Нормативно-правові аспекти атестації педагогів у 2024/2025 н.р.
Керівникам членських організацій
Надсилаємо роз’яснення щодо нормативно-правового аспекту атестації педагогів у 2024/2025 ( за матеріалами Українського освітнього онлайн-порталу для вчителів «На Урок»).
Наразі процедура комплексного оцінювання професійної діяльності педагогів регламентується наказом МОН від 09.09.2022 №805, яким затверджене Положення про атестацію педагогічних працівників, затверджене. Проте слід звернути увагу, що на початку 2024 року МОН ініціювало громадське обговорення нової редакції цього документа. Це означає, що процедура атестації може зазнати суттєвих змін найближчим часом. Тож обов’язково слідкуйте за підготовкою відповідного наказу МОН.
Основні законодавчі документи
Базовими документами, які регламентують роботу педагогічного працівника в міжатестаційний період і процедуру проведення атестації, є:
• Закони України «Про освіту», «Про повну загальну середню освіту», «Про дошкільну освіту»;
• наказ МОН від 09.09.2022 № 805 «Про затвердження Положення про атестацію педагогічних працівників» (далі – Положення);
• Постанова Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 №800 «Деякі питання підвищення кваліфікації педагогічних і науково-педагогічних працівників» (далі – Порядок).
Діяльність педагога в міжатестаційний період має бути спрямована на розвиток та вдосконалення загальних і професійних компетентностей для реалізації кожної трудової функції, визначених Професійними стандартами.
Слід звернути увагу, що наказом МОН від 29.08.2024 № 1225 затверджено новий професійний стандарт «Вчитель закладу загальної середньої освіти». Зокрема цей документ містить розширений опис п’яти трудових функцій, який включає такі складові:
• компетентності;
• знання;
• уміння та навички;
• комунікація;
• відповідальність і автономія.
Професійний стандарт буде використовуватись для розроблення посадових інструкцій до відповідних посад та оцінювання професійної діяльності педагогічних працівників.
Міжатестаційний період
Міжатестаційний період – це проміжок часу між проходженням педагогічним працівником попередньої та наступної атестації. Згідно з Положенням він не може бути меншим за три роки, крім випадків позачергової атестації за ініціативи педагогічного працівника. До цього періоду не включається:
• час перебування в соціальних відпустках;
• навчання у закладах вищої освіти;
• період, на який переноситься атестація.
Підвищення кваліфікації є необхідною умовою атестації й проводиться в міжатестаційний період відповідно до законодавства. Порядком встановлено таку періодичність та мінімальний загальний обсяг підвищення кваліфікації впродовж п’яти років для педагогів:
• закладів загальної середньої та фахової передвищої освіти – щороку. Мінімальний обсяг – 150 годин (5 кредитів ЄКТС);
• закладів дошкільних, позашкільних, професійних (професійно-технічних) закладів освіти – не рідше одного разу на п’ять років. Мінімальний обсяг – 120 годин (4 кредити ЄКТС).
До загального обсягу включаються всі години підвищення кваліфікації незалежно від суб’єкта підвищення кваліфікації, виду, форми чи напряму.
Згідно з нормативними документами педагогам гарантується вільний вибір установ та організацій, що здійснюють підвищення кваліфікації та перепідготовку педагогічних працівників. Залежно від власних потреб і побажань, педагоги можуть обирати зручний формат підвищення кваліфікації.
Відповідно до ст. 51 Закону України «Про повну загальну середню освіту» обов’язковими напрямами підвищення кваліфікації педагогічних працівників шкіл є:
• робота з учнями з особливими освітніми потребами;
• надання психологічної підтримки учасникам освітнього процесу.
Кількість годин за кожним із цих напрямів має становити не менше 10 % від загального обсягу підвищення кваліфікації за п’ять років.
Для підтвердження підвищення кваліфікації педагог має:
• протягом одного місяця після завершення навчання подати до педагогічної ради закладу освіти клопотання про визнання результатів підвищення кваліфікації та відповідний документ;
• не пізніше 25 грудня проінформувати керівника закладу освіти про стан проходження ним підвищення кваліфікації у поточному році з додаванням копій отриманих документів (відповідна інформація зберігається в особовій справі працівника).
