Яна КОВТЮХ


Це зображення має порожній атрибут alt; ім'я файлу Rysunok2.jpgКОВТЮХ ЯНА ДМИТРІВНА
дата народження : 23.10.1983 р.
освіта : вища
посада : викладач
предмет, який викладає: Основи галузевої економіки та підприємництва
педагогічний стаж : 15 р.
рік попередньої атестації: 2020р.; спеціаліст вищої категорії, викладач методист
Адреса досвіду: ДПТНЗ «Чернівецький професійний ліцей сфери послуг»
Роки вивчення і оформлення досвіду: 2005 -2023 р.р.

Тема досвіду«ВДОСКОНАЛЕННЯ НАВЧАЛЬНО-ВИХОВНОГО ПРОЦЕСУ НА ОСНОВІ ВПРОВАДЖЕННЯ ІННОВАЦІЙНИХ ТЕХНОЛОГІЙ ЯК ЗАСІБУ РОЗВИТКУ ТВОРЧОЇ ОСОБИСТОСТІ»

Актуалізація досвіду: Сучасний етап розвитку системи освіти в Україні характеризується освітніми інноваціями, спрямованими на збереження досягнень минулого і водночас, на модернізацію системи освіти відповідно до вимог часу, новітніх надбань науки, культури і соціальної практики. Характерною особливістю цього періоду розвитку педагогічної освіти є пошук нових змісту, форм, методів і засобів навчання; розгортання широкої експериментальної роботи, спрямованої на впровадження освітніх інновацій на засадах сучасної освіти.

Підхід до вивчення предмету розглядається як такий засіб організації навчально-пізнавальної діяльності здобувачів освіти, що забезпечує засвоєння ними змісту навчання та досягнення мети навчання при розв’язанні певних проблемних завдань. Важливим освітнім завданням педагога є спрямування роботи на інтелектуальний розвиток здобувачів освіти, що забезпечуватиме формування їхніх творчих здібностей, здатність і уміння знаходити нові шляхи для розв’язання практичних завдань, творчо застосування набутих знань у майбутній діяльності. Це можливо досягти за допомогою підвищення мотивації навчання та можливості розвитку навичок самостійної і спільної діяльності.

Основними критеріями у пізнавальній діяльності здобувачів освіти є: самостійність (повна або часткова); пошук і вибір можливих варіантів руху до мети; створення або конструювання нового продукту (в індивідуальному досвіді здобувача освіти – нового, невідомого для нього наукового знання або методу, але відомого, як правило, в суспільному досвіді) тощо. Використання інноваційних технологій сприятиме активізації навчально – пізнавальної діяльності і спонукатиме до зростання творчої активності, реалізації творчого потенціалу.

Сучасний педагог повинен володіти такими педагогічними технологіями, які б допомогли зробити процес навчання цікавим, різноманітним та ефективним. Інноваційні технології навчання відрізняються від інших технологій тим, що розвивають інтелектуальні та творчі особистісні якості здобувачів освіти з урахуванням їх інтересів, мотивів, системи цінностей; залучення здобувачів освіти до систематичної творчої, пошукової, експериментальної роботи; виховання активної, компетентної, креативної особистості, яка вміє бачити, ставити і вирішувати нестандартні проблеми.

Визначення виду досвіду: раціоналізаторський.

Провідна педагогічна ідея досвіду. Впровадження інноваційних технологій на уроках, з метою створення комфортних умов навчання, за яких кожен здобувач освіти відчує свою успішність, інтелектуальну спроможність, значущість. Оригінальне використання інноваційних технологій (інтерактивного навчання, методу проектів, проблемного навчання, колективного взаємонавчання, ІКТ, елементів дослідницької роботи), максимально зацікавлює і мотивує до пізнання нового і цікавого. Результатом є – формування компетентної професійної особистості.

