Людмила ТКАЧ
Тема досвіду ОСОБЛИВОСТІ РОБОТИ З ОБДАРОВАНОЮ УЧНІВСЬКОЮ МОЛОДДЮ
Прізвище, ім’я та по-батькові: Ткач Людмила Іванівна
Дата народження 15.06.1977р.
Освіта вища
Посада викладач професійно-теоретичної підготовки
Предмет, який викладає дошкільна педагогіка, методики дошкільного виховання, дитяча література
Педагогічний стаж 25 р.
Рік попередньої атестації 2018 р.
Кваліфікаційна категорія (педзвання) «спеціаліст вищої категорії», «викладач-методист»
Адреса блогу, сайту BlogLydmuluTkach.blogspot.com
Адреса досвіду: ДПТНЗ «Чернівецький професійний ліцей сфери послуг»
Роки вивчення та рік оформлення досвіду 2020-2023
Актуальність досвіду Нестабільність розвитку світової економіки змушує кожну людину замислюватись над власною професійною кар’єрою. Знання типів професійної кар’єри дозволяє визначати ті шляхи професійного зростання, які дозволять максимально використати особистісний потенціал людини. Особистість із творчим стилем мислення не тільки готова до постійних змін в технологіях, але й розглядає їх, як можливість одержати життєво необхідне моральне задоволення від вирішення інтелектуальних задач, що виникають у ході професійної (і не тільки) діяльності. За яким би типом реально не розвивалась кар’єра, для розвитку професійної майстерності потрібно пробудити і дати можливість реалізуватися творчому потенціалу особистості. Оскільки для багатьох людей кар’єра складається таким чином, що періоди стабільної професійної діяльності чергуються з вимушеним безробіттям і змінами професії, то важливо підготувати їх до ймовірності такої ситуації ще на етапі професійної підготовки. Для цього необхідно максимально розкрити творчі можливості здобувачів освіти, актуалізувати їх творчий потенціал інноваційними педагогічними технологіями, виявити обдарованих здобувачів освіти, створити умови для самовиховання і самовдосконалення особистості.
Провідна ідея – розвиток творчих здібностей здобувачів освіти з професії «Помічник вихователя; соціальний робітник»
Опис досвіду.
Виявити творчий потенціал здобувача освіти і допомогти йому перетворитися у реальні здобутки може креативний педагог з високою психологічною і педагогічною кваліфікацією, який володіє спеціальними методиками, обізнаний з спеціальними навчальними програмами, має певний обсяг знань про природу учнівської обдарованості, типи і особливості вияву обдарованостей, вміє спілкуватися зі здобувачами освіти та організовувати навчально-пізнавальну діяльність з урахуванням рівнів і сфер вияву обдарованості кожного, бачити в кожному з них творчу індивідуальність, застосовувати в своїй професійній діяльності інноваційні методи і форми навчання, сучасні технології навчання тощо. Як викладач постійно створюю необхідні умови на уроці для учнівської самореалізації шляхом підбору диференційованих, нестандартних і випереджувальних завдань та використання інтерактивних методів навчання. Враховуючи зміст програмного матеріалу предметів, вивчення нового матеріалу базується на проведенні евристичної бесіди. Тому у ході уроку відбувається формувальне оцінювання здобувачів освіти. Найкращі можливості для розкриття творчості у здобувачів освіти, актуалізації їх творчого потенціалу відкриває позанавчальна діяльність, а саме проведення тематичних виховних заходів різних форм: вікторина, діалог, диспут, відверта розмова, моделювання педагогічних задач, конкурс творчих робіт, захист проєктів, екскурсії до закладів дошкільної освіти, благодійні акції, майстер-класи з професії. При цьому дуже важливо, щоб урочна та позаурочна робота були єдиним процесом, в якому вони б органічно доповнювали, збагачували та урізноманітнювали одна одну. Навчання здобувачів освіти різних видів діяльності сприяє формуванню узагальнених способів дій, які є в основі професійної творчості. Назагал, якщо умови середовища для адаптації людини не потребують творчості, вона і не розвивається. Проте мінливі економічні умови стимулюють робітника до постійного саморозвитку, оволодівання новими професійними навичками і розвитку творчого потенціалу. Основною умовою цих процесів є постійний контакт з професійним середовищем і потреба у вирішенні задач, застосовуючи свій інтелект і творчість.
Підготовка майбутнього робітника з професії «Помічник вихователя; соціальний робітник» до творчості в професійній діяльності починається під час вивчення ним загальнопрофесійних і спеціальних дисциплін, зміст яких орієнтовано на розвиток творчої активності. Продумана система підготовки здобувачів освіти до творчості забезпечує формування у них необхідних якостей для постійного вдосконалення професійної майстерності.
Висновки та рекомендації
Продовжувати активну роботу з обдарованими здобувачами освіти шляхом урізноманітнення диференційованих, нестандартних, випереджувальних завдань, використання інтерактивних методів навчання у ході уроку, а також проведення різних форм тематичних виховних заходів у позанавчальний час.