Окремі види діяльності педагогічних працівників (участь у програмах академічної мобільності, наукове стажування, самоосвіта, здобуття наукового ступеня, вищої освіти) можуть бути визнані педагогічною радою як підвищення кваліфікації відповідно до Порядку.
Процедура проведення атестації
Залежно від компетенції та повноважень освітньої установи Положенням визначено такі рівні атестаційних комісій:
• комісія I рівня (створюється у закладах освіти, у яких працює понад 15 педагогів) – атестує педагогічних працівників закладу освіти (крім керівника);
• комісія ІІ рівня – атестує керівників підпорядкованих закладів освіти та педагогічних працівників закладів освіти, у яких працює менше 15 педагогів, й розглядає апеляції на рішення атестаційних комісій I рівня;
• комісія III рівня – атестує керівників закладів освіти, підпорядкованих Міністерству освіти і науки, молоді та спорту Автономної Республіки Крим, обласним, Київській та Севастопольській міським державним адміністраціям та розглядає апеляції на рішення відповідних атестаційних комісій I рівня та II рівня.
Щорічно не пізніше 20 вересня керівник закладу освіту/органу управління освітою видає наказ про створення атестаційної комісії, у якому визначається:
• персональний склад атестаційної комісії (не менше п’яти осіб);
• голова та секретар атестаційної комісії.
До 10 жовтня поточного року атестаційні комісії мають скласти і затвердити:
• список педагогічних працівників, які підлягають черговій атестації в наступному календарному році (якщо педагог відсутній у списку, він має не пізніше 20 грудня поточного календарного року подати заяву до атестаційної комісії);
• строки проведення атестації педагогів;
• графік проведення засідань атестаційної комісії;
• строк та адресу електронної пошти для подання педагогічними працівниками документів (у разі подання в електронній формі).
Упродовж п’яти робочих днів з дня прийняття цього рішення вищезазначена інформація оприлюднюється на веб-сайті закладу освіти/ органу управління у сфері освіти.
Протягом наступних п’яти робочих днів педагогічний працівник, який атестується, може подати до атестаційної комісії документи, що, на його думку, свідчать про педагогічну майстерність та/або професійні досягнення (документи, які зберігаються в особовій справі педагогічного працівника, не подаються до атестаційної комісії, яка створена у закладі освіти/ органі управління, де вони зберігаються). Положенням дозволено подавати матеріали:
• в паперовій формі;
• в електронній формі (кожен документ в окремому файлі у форматі PDF). Вони надсилаються на адресу електронної пошти, попередньо визначеною атестаційною комісією, з підтвердженням про отримання.
Усі надані матеріали, які відповідають вимогам, приймаються та реєструються секретарем атестаційної комісії.
У разі виникнення питань до педагога, зокрема пов’язаних з поданими ним документами, атестаційна комісія може запросити його на своє засідання, яке також може бути проведено в режимі відеоконференцзв’язку. Запрошення на засідання має бути вручено педагогу не пізніше 5 робочих днів до його проведення шляхом вручення його під підпис або надсилання його в сканованому вигляді на адресу електронної пошти (із підтвердженням про отримання).
У разі неявки педагогічного працівника через тимчасову непрацездатність або інших обставин, що не залежать від його волі, атестаційна комісія проводить засідання за його відсутності. Крім того, представляти інтереси педагога на засіданнях атестаційних комісій може його представник за письмовою довіреністю чи договором доручення, оформленими відповідно до вимог законодавства.
За результатами вивчення педагогічної діяльності працівників атестаційні комісії I рівня (не пізніше 01 квітня) та комісії II – III рівня (не пізніше 25 квітня) мають прийняти рішення про:
• відповідність (невідповідність) педагогічних працівників займаним посадам;
• присвоєння/підтвердження кваліфікаційних категорій і педагогічних звань або про відмову відповідно. Слід зазначити, що якщо відмова стосується категорій «спеціаліст першої категорії» чи «спеціаліст вищої категорії», атестаційна комісія приймає рішення про відмову у присвоєнні/підтвердженні раніше присвоєного педагогічного звання.
