Ірина СТРАТИЧУК
СТРАТИЧУК ІРИНИ АЛЬБЕРТІВНИ, керівник гуртка естрадного та народного співу |
«Музика – могутнє джерело думок.
Без музичного виховання неможливий
повноцінний розумовий розвиток»
В. Сухомлинський.
Педагогічне кредо:
Вірити в талант і творчі сили кожного вихованця.
Вокальне виконання – є одним з найбільш популярних улюблених видів творчості серед дітей та молоді. Це обумовлено пробудженням творчих здібностей дитини, прагненням до розвитку, гармонії, краси.
Актуальність досвіду: В процесі роботи над формуванням духовності засобами вокальної майстерності розв’язуються важливі на даний час завдання:
- організація залучення вихованців до музичного мистецтва;
- збагачення морально-соціального рівня підлітків;
- розвиток емоційної сфери особистості;
- створення умов для творчої самореалізації;
- підвищення вимог до проблеми підбору музично-пісенного репертуару, як умови формування духовної культури вихованців;
- залучення до духовного виховання вихованців, їх батьків.
Актуальність ефективного здійснення вокальної освіти потребує особистісно-орієнтовної технології та технології створення ситуації успіху.
Також на заняттях гуртка практикується багатоголосся, тому метою досвіду є теоретичне обґрунтування та навчально-методичне забезпечення практичної значущості багатоголосного співу для розвитку вокальних здібностей вихованців в умовах навчального закладу.
Програма вокального гуртка є надзвичайно актуальною, оскільки сучасна естрадна пісня стала найпопулярнішим музичним жанром. Під час занять у колективі здобувачі освіти отримують необхідні знання у галузі світової та української культури, акторські навички та навички вільного спілкування з аудиторією, уміння досконало володіти голосовим апаратом, вчаться аналізувати свій виступ і виступи відомих виконавців.
Новизна досвіду. Головним завданням сучасного інноваційного підходу до вокальної підготовки є наближення її до світових вокально-освітніх стандартів.
В практичній роботі використовую передовий досвід сучасної вокальної науки, забезпечую розвиток формування вокальної та загально естетичної компетентності дітей, залучаю їх до творчої виконавської діяльності. Під час занять використовую інформаційно-комп’ютерні, медійні технології, технології особистісно зорієнтовані на розвиток обдарованих учасників гуртка.
Важливим є те, що керівник гуртка прищеплює вихованцям практичні навички для входження у світ мистецтва та вміння орієнтуватися у світі духовних цінностей, бути впевненими у завтрашньому дні, успішними у дорослому житті.
Також важливим фактором успішного навчання є належний емоційний стан здобувача освіти. Адже керівнику дитячого колективу необхідно знати, чим живе душа вихованця. Тому на заняттях приділяється увага по створенню сприятливого психологічного клімату, використовуються прийоми створення «ситуації успіху».
З метою досягнення високого результату організовую навчання за наступними формами: групові, індивідуальні із солістами, репетиції, прослуховування музичних, пісенних творів, концертні виступи, звітні концерти, власне виконання творів, відвідування концертів та занять інших вокальних колективів. Використовуються різноманітні види і прийоми роботи: ігрова діяльність, проблемні завдання, творчі завдання, елементи змагань, що допомагає кожному учаснику гуртка розвивати свої творчі задатки, здібності, обдарування.
З метою розвитку вокальних здібностей гуртківців засобами багатоголосного співу та високої результативності, визначені наступні напрямки навчання здобувачів освіти:
- вокально-технічна робота, техніка багатоголосного співу;
- пластика (розвиток фізичних здібностей, сценічний рух, вивчення елементів танцю, що допомагає відтворити образ, стиль та настрій твору, що виконується);
- відпрацювання концертних номерів.
Таке комплексне опанування вокального мистецтва активізує фантазію здобувача освіти, артистичність, інтелект, формує універсальні здібності, важливі для інших сфер діяльності. На заняттях, виховних заходах вихованцям надається сутність таких понять, як духовність, духовне здоров’я, духовне виховання, духовний розвиток, духовні цінності. Це надає змогу для підвищення морально-соціальної культури вихованців.
Заняття відкривають для кожного із вихованців простір для ініціативності, формулюють соціально-педагогічні умови для розвитку як творчих так і духовних здібностей. В якості головних методів роботи обираю наступне: стильовий підхід, власну творчість, системний підхід, імпровізацію на занятті, навчання правилам поводження артиста на сцені.
Навчальний матеріал відповідає віку учасників гуртка. Завдяки індивідуальному, диференційному підходу утворюється тісний взаємозв’язок між педагогом і вихованцями. В кожному учаснику гуртка стараюся розгледіти ознаки творчості, обдарованості, індивідуальності і спрямувати свою роботу на розвиток цих особливостей. Постійно звертаю увагу на виправлення помилок, на розвиток сенсорних здібностей кожного здобувача освіти, вчу аналізувати, порівнювати, класифікувати навчальний запропонований матеріал. Велику увагу приділяю вихованню у гуртківців толерантності, взаємоповаги, співчуття, колективізму і відповідальності за загальний результат.
