Запобігання та протидія масовим  пожежам лісів та сільськогосподарських  угідь упродовж пожежонебезпечного періоду, пам’ятка, тестування


НАКАЗ

_______________                                                                                 № _____

Щодо запобігання та протидії масовим

пожежам лісів та сільськогосподарських

 угідь упродовж пожежонебезпечного періоду

         Відповідно до листа Департаменту освіти і науки Чернівецької обласної військової адміністрації від 31.03.2023 № 01-34/726 та п. І протоколу № 3 засідання Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій від 09.03.2023, з метою запобігання виникненню пожеж у лісових масивах, сільськогосподарських угіддях, територіях та об’єктах природно-заповідного фонду та інших відкритих ділянках місцевості,

НАКАЗУЮ:

  1. Майстрам виробничого навчання,класним керівникам під час проведення виховних справ із здобувачами освіти розглянути питання протидії пожежам у природних екосистемах та організувати ознайомлення із Протипожежними вимогами, що додаються, а також:
  2. дотримуватись заборони розведення багать у лісових масивах і рекреаційних зонах (крім спеціально облаштованих місць і обладнаних територій зеленого відпочинку), а також випалювання стерні, сухої рослинності та сміття на землях лісового фонду, торфовищах, сільськогосподарських угіддях, лісосмугах, заплавах річок та вздовж доріг;
  3. дотримуватись тимчасових обмежень щодо відвідування населенням лісових масивів і лісопаркових зон, в’їзду до них автотранспортних засобів, проведення лісозаготівельних та інших пожежонебезпечних робіт у лісових масивах, а також полювання;
  4. забезпечити утримування території ліцею та прилеглої до нього земельної ділянки у належному протипожежному стані.
  5. Принагідно наголосити на категоричній забороні спалювання листя, сухої трави та інших рослинних решток на території ліцею, за порушення якої передбачена адміністративна відповідальність. Листя, подрібнені гілки деревини рослин і трав’янисті рештки квітково-декоративних рослин та скошених газонних трав необхідно вивозити на спеціальні полігони або на відведені майданчики на підприємствах зеленого господарства для приготування компостів, садових земель та інших органічних добрив.
  6. З даним наказом ознайомити відповідальних осіб під підпис.
  7. Контроль за виконанням наказу покласти на заступника директора з НВР.

Т.в.о.директора                                                         Орися ЦИМБАЛ

Юрисконсульт

__________ Є.МОРОЗ

«____»_________ 20___ р.

Протипожежні  вимоги на території лісового фонду України

(затверджені наказом Державного комітету лісового господарства України 27.12.2004 № 278)

          Сонячні дні сприяють відпочинку на природі. Більшість з нас у вільний час виїздить за місто: до води, до лісу. На жаль, на відпочинку не всі люди дотримуються правил  поведінки  у лісі. Така легковажність може стати причиною пожежі. Щоб не сталося неприємностей під час дозвілля у лісовій чи парковій зоні необхідно дотримуватися вимог пожежної безпеки.

Протягом пожежонебезпечного періоду забороняється:                         

1. Розведення  багать  у  лісі  (крім тих, що пов’язані з технологічними  вимогами  лісогосподарських  заходів  у спеціально передбачених для цього місцях).

2. Заїзд  на  територію  лісового  фонду (крім транзитних шляхів) транспортних засобів та інших механізмів, за винятком тих, що використовуються для лісогосподарської мети.

3. Відвідування  населенням  хвойних  насаджень  при 5-му класі   пожежної  небезпеки  (надзвичайна  небезпека)  за  умовами погоди.                

4. Палити,  кидати  у лісі непогашені сірники, недопалки, витрушувати  з  люльок гарячий попіл, крім місць, що обладнані для цієї мети.                     

5.  Залишати  у  непередбачених  для  цього  місцях  лісу обмащене,  просочене бензином, гасом, мастилом або іншими горючими речовинами ганчір’я тощо.

6. Заправляти  пальним у лісі паливні баки