Чергова атестація педагогічних працівників
Згідно з Положенням атестація педагогічних працівників є обов’язковою й проводиться не раніше ніж через рік після призначення його на посаду. Педагог проходить чергову атестацію не менше одного разу на 5 років, крім таких випадків:
наявність тимчасової непрацездатності;
настання інших обставин, що не залежать від його волі та перешкоджають проходженню ним атестації.
У таких випадках проведення атестації має бути перенесено за рішенням відповідної атестаційної комісії до припинення таких обставин, але не більше ніж на один рік. За педагогічним працівником зберігається раніше присвоєна кваліфікаційна категорія (педагогічне звання) до проходження ним атестації у порядку, визначеному цим Положенням.
Позачергова атестація педагогічних працівників
Підставами для проведення позачергової атестації педагогічного працівника може бути ініціатива:
1. керівника закладу освіти у разі зниження якості його педагогічної діяльності;
2. педагога, освітній рівень та стаж роботи якого відповідає вимогам, за наявністю однієї з таких умов:
• визнання його переможцем, лауреатом фінальних етапів всеукраїнських, міжнародних фахових конкурсів;
• наявність освітньо-наукового/освітньо-творчого, наукового ступеня;
• успішне проходження сертифікації.
Для проведення позачергової атестації педагогічний працівник до 20 грудня має подати заяву (додаток 1 до Положення) до атестаційної комісії.
Позачергова атестація керівника закладу освіти проводиться за ініціативою керівника відповідного органу управління у сфері освіти у разі виявлення низької якості освітньої діяльності закладу освіти за підсумками інституційного аудиту.
Присвоєння кваліфікаційних категорій
Кваліфікаційні категорії присвоюються педагогічним працівникам за умови наявності в них:
• освітнього (освітньо-кваліфікаційного) рівня, підтвердженого відповідним документом про освіту;
• стажу роботи на посаді педагогічного працівника (визначається відповідно до даних його особової справи, трудової книжки, відомостей з Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування тощо).
Педагогічні працівники, які працюють у закладах освіти та мають вищу освіту за спеціальностями, що не відповідають навчальним предметам або педагогічній діяльності за посадою, вважаються такими, що мають відповідну посаді професійну кваліфікацію та атестуються як такі, що мають відповідну освіту.
Залежно від отриманого ступеня вищої освіти та стажу роботи педагогам можуть присвоюватись/підтверджуватись такі категорії:
• «спеціаліст» (вимоги: освітній рівень педагога – фаховий молодший бакалавр, молодший бакалавр, бакалавр чи магістр);
• «спеціаліст другої категорії» (вимоги: освітній рівень педагога – молодший бакалавр, бакалавр чи магістр (для працівників ЗДО – фаховий молодший бакалавр), стаж – не менше 3-х років);
• «спеціаліст першої категорії» (вимоги: освітній рівень педагога – бакалавр, магістр (для працівників ЗДО – фаховий молодший бакалавр або молодший бакалавр), стаж – не менше 5 років);
• «спеціаліст вищої категорії» (вимоги: освітній рівень педагога – магістр, стаж – не менше 7 років).
Без дотримання послідовності можуть бути присвоєні кваліфікаційні категорії педагогічним працівникам, які:
• мають науковий ступінь та стаж роботи на посаді не менше 1 року (може бути присвоєна категорія «спеціаліст вищої категорії»);
• не мають педагогічної освіти, але мають стаж роботи в одній із галузей економіки (крім освітньої) та працюють на посадах педагогічних працівників («спеціаліст другої категорії» – за наявності не менше 2 років стажу роботи, «спеціаліст першої категорії» – не менше 5 років, «спеціаліст вищої категорії» – не менше 7 років).
