знаючи, що вони хворі.
 • Намагайтеся не ділитися посудом із захворілими особами.
 • Уникайте місць, де збираються великі групи людей, таких як класи, концерти, фестивалі та спортивні заходи, особливо якщо ви схильні до високого ризику ускладнень респіраторних захворювань (наявні хронічні захворювання дихальної, серцево-судинної систем).
 • Намагайтеся брати участь в зборах або заняттях в онлайн режимі, щоб уникнути особистого контакту з людьми, які можуть бути хворі.

Будьте готові та поінформовані

Будьте в курсі епідемічної ситуації щодо поширення респіраторних захворювань, в т. ч. COVID-19, використовуючи офіційні джерела:

Навчайте здобувачів освіти та персонал профілактиці гострих респіраторних захворювань

Навчання здобувачів освіти і персоналу профілактиці гострих респіраторних захворювань за допомогою занять, відвідувань медсестри, веб-сайтів, листів, плакатів і оголошень.

 • Проінформуйте персонал про правила відпустки через хворобу.
 • Повідомте батькам про правила відвідуваності.
  • Забезпечити додаткове навчання персоналу, яке включає: навчання персоналу для забезпечення сталої роботи закладу на випадок, якщо люди захворіють і їм необхідно залишитися вдома; відділення хворих людей від здорових і відправка хворих додому якомога швидше.
  • Забезпечити витратними матеріалами для проведення особистої гігієни, включаючи серветки, мило із дозатором та спиртовмісний дезінфікуючий засіб для рук.
 • Розробити план екстреного зв’язку для обміну інформацією з персоналом, батьками і учнями під час ускладнення епідемічної ситуації COVID-19.
 • Поділіться з персоналом планами по боротьбі з респіраторними захворюваннями, включаючи COVID-19.
 • Підтримувати гнучку політику відвідуваності і відпустки через хворобу для здобувачів освіти і персоналу.
 • Визначте способи продовження навчання здобувачів освіти, якщо навчальні заклади будуть закриті протягом тривалого періоду часу.
 • При необхідності призначте окрему кімнату і транспорт для хворих здобувачів освіти  і персоналу.

5. Рекомендації для батьків

Ось кілька важливих кроків, щоб захистити себе і інших від зараження респіраторними вірусами в НЗ:

Тримати дітей вдома, якщо вони захворіли (це стосується лише легких форм захворювання, при погіршенні стану обов’язково зверніться до свого сімейного лікаря)

Чому це важливо?

Дітям потрібен відпочинок, щоб одужати. Без достатнього відпочинку вашій дитині може знадобитися більше часу, щоб відчути себе краще. Людям з ослабленою імунною системою часто потрібно ще більше часу, щоб відновитися.

Тримати хворих і здорових дітей окремо

Уникати контакту із особами з проявами респіраторного захворювання.

Шукати альтернативні способи участі дітей в зборах, наприклад дивитися їх по телевізору або в Інтернеті, щоб вони могли уникнути особистого контакту. Це особливо важливо для дітей з високим ризиком ускладнень грипу

Чому це важливо?

Краплі, що містять вірус грипу, можуть переміщатися не менше ніж на 1-2 м, тому залишаючись на такій відстані від хворих людей, можна знизити ймовірність того, що ваша дитина захворіє.

Навчіть своїх дітей завжди прикривати рот під час кашлю і чхання. Переконайтеся, що ваші діти прикривають ніс і рот серветкою коли вони кашляють або чхають. Попросіть їх викинути використану серветку і негайно вимити руки.

Чому це важливо?

Прикривання носа і рота під час кашлю і чхання серветкою допомагає запобігти поширенню вірусу грипу через повітря і на ваших руках.

Навчіть дітей правильно мити руки

Переконайтеся, що ваші діти ретельно і часто миють руки з милом і водою. Якщо мило і вода недоступні, дайте їм дезінфікуючий засіб для рук з вмістом спирту не менше 60% для очищення рук. Навчіть їх, як важливо мити руки, перш ніж торкатися їх очей носа або рота.