Опис досвіду. На сучасному етапі модернізація навчально-виховного процесу покликана сприяти формуванню та розвитку творчої особистості, яка спроможна повноцінно реалізуватися в житті. Для цього їй потрібні певні навички: думати, розуміти сутність речей, аналізувати, осмислювати ідеї, шукати потрібну інформацію, тлумачити її, застосовувати за певних умов. Як і в інших сферах суспільного буття, в системі освіти інноваційні процеси є не просто впровадженням нового. Вони реалізуються як цілеспрямовані зміни цілей, умов, змісту, засобів, методів, форм діяльності, яким властиві новизна, високий потенціал підвищення ефективності діяльності загалом або у певних їх сферах, здатність забезпечити довготривалий корисний ефект, узгодженість з іншими нововведеннями. Специфічними особливостями інноваційного навчання є його відкритість майбутньому, здатність до передбачення на основі постійної переоцінки цінностей, налаштованість на конструктивні дії в оновлюваних ситуаціях.

Уроки основ галузевої економіки та підприємництва – це напружена, науково організована й результативна праця всіх здобувачів освіти у співтворчості з викладачем, яка розвиває творчі здібності здобувачів освіти; сприяє здобуванню знань самостійною роботою думки; диференціює та індивідуалізує процес навчання; стимулює роботу з додатковою літературою; розвиває аналітичне мислення, вміння робити узагальнення; формує в здобувачів освіти навички самооцінки та самоконтролю своєї навчальної діяльності. До інноваційних технологій, застосованих у навчальному процесі, належать – технології кооперативного навчання, які включають в себе: роботу в парах; малими групами; колективно-групове навчання; мозковий штурм. Інтерактивні технології: ситуативне моделювання; рольова гра;  уроки – взаємонавчання; інтегровані уроки. Ігрові технології: вікторина; конкурс. Дослідницькі технології: урок-пошук; лабораторні дослідження.

Інновації є об’єктивним процесом еволюції освіти, але запровадження інновацій потребує програмного і методичного забезпечення; знання методики інновацій.

Викладачем розроблено навчальні посібники: «Фінанси», «Економіка підприємства», «Бухгалтерський облік». Вони стали результатом, узагальнення передового педагогічного досвіду.

Результативність досвіду. Моніторинг апробації досвіду свідчить про те, що завдяки інноваційним технологіям, краще розвиваються інди­відуальні здібності здобувачів освіти, оскільки вони не відчувають психологічного тиску відповідальності, який властивий звичайній навчальній діяльності. Засвоєння знань здійснюється в контексті певної діяльності, в якій зацікавленні самі учасники навчального процесу, що створює си­туацію необхідності знання. Розвиває в здобувача освіти свідоме ставлення до навчання, мотивація навчальної діяльності загально підвищується, здобувачі освіти набувають компетентності педагога. Здобувач освіти в процесі цілеспрямованого педагогічного впливу стає особистістю. Відбувається корекція здібностей до навчання. Контроль і оцінка здібностей не тільки за результат, а головним чином за процес учіння і це забезпечує здобувачів освіти саморозвитком, дає змогу вибирати зміст та форми при виконанні завдань, способи навальної роботи. Таке навчання створює комфортні умови для кожного здобувача освіти, що сприяє його самореалізації.

Неможливо не відмітити позитивне зростання рівня успішності здобувачів освіти, так в 2020 – 2021 н.р. здобувачів освіти з високим рівнем знань було 22 %, то вже у 2021-2022 н.р. 38,7 %, також здобуття на конкурсах призових місць здобувачами освіти ліцею: переможеці Вернісажу учнівських бізнес-ідей «Стартап юніор – 5» за розроблену бізнес-ідею «ЕКО Зелена планета» у номінації «НАДІЯ УКРАЇНИ», Усіркова Аделіна, Пітікар Любов, Скіпор Любов, ІІ місце в регіональному вернісажі учнівських бізнес-ідей «Стартап юніор -6» за розроблену бізнес-ідею «СВІТ ПРЕКРАСНИЙ» Асофроной Олена-Віталіна Віталіївна, Чернецька Анастасія Романівна, Мельник Гліб Романович.

Результатом плідної співпраці викладача з здобувачами освіти, у напрямку вдосконалення навчально – виховного процесу на основі впровадження інноваційних технологій як засіб розвитку творчої особистості, є 100% працевлаштування випускників, за три останніх роки.

Поширення досвіду на обласному та всеукраїнському рівні: підготовка методичних рекомендацій, підготовка здобувачів освіти-переможців обласних конкурсів, активна участь у проведенні навчальних семінарів.