Присвоєння (підтвердження) педагогічних звань
Педагогічні звання присвоюються (підтверджуються) педагогічним працівникам, які мають кваліфікаційну категорію «спеціаліст першої категорії» та «спеціаліст вищої категорії» й ДЕМОНСТРУЮТЬ ВИСОКІ ПРОФЕСІЙНІ ДОСЯГНЕННЯ, зокрема:
• впровадження і поширення методики компетентнісного навчання та нових освітніх технологій;
• надання професійної підтримки та допомоги педагогічним працівникам (здійснення супервізії);
• участь у процедурах і заходах, пов’язаних із забезпеченням якості освіти та впровадженням інновацій, педагогічних новацій і технологій у системі освіти;
• переможці, лауреати всеукраїнських, міжнародних фахових конкурсів;
• підготовка учнів-переможців всеукраїнських, міжнародних олімпіад, конкурсів, змагань, тощо.
Педагогічне звання «вихователь-методист» може присвоюватися музичним керівникам та інструкторам з фізичної культури закладів дошкільної освіти.
Атестація окремих категорій педагогів
Положенням визначено особливості проведення атестації педагогів, які:
• мають педагогічне навантаження з декількох предметів. Їхня атестація проводиться з того предмета, який викладається за спеціальністю, але необхідною умовою є підвищення кваліфікації з навчальних предметів, які є обов’язковими для вивчення згідно з освітньою програмою закладу освіти. Присвоєна кваліфікаційна категорія поширюється на все педагогічне навантаження;
• працюють за сумісництвом або на умовах строкового трудового договору. Такі педагоги атестуються на загальних підставах;
• обіймають різні педагогічні посади в одному чи різних закладах освіти (зокрема керівники закладів освіти, які викладають предмети або здійснюють іншу педагогічну роботу). Такі педагоги атестуються за кожною з посад;
• працюють у різних закладах освіти за однією посадою та/або викладають один предмет. Вони атестуються за основним місцем роботи, результати атестації (кваліфікаційна категорія, педагогічне звання або тарифний розряд) поширюються на все педагогічне навантаження за всіма місцями роботи та/або посадами;
• довантажені годинами з інших предметів в міжатестаційний період. Присвоєна кваліфікаційна категорія поширюється на все педагогічне навантаження до чергової атестації;
• переходять на інші педагогічні посади у закладі освіти, переводяться з одного закладу до іншого або переривають роботу на педагогічній посаді (незалежно від тривалості перерви). За такими працівниками зберігаються кваліфікаційні категорії та педагогічні звання, присвоєні за результатами останньої атестації, а наступна здійснюється не пізніше ніж через два роки після прийняття їх на роботу;
• призначені на посади педагогічних працівників відповідно до частини п’ятої ст. 58 Закону України «Про освіту» та ті, які пройшли педагогічну інтернатуру. Такі працівники атестуються упродовж другого року роботи (не раніше ніж через один рік після призначення на посаду);
• успішно пройшли сертифікацію. Вона зараховується (один раз протягом строку дії сертифіката) як проходження чергової або позачергової атестації, що проводиться за ініціативи педагогічного працівника. Педагогу присвоюється відповідна кваліфікаційна категорія та/або педагогічне звання без урахування тривалості міжатестаційного періоду, вимог до освітнього рівня та стажу й без проведення будь-яких заходів, пов’язаних із вивченням і оцінюванням його діяльності та професійних компетентностей.
Атестація педагогічних працівників: відповіді на запитання та розв’язки ситуацій
Працівників без педагогічної освіти щороку приймали на роботу на один рік за угодою. Чи можна їх не звільняти щороку та атестувати протягом другого року роботи?