Чому це важливо?

Миття рук знижує кількість респіраторних вірусів, які можуть поширюватися, коли ви торкаєтеся рук інших людей або торкаєтеся поверхонь і предметів, таких як столи і дверні ручки.

Очищуйте поверхні та предмети, до яких часто торкаєтеся. Очищуйте поверхні та предмети, до яких часто торкаються, такі як іграшки, столи, дверні ручки, поручні, клавіатури комп’ютера, телефони і іграшки.

Будьте в курсі політики відвідуваності навчального закладу. Знайте політику вашого роботодавця щодо відпустки через хворобу.

Чому це важливо?

Знання запобіжних заходів і способів отримання достовірної інформації допоможе вам скласти план захисту себе, своїх дітей та інших осіб.

Що робити для профілактики коронавірусу та зменшення ризику поширення?

Бути свідомими та зменшити соціальну активність.

Зберігати спокій і не панікувати.

Використовувати та розповсюджувати інформацію тільки з перевірених джерел.

Дбати про гігієну рук, приміщення, а також речей, якими найчастіше користуєтеся (наприклад, мобільного телефону та комп’ютера).

Уникати рукостискання та поцілунків при зустрічі з друзями, колегами, знайомими, сусідами тощо.

Організувати для співробітників умови для дистанційної роботи.

6. Рекомендації щодо профілактики COVID-19 літнім людям:

– дотримуйтесь загальних рекомендацій стосовно гігієни;

– без нагальної потреби не виходьте з дому;

– якщо захворіли – залишайтеся вдома;

– не йдіть до свого лікаря з метою поміряти тиск та поспілкуватись;

– якщо ви – користувач програми «Доступні ліки», то в разі закінчення відповідних лікарських засобів, звертайтесь до свого сімейного лікаря або терапевта ПО ТЕЛЕФОНУ, щоб отримати електронний рецепт дистанційно;

– користуйтеся допомогою онуків, рідних, сусідів в разі потреби придбати ліки, товари першої необхідності, продукти.

Рекомендації щодо профілактики COVID-19 тим, хто працює в офісах, установах, підприємствах:

– вітайтеся з колегами безконтактно;

– мийте руки до входу в кабінет або приміщення. Не торкайтеся чистими руками перил, ручок дверей тощо;

– регулярно дезінфікуйте поверхні в тих місцях, де ви знаходитесь, та поверхні приладів та пристроїв, на яких працюєте (наприклад, це можуть бути дверні ручки, поручні, столи, підвіконня, клавіатура, смартфон, пульт управління, касовий апарат тощо);

– регулярно провітрюйте приміщення;

– максимально використовуйте онлайн-ресурси для проведення нарад, конференцій та ін.

– не проводьте зборів колективів;

– якщо працюєте з людьми, подбайте про власний захист та тримайте дистанцію;

– подбайте про безпечний прийом їжі на роботі;

– якщо захворіли ви або члени вашої родини, залишайтесь вдома.

Засоби індивідуального захисту

Закиньте гумки за вуха, розправте маску, щоб вона прикривала ніс та рот, обтисніть носову пластину. Маску слід змінювати, щойно вона стала вологою. Маску слід змінювати щочотири години.

Не можна чіпати зовнішню частину маски руками. Якщо доторкнулися, помийте руки з милом чи обробіть спиртовмісним антисептиком. Не можна використовувати маску повторно. Не можна використовувати марлеві маски, вони не забезпечують належного рівня захисту.

Як знімати маску: не торкайтеся до її зовнішньої поверхні – зніміть маску за гумки, згорніть і викиньте у смітник.

 

7. Як підготуватися до ПЛР-тесту?

Полімеразна ланцюгова реакція (ПЛР) – основний тест, який виявляє наявність вірусу на ранній стадії захворювання. Для тесту у людини беруть мазок з носа або горла. Щоб результати були достовірними, найкраще здавати ПЛР-тест вранці.

