Наші водойми при зниженні температури поступово почнуть вкриватися тонкою та ненадійною кригою. Вона завжди небезпечна, а до того ж ще й зрадлива: без шуму та тріску крига раптово провалюється під ногами.
Навіть під час морозів лід може бути крихким, тому вирушати на річку чи озеро поодинці не варто. Найбільш небезпечний лід перший та останній. Памятайте: лід блакитного кольору — найміцніший, а білого — значно слабший! Як правило, більшість трагічних випадків на кризі трапляється через незнання чи недотримання елементарних правил поведінки на водоймах.
Заборонено виходити на лід: де є примерзлі гілки, трава чи інші предмети;біля кущів, очерету, де водорості вмерзли в лід;де великі кучугури — під снігом лід тонший;у місцях, де впадає річка, б’є джерело, є швидка течія; де скидаються каналізаційні чи промислові води;де багато старих рибальських ополонок.
Катання на ковзанах — чудовий різновид зимового дозвілля, якщо, звичайно, дотримуватись простих правил поведінки на льоду. Зокрема, кататися на ковзанах слід лише в перевірених та спеціально обладнаних для цього місцях.
Не можна: – заходити на лід далеко від берега, ходити самому по льоду, а також збиратися на льоду великими групами;- підходити до ополонок, кататися біля них на ковзанах;- зїжджати на лижах чи санчатах з крутих берегів прямо на лід;- бігати і стрибати по тонкій кризі;- ходити біля берегів, де найчастіше виникають промоїни, тріщини й розриви льоду.
Також слід обходити місця, вкриті товстим шаром снігу: під снігом лід завжди тонший; тонкий лід і там, де розливаються джерела, де швидка течія або струмок впадає в річку.
На льоду краще мати при собі знаряддя безпеки (лижі, мотузку, палицю); річку слід переходити тільки у встановлених місцях, товщина льоду має бути не менш 15- 20 см.
Якщо лід почав тріщати та з’явилися характерні тріщини, треба негайно повертатися на берег. При цьому не можна бігти, відходити слід повільно, не відриваючи ніг від льоду.
Якщо трапилась біда:- слід кликати на допомогу;- не панікувати, а опираючись грудьми на лід, сунутися до берега;- не можна підбігати до людини, яка провалився під лід. До неї потрібно наблизитись повзком, використовуючи для переміщення по кризі подовгуваті предмети (лижі, лижні палиці, дошки), штовхаючи їх перед собою;- до самого краю пролому підповзати не слід, щоб самому не потрапити у воду;- наблизившись на максимально можливу відстань (не менше 3-4-ох метрів), киньте людині мотузку, шарф, палицю, щоб вона ухопилася, і витягніть її на лід, потім повзком виберіться з небезпечної зони;- сховайте людину від вітру та якомога швидше доставте її в тепле місце, розітріть тіло, переодягніть у сухий одяг та напоїть гарячим чаєм.
Якщо поряд є житло, спробуйте якнайшвидше потрапити туди. Викличте «швидку медичну допомогу», телефон 103. Якщо вам раптом доведеться стати свідком нещасного випадку, телефонуйте до служби порятунку 101.