Згідно з частиною п’ятою статті 58 Закону України «Про освіту» осіб, які здобули вищу, фахову передвищу чи професійну (професійно-технічну) освіту за іншою спеціальністю та яким не було присвоєно професійну кваліфікацію педагогічного працівника, можна призначати на посаду педагогічного працівника строком на один рік. Особам, які забезпечують здобуття повної загальної середньої освіти, професійну кваліфікацію педагогічного працівника може присвоїти заклад вищої чи післядипломної освіти або відповідний кваліфікаційний центр після одного року роботи на посадах педагогічних працівників, що забезпечують здобуття повної загальної середньої освіти, якщо вони успішно складуть кваліфікаційний іспит відповідно до кваліфікаційних вимог до педагогічного працівника чи відповідного професійного стандарту (за наявності).
Пунктом 4 розділу І Положення про атестацію установлено, що атестацію проводять не раніше ніж через рік після призначення педагогічного працівника на посаду.
Пунктом 15 розділу І Положення про атестацію передбачено, що особи, призначені на посади педагогічних працівників відповідно до частини п’ятої статті 58 Закону України «Про освіту» для продовження роботи на цих посадах атестуються упродовж другого року роботи, але не раніше ніж через один рік після призначення на посаду. Тож ідеться про роботу педагога впродовж другого року роботи, що не вимагає звільнення після року роботи.
Як атестувати заступника керівника закладу освіти: лише на відповідність займаній посаді?
Абзацом сьомим пункту 1 розділу І Положення про атестацію передбачено, що керівникам закладів освіти, відокремлених структурних підрозділів, їхнім заступникам та іншим педагогічним працівникам, посади яких не передбачають присвоєння кваліфікаційних категорій, за результатами атестації встановлюють їх відповідність або невідповідність займаній посаді та встановлюють (підтверджують) тарифний розряд.
Пунктом 3 розділу І Положення про атестацію передбачено, що педагогічним працівникам, посади яких не передбачають присвоєння кваліфікаційних категорій, за результатами атестації визначають відповідність (невідповідність) займаній посаді та в порядку, визначеному законодавством, встановлюють (підтверджують) тарифний розряд.
Згідно з постановою КМУ «Про затвердження переліку посад педагогічних та науково-педагогічних працівників» від 14.06.2000 № 963 до педагогічних працівників відносять керівників та їхніх заступників.
Посадові оклади заступників керівників закладів освіти визначають відповідно до пункту 3 наказу МОН «Про впорядкування умов оплати праці та затвердження схем тарифних розрядів працівників навчальних закладів, установ освіти та наукових установ» від 26.09.2005 № 557.
Атестаційна комісія якого рівня має повноваження атестувати керівника закладу освіти та заступника керівника, які мають педагогічне навантаження?
Абзацом шостим пункту 12 розділу І Положення про атестацію встановлено, що керівник закладу освіти, відокремленого структурного підрозділу, заступник керівника закладу освіти, відокремленого структурного підрозділу, які працюють на посаді педагогічного працівника, що передбачає здійснення педагогічної діяльності та наявність педагогічного навантаження, атестуються за цією посадою в порядку, визначеному Положенням.
Відповідно до пункту 8 розділу ІІ Положення про атестацію, атестаційна комісія II рівня розглядає документи, подані педагогічними працівниками закладів освіти, зокрема керівниками підпорядкованих закладів освіти, відокремлених структурних підрозділів, встановлює їх відповідність вимогам законодавства та вживає заходів щодо перевірки їх достовірності (за потреби).
Атестаційна комісія II рівня ухвалює рішення про:
відповідність (невідповідність) керівників підпорядкованих закладів освіти, відокремлених структурних підрозділів займаним посадам;
присвоєння (підтвердження) кваліфікаційних категорій і педагогічних звань або про відмову в такому присвоєнні (підтвердженні) керівникам підпорядкованих закладів освіти, відокремлених структурних підрозділів, які викладають навчальні предмети (інтегровані курси).
Тобто керівника закладу загальної середньої освіти, який має навчальне навантаження з певного предмета навчального плану як вчитель, одночасно за цими обома посадами атестує комісія ІІ рівня.
Заступника керівника атестує атестаційна комісія закладу освіти чи атестаційна комісія, створена в органах управління освітою залежно від кількості педагогічних працівників у закладі.