Рекомендації перед аналізом:

 • за 6 годин до тесту – не використовуйте спреї чи таблетки для горла;
 • за 3-4 години до тесту – не жуйте гумку, цукерки, не їжте, не пийте, не полощіть горло, не чистить зуби та не куріть.

Де здати ПЛР-тест на COVID-19?

Створено мапу пунктів, які організовано при закладах охорони здоров’я, що надають первинну, спеціалізовану амбулаторно-поліклінічну медичну допомогу, та фізичними особами-підприємцями, які одержали ліцензію з медичної практики, з обов’язковим дотриманням вимог інфекційного контролю передбачає тестування таких категорій осіб:

 • з підозрою на COVID-19, з ознаками ГРВІ, пневмонії, у випадку відсутності можливості проведення тестування на визначення антигена коронавірусу SARS-CoV-2;
 • з позитивним тестом на визначення антигена коронавірусу SARS-CoV-2, окрім осіб, що відповідають підозрілому або ймовірному випадку коронавірусної хвороби;
 • з ознаками імуносупресії, у випадках госпіталізації.

З метою розширити доступ пацієнтів до тестування аби швидше виявляти інфікованих коронавірусом в Україні оновили алгоритм тестування на COVID-19. Його будуть проводити на первинній ланці та на рівні амбулаторної допомоги.

Тестування на коронавірус будуть робити людям з ознаками гострої респіраторної вірусної інфекції. Раніше тестували пацієнтів лише з симптомами COVID-19 та пневмонії.

Відбір матеріалів для тестування та їх транспортування у лабораторний центр МОЗ тепер входить до пакету з надання медичної допомоги на первинній ланці. І є безоплатним для пацієнта.

Медики виїжджають до тих пацієнтів, які не можуть дістатися до пунктів самостійно.

До пакету первинної медичної допомоги додали скринінгове обстеження – швидкий тест на антиген, результат якого можна отримати через 15 хвилин.

Позитивний результат швидкого тесту на визначення антигену має бути підтверджений ПЛР-тестом.

Тестування проводять за направленням лікаря, а не за бажанням пацієнта.

8. Вакцинація проти COVID-19: все, що потрібно знати

Наразі не існує специфічного лікування проти коронавірусної хвороби COVID-19, тому для того, щоб зберегти своє здоров’я потрібно мінімізувати ризик або навіть унеможливити ймовірність інфікування. Це стає можливим саме завдяки проведенню масової імунізації населення.

Для чого потрібні вакцини та як вони працюють?

Вакцина – це препарат, що виготовлюється на основі ослаблених чи вбитих збудників хвороб, продуктів їх життєдіяльності або їх синтетичних аналогів. Нині застосовуються комп’ютерні методи для розробки вакцин на основі даних (банків даних) геномних послідовностей багатьох бактерій, збудників паразитарних інфекцій та вірусів.

Введення вакцини імітує хворобу, що надає змогу організму ідентифікувати збудник та «навчитись» боротись із даним збудником, виробивши специфічні антитіла. Така методика дозволяє організму підготуватись до можливої зустрічі із «справжнім» збудником та забезпечити більш легкий перебіг інфекції, у разі якщо вона виникне.

Чи безпечна вакцина?

Жодна вакцина не може бути застосована без проходження усіх фаз клінічних випробувань та затвердження її компетентними органами. Результати досліджень доводять ефективність вакцини проти гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2. Існує лише невелика ймовірність несприятливих реакцій після імунізації, оскільки сприйнятливість організму до окремих речових суворо індивідуальна.

Проте не варто через це уникати вакцинації, адже саме вакцина є дієвим способом профілактики інфекційних захворювань. Завдяки масштабним кампаніям з вакцинації вдалося мінімізувати ризик захворювання на такі інфекції як кір, краснуха, дифтерія та ліквідувати таке захворювання як натуральна віспа.

Як виготовляють вакцини проти коронавірусу?

Деякі вакцини від Covid-19 виготовлені за допомогою нових методів

Pfizer-BioNTech та Moderna – це так звані РНК (мРНК)-вакцини, які використовують частину генетичного коду вірусу.

Замість того, щоб вводити в організм слабкий або неактивний антиген, вони вчать клітини організму виробляти «протеїн шипів коронавірусу». Це спонукає імунну систему утворювати антитіла для боротьби з вірусом.

Вакцина Oxford-AstraZeneca інша. Вчені модифікували версію звичайного респіраторного вірусу, яким заражаються шимпанзе, та додали частину генетичного коду коронавірусу.

Це так звана вірусно-векторна вакцина. Усі три вакцини схвалені для використання у Великій Британії та США.

Поступово набирає обертів кампанія з імунізації в багатьох Європейських країнах. Зокрема Австрія, Польща, Угорщина, Чехія, Іспанія, Данія, Фінляндія, Норвегія і Швеція отримали перші поставки вакцини ще в грудні 2020 року.

Як планується зберігати та транспортувати вакцини?

З метою дотримання умов зберігання та транспортування вакцин бригади з вакцинації, за попередньо складеним графіком, отримуватимуть на пунктах зберігання вакцин Міністерства охорони здоров’я України вакцини та необхідний інструментарій у кількості необхідній для здійснення запланованих за один робочий день вакцинації. Кожна бригада з вакцинації буде забезпечена двома термосумками з повним пакетом холодових елементів для транспортування вакцини до місць проведення вакцинацій із дотриманням відповідних температурних умов «холодового ланцюга».

Чи ефективна вакцина проти нових штамів вірусу?

Наразі тривають дослідження ефективності існуючих вакцин від нових мутацій вірусу.

Усі віруси мутують. Вони утворюють нові штами для розповсюдження і виживання. Тому поява нових штамів це очікуваний процес. Але у будь якому разі вакцина, яка забезпечує певний захист це ваша впевненість у завтрашньому дні. Наразі виробники розробляють за модифікацію своїх вакцин та сподіваються створити нову версію вакцини вже восени.

Для вакцинації в Україні планують використовувати чотири вакцини знаних у світі розробників і виробників:

Pfizer-BioNTech

Вакцину розробила німецька біотехнологічна компанія BioNTech спільно з американським фармакологічним концерном Pfizer. Дозволена для повного використання у: Швейцарії, Королівстві Бахрейн, Саудівській Аравії. Екстрене використання, дозволене ВООЗ, діє в США, Великій Британії, Європейському Союзі, Швейцарії, Аргентині, Австралії, Канаді, Чилі, Мексиці, Об’єднаних Арабських Еміратах та в багатьох інших країнах.

Sinovac Biotech

Вакцина китайського фармацевтичного підприємства Sinovac Biotech, що спеціалізується на виробництві вакцин проти гепатиту та грипу. Дозволена для екстреного використання в Азербайджані, Бразилії, Китаї, Чилі, Індонезії та Туреччині.

AstraZeneca

Вакцина розроблена Оксфордським університетом та британсько-шведською компанією AstraZeneca. Дозволена для екстреного використання в Європейському Союзі, Бразилії, Аргентині, Великій Британії, Мексиці та інших країнах.

Novavax

Вакцину розробила американська фармацевтична компанія Novavax. Вона перебуває на фінальній стадії III фази клінічних випробувань і планує подавати документи до Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів та медикаментів США (FDA) для затвердження екстреного використання в I кварталі 2021 року. Попередньо заявлена ефективність становить 89%.

Чому варто вакцинуватися?

Світовий досвід з вакцинації наразі доводить свою ефективність, де значно знижується рівень захворюваності та смертності.

З метою зменшення рівню розповсюдження вірусу імунітет повинен бути у 65-70% населення, що забезпечить мінімізацію ризику передачі вірусу. Саме такий показник дозволить повернутись до звичного ритму життя без карантинних обмежень.