Окремі виконавці естрадних пісень, користуючись мікрофоном, спираються на побутову манеру вокалізації, коли голосовий апарат функціонує на центральній ділянці діапазону, криком або хрипом компенсуючи акустично збіднені верхні або нижні ноти його. Надаю перевагу академічній постановці голосу, наявності «опори» звуку, оволодінню верхнім та грудним резонаторами, артикуляцією, чіткою дикцією.
Теоретична база досвіду. Для роботи теоретична база є дуже важливою, бо вона передбачає вивчення основ вокального виховання, набуття та осмислення досвіду, різних форм і методів вокальної роботи з вихованцями. Під час підготовки до занять гуртка використовую розробки досвідченого педагога-вокаліста В.К.Денисової «Робота голосового апарату», видатних теоретиків вокалу Голубєва П.В. «Поради молодим педагогам – вокалістам», Дмитрієва Л.І. «Основи вокальної методики». Джерелом вокальних пізнань є прослуховування майстрів співу – учасників вокальних конкурсів «Голос України», «Голос діти» та інші.
Провідна ідея досвіду. Під час занять гуртка приділяю увагу створенню оптимальних умов щодо розвитку музичних здібностей здобувачів освіти, формуванню навичок вокальної та акторської майстерності, вихованню особистісних якостей; залученню вихованців до творчої колективної співпраці – ансамблевого співу.
Освітній процес вокального гуртка будується на принципах взаємоповаги, врахування індивідуальних особливостей кожного вихованця, створення комфортних умов для розвитку компетентної особистості і творчої самореалізації та виховання дітей, здатних ефективно примножувати цінності національної культури та суспільства.
Технологія досвіду. Систематична робота із солістами спрямована на постановку голосу, співочого дихання, пластики, артистичності, емоційно-образне виконання вокальних творів. Велика увага приділяється вихованню вольових якостей, високої моральної позиції, музичного смаку, співочої та сценічної культури, бажання бути справжніми артистами.
Результативність. Під час репетицій створюю сприятливе соціокультурне середовище, що забезпечує:
- набуття вихованцями досвіду власної творчої діяльності, розвиток вокальних здібностей, музичного мислення, здатності проявляти творчу ініціативу;
- формування стійкого інтересу до вокально-музичної творчості, потреби у творчій самореалізації та самовдосконаленні;
- розвиток творчої уяви, фантазії, креативного мислення, інтересу до вокального мистецтва;
- формування особистісних якостей кожного гуртківця.
Участь в семінарах. Квітень 2022р. Виступ на обласному семінарі на тему «Мультимедійні технології у роботі художнього керівника гуртка «Розмай»»
Досягнення вокального гуртка за 2021 – 2023 роки
- Обласний фестиваль «Чисті роси». 2021р. – ІІІ місце у номінації «Фольклорне мистецтво»
- Обласний фестиваль-конкурс «Рідна пісня». 2021р. – ІІ місце та дипломант; 2023р. – дипломант
- Міжнародний конкурс «Талантія» 2022р. – ІІ місце у номінації «Естрадний вокал»
- ІІ Відкритий патріотичний фестиваль-конкурс «Народ героїв появляє» 2023р. – дипломант у номінації «Вокал»
- Всеукраїнський етно-фольк фестиваль серед учнівської молоді «Барвиста Україна» 2023р. – ІІ місце у номінації «Вокальне мистецтво»
Результативність педагогічної діяльності в період 2020 – 2023 р.р.
- 2020р. – Почесна грамота Чернівецької обласної ради професійних спілок за багаторічну сумлінну працю, високий професіоналізм, досягнуті успіхи у навчанні і підготовці молодих спеціалістів.
- 2022р. – Подяка Міністерства освіти і науки України та Міністерства культури та інформаційної політики України, за гарну підготовку для участі у Міжнародному дистанційному багатожанровому конкурсі «Талантія» та вагомий внесок у розвиток та виховання підростаючого покоління і збереження української національної культури.
- 2023р – Почесна грамота Департаменту освіти і науки Чернівецької обласної державної адміністрації (Обласної військової адміністрації) за високий професіоналізм, плідну педагогічну діяльність, вагомий внесок у розвиток освітньої галузі та з нагоди відзначення Дня працівників освіти.
Висновок
Музика, зокрема пісня, є національним надбанням кожного народу, у якому сконцентровані його історія, мова, предковічна мудрість, філософія пращурів та духовна краса. Окрім цього, спів – це універсальний засіб розвитку усіх духовних та фізичних можливостей людини. А багатоголосний спів як характерна ознака української народної музики, посідає чинне місце у різних напрямках вокального мистецтва, Беручи до уваги те, що дитина, яка відвідує вокальний гурток, окрім звичайних занять займається ще й активною мистецькою діяльністю – постійно виступає у складі колективу перед широкою аудиторією, бере участь у різноманітних концертах, фестивалях і конкурсах – матиме гарне, надійне майбутнє, започатковане на кращих традиціях української та світової культури і мистецтва.