Педагог перебував на обліку в центрі зайнятості майже рік, а з 1 вересня 2023 року вийшов на роботу в заклад освіти. Чи включати цей період до міжатестаційного періоду?
Час перебування на обліку в центрі зайнятості перериває трудову діяльність і тому його не зараховують ні до страхового стажу, ні до педагогічного. Тому цей час не може вважатися міжатестаційним періодом.
Якщо в закладі освіти налічується рівно 15 педагогічних працівників, комісія якого рівня атестуватиме педагогів?
Якщо в закладі освіти працює рівно 15 педагогічних працівників, доцільно скористатися нормою абзацу шостого пункту 1 розділу ІІ Положення про атестацію. Він установлює, що за відсутності атестаційних комісій І рівня чи ІІ рівня їхні функції виконують атестаційні комісії II-III рівнів органів управління у сфері освіти за місцезнаходженням суб’єктів освітньої діяльності.
Тобто педагогів закладу освіти, у якому налічується 15 педагогічних працівників, атестує атестаційна комісія ІІ рівня.
Учитель історії та географії має тижневе навантаження 18 годин. За результатами попередньої атестації присвоєна кваліфікаційна категорія «спеціаліст вищої категорії» та педагогічне звання «учитель-методист». Із вересня 2023 року його призначено за сумісництвом соціальним педагогом на 0,5 ставки. За якою кваліфікаційною категорією оплачувати працю за посадою соціального педагога?
Пунктом 14 розділу І Положення про атестацію передбачено, що за педагогічними працівниками, які переходять на інші педагогічні посади в цьому закладі освіти, зберігаються присвоєні за результатами останньої атестації кваліфікаційні категорії та педагогічні звання. Атестація таких працівників здійснюється не пізніше ніж через два роки після прийняття їх на роботу.
Зазначена норма за аналогією можна застосовувати, коли з учителем укладають трудовий договір про роботу за сумісництвом на іншій педагогічній посаді в тому самому закладі, як це робили за аналогічними нормами попереднього Положення про атестацію.
Відповідно до пункту 24 Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затвердженої наказом Міносвіти від 15.04.1993 № 102, ставки заробітної плати за педагогічні звання, присвоєні за наслідками атестації, підвищують лише за період роботи на посадах, на яких їх було присвоєно. Якщо працівник перейшов на роботу з одного закладу до іншого на однакові посади або на посади, які відповідають профілю предмета, дисципліни, що викладає, оплата за звання зберігається до чергової атестації
Попередню атестацію працівник пройшов у 2019 році. Наступна – у 2024 році. У міжатестаційний період, а саме у воєнний час, працівник 10 місяців перебував на обліку в центрі зайнятості і не проходив у 2022 році підвищення кваліфікації. Підвищення кваліфікації в обсязі 150 годин, необхідне для проходження атестації, працівник пройшов за чотири роки. Чи можна так?
Відповідно до підпункту 5 пункту 3 наказу МОН № 805 мінімальний загальний обсяг (загальна тривалість) підвищення кваліфікації педагогічних працівників закладів загальної середньої освіти, необхідний їм для проходження атестації, становить не менше ніж 150 годин, або 5 кредитів ЄКТС, упродовж п’яти років.
Відповідно до пункту 8 Порядку підвищення кваліфікації педагогічних і науково-педагогічних працівників, затвердженого постановою КМУ від 21.08.2019 № 800, обсяг (тривалість) підвищення кваліфікації педагогічних і науково-педагогічних працівників установлюється в годинах та/або кредитах ЄКТС (один кредит ЄКТС становить 30 годин) за накопичувальною системою.
Час, впродовж якого педагог не перебував у трудових відносинах, не повинен зараховуватися до п’ятирічного періоду, впродовж якого він повинен щороку підвищувати свою кваліфікацію.
У комісіях якого рівня атестуються педагогічні працівники центрів професійного розвитку педагогічних працівників, методичних науково-методичних установ, інклюзивно-ресурсних центрів, центру, логопедичних пунктів, філій закладів загальної середньої освіти?