Ризик поширення даної інфекції дуже високий серед організованих колективів, що робить їх приорітетною групою населення для проведення вакцинації. Таким чином, вакцинація особового складу допоможе унеможливити поширення вірусу.

Будь яка участь у міжнародних навчаннях, робочих поїздках за кордон потребує максимальної підготовки, зокрема і підготовки імунітету до можливих інфекцій.

Та головне пам’ятати, що запобігти хворобі простіше, ніж її лікувати.

В Україні десятки тисяч людей щодня щепляться проти COVID-19. Хтось робить це вперше, а хтось вже завершив вакцинацію. МОЗ дає поради, на що треба звертати увагу після щеплення, які реакції організму є нормальними, а після яких слід негайно звернутися до лікаря.

Ще у центрі вакцинації вас попередять, що після щеплення організм може реагувати на вакцину. Це нормально, оскільки в цей момент ваш організм вибудовує захист від вірусу.

Ось перелік можливих реакцій:

 • почервоніння, біль, набряк у місці ін’єкції,
 • лихоманка чи озноб,
 • головний біль, біль у м’язах чи суглобах, біль у животі,
 • збільшені лімфатичні вузли,
 • нудота,
 • втомлюваність,
 • безсоння,
 • запаморочення.

Зазвичай такі реакції минають за кілька днів, однак вам слід стежити за тим, як реагує ваш організм на щеплення, і в разі потреби консультуватися з сімейним лікарем. Не збивайте невисоку температуру і в жодному разі не намагайтесь самостійно «лікуватись» антибіотиками.

Інший ризик при щепленні – алергічні реакції. Такі випадки дуже рідкісні і зазвичай виникають в перші секунди чи хвилини після вакцинації. Саме тому медики просять зачекати 15-30 хвилин, щоб у разі потреби вам надали термінову допомогу.

Слід негайно повідомити сімейного лікаря, або звернутися до медичного закладу, якщо у вас після щеплення виникли такі симптоми:

 • судоми,
 • втрата свідомості,
 • блювання,
 • висип на тілі,
 • сильний біль,
 • температура понад 38°C,
 • сплутаність мови.

Ці симптоми можуть бути ознаками іншого захворювання, яке збіглося в часі з вакцинацією і потребує своєчасного лікування.

Пам’ятайте, вакцинація рятує життя. Подбайте про себе та своїх рідних і запишіться на щеплення, якщо досі цього не зробили.

 1. Щеплення дітей від коронавірусу

Це рішення МОЗ ухвалило ще 13 жовтня. Але відомо про нього стало тільки зараз.

Ще раніше в Україні дозволили щеплення від Covid-19 дітям з групи ризику. Це діти, які мають складні супутні захворювання, ослаблений імунітет, пережили трансплантацію. Рекомендації щодо щеплення дітей ухвалила Національна технічна група експертів з питань імунопрофілактики. Наказ про вакцинацію дітей затвердив МОЗ.

Станом на 26 жовтня, першою дозою від ковіду щепили 13,5 тисяч українських дітей віком 12-17 років. Щеплення двома дозами отримали 9 тисяч дітей.

Чому треба щеплювати дітей?

«Дельта» варіант вірусу значно небезпечніший для дітей, вони частіше мають тяжкий перебіг і потрапляють в лікарні, тому щепити їх треба в першу чергу заради їхнього здоров’я. Окрім того, діти інфікують дорослих – своїх родичів, учителів, для яких ковід може бути смертельним.

Вакцинацію від коронавірусу дітям проводять у Великій Британії, США, ЄС та ще у багатьох країнах. З червня від Covid-19 щеплюють дітей в Ізраїлі.

За минулу добу в Україні на Covid-19 захворіло майже 1500 дітей. З часу початку пандемії захворіли десятки тисяч дітей.

Чим в Україні вакцинують дітей?

Щеплення дітей рекомендують робити лише однією вакциною – це Comirnaty від Pfizer/BioNTec.

Щеплення мають проводити за схемою – 2 дози по 0,3 мл з інтервалом між першою та другою дозами 21-28 діб.

З якого віку можна?

Згідно з рекомендаціями НТГЕІ, враховуючи дані з безпеки та ефективності вакцини Pfizer, дітей можна щеплювати з 12 років.

Як і де можна зробити щеплення?

Щеплення дітей мають проводити лише за згоди батьків і лише у їхній присутності.

Для того, щоб організувати щеплення, батьки мають отримати направлення у свого педіатра або сімейного лікаря і з цим направленням піти до пункту щеплення.

Батьки мають обрати той пункт щеплення, де проводять вакцинацію Pfizer.

Чи зможуть діти отримати ковід-сертифікат?

Поки що ні. Чинні ковід-сертифікати потребують верифікації й Дія підпису, які не можуть отримати особи до 18 років.

У Мінцифри ВВС News Україна розповіли, що працюють над тим, щоб діти згодом могли мати електронні ковід-сертифікати.

Багато країн вже вимагають такі ковід-сертифікати від дітей з 12 років, наприклад, при перетині кордону.

Які є протипоказання для щеплення дітей?

Pfizer/BioNTech протипоказана, якщо у дитини були серйозні алергічні реакції на один із компонентів вакцини.

Не рекомендують щеплення дітям, які перенесли міокардит або перикардит.

Рекомендують відкласти вакцинацію проти Covid-19 дітям, які перенесли мультисистемний запальний синдром.

Як поєднати щеплення дітей від Covid-19 з іншими щепленнями?

У НТГЕІ радять дотримуватися 14-денного інтервалу між вакциною проти Covid-19 та іншими щепленнями.

Де вже щеплюють дітей?

Дітей віком з 12 років щеплять у США. Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів та медикаментів США наразі розглядає питання вакцинації дітей віком від 5 років.

Дослідження, які опублікував Pfizer, свідчать, що дві дози вакцини є на 91% ефективними і безпечними для запобігання інфекції у маленьких дітей віком від 5 до 11 років.

Хоча діти мають менші ризики важкого перебігу захворювань або смерті, ніж літні люди, Covid-19 став причиною смерті понад 630 американців віком до 18 років. Ці дані наводить CDC – Центр з контролю та профілактики захворювань США.

Однією дозою дозволили щеплювати дітей віком 12-15 років у Великій Британії. Для щеплення дітей там схвалили вакцини Pfizer-BioNTech та Moderna.

Чи безпечна вакцина Pfizer?

Жодні ліки не є повністю безпечними для будь-кого. Всі вони мають свій баланс ризику та користі.

Випробування вакцин від ковіду для дітей ще тривають.

Влітку стратегічна консультативна група експертів ВООЗ дійшла висновку, що вакцина Pfizer підходить для використання для дітей віком від 12 років. Водночас як заявили у ВООЗ, вакцинація дітей є менш термінова, ніж щеплення груп ризику.

Вакцина Pfizer схвалена до використання для дітей у Великій Британії, США, ЄС та Ізраїлі.

Дані досліджень свідчать, що для дітей використання Pfizer є ефективним і безпечним, як і для дорослих. Вже навіть готові результати спостережень за використанням вакцини у дітей молодшого віку – від 5-6 років. Рішення МОЗ щодо щеплень для підлітків дуже очікуване.

Які можуть бути побічні ефекти?

При вакцинації дітей Pfizer спостерігаються рідкісні випадки міокардиту – запалення серцевого м’яза.

Компанія проводить дослідження цього побічного ефекту, але наголошує, що стається він вкрай рідко.

Також у всіх вакцин є рідкісна побічна реакція – анафілактичний шок.

Таке може статися у будь-який момент життя на те, що ви їсте, використовуєте для лікування, на укуси комах тощо. Алергія на вакцину буває в сотні разів рідше, ніж на антибіотики, і при цьому людина знаходиться під наглядом лікаря, який вміє на неї правильно реагувати.

Упорядник: СИМОНОВА Л.М., методист вищої категорії