Пунктом 2 Положення про атестацію установлено, що Положення про атестацію поширюється на педагогічних працівників, які здійснюють педагогічну діяльність і посади яких віднесено до педагогічних, згідно з Переліком посад педагогічних та науково-педагогічних працівників, затвердженим постановою КМУ від 14.06.2000 № 963 (далі – Перелік посад).
У Переліку посад зазначено, що педагогічними є посади керівників і заступників керівників закладів та установ освіти, консультантів, психологів центрів професійного розвитку педагогічних працівників, навчально-методичних, методичних, науково-методичних установ, інклюзивно-ресурсних центрів, логопедичних пунктів тощо.
Згідно з пунктом 2 розділу І Типового положення про філію закладу освіти, затвердженого наказом МОН від 06.12.2017 № 1568, філія закладу освіти – територіально відокремлений структурний підрозділ закладу освіти, що не має статусу юридичної особи і діє на підставі положення, затвердженого засновником відповідного закладу освіти на основі цього Типового положення.
Тому рівень атестаційної комісії, де проходить атестація педагогічних працівників, залежить від їхньої чисельності в закладі чи установі освіти, відокремлених структурних підрозділах, а саме 15 і менше чи більше 15 осіб, а також рівня органу управління у сфері освіти. Керівників закладів та установ освіти атестують комісії ІІ чи ІІІ рівня залежно від підпорядкованості цих закладів чи установ.
Педагогічний працівник має рівень освіти «бакалавр», великий стаж роботи, за підсумками попередньої атестації має 11 т. р. і педагогічне звання «старший вчитель», повністю відповідає цьому фаховому рівню. Чи можна при черговій атестації задля збереження педагогічних звань не дотримуватися послідовності та атестувати на присвоєння першої кваліфікаційної категорії та підтвердження педагогічного звання?
Пунктом 11 розділу 1 Положення про атестацію встановлено, що кваліфікаційні категорії та педагогічні звання, як правило, присвоюють послідовно. Тобто словосполучення «як правило» не означає обов’язкову послідовність у присвоєнні кваліфікаційних категорій і педагогічних звань.
У невеликому закладі освіти немає заступників, а директор не має права бути головою атестаційної комісії, якщо атестується педагогічний працівник, що є його родичем
. Кого призначити головою атестаційної комісії?
Абзацом третім пункту 3 розділу ІІ Положення про атестацію передбачено, що у випадку відсутності голови атестаційної комісії атестаційна комісія має обрати головою іншого члена атестаційної комісії, крім її секретаря.
Абзацом третім пункту 2 розділу ІІ Положення про атестацію установлено, що представників профспілкових організацій за згодою залучає до роботи голова атестаційної комісії відповідно до рішення уповноваженого профспілкового органу (за наявності в закладі освіти) або на територіальному рівні кількох профспілкових організацій – за рішенням спільного представницького органу профспілок. Тому на час атестації родичів головою комісії може бути будь-хто із членів комісії, включно й представник профспілкової організації.
Чи може керівник закладу освіти бути головою атестаційної комісії, якщо він сам атестується?
Абзацом четвертим пункту 3 розділу ІІ Положення про атестацію встановлено, що керівник (заступник керівника) закладу освіти, відокремленого структурного підрозділу, органу управління у сфері освіти не може головувати на засіданні атестаційної комісії в разі проходження ним атестації відповідно до цього Положення.
До повноважень атестаційної комісії І рівня, яку створюють у закладі освіти, не належить проведення атестації керівника закладу освіти, зокрема того, який має навчальне навантаження з відповідного предмета.
Оскільки керівника закладу освіти, де створена комісія І рівня, не атестує ця комісія, то його не стосується умова, передбачена абзацом четвертим пункту 3 розділу ІІ стосовно заборони головування під час засідання комісії цього рівня. Така умова може стосуватися заступника керівника закладу освіти в разі призначення його головою атестаційної комісії І рівня.
Правова служба Чернівецького обласного комітету профспілки працівників освіти і науки
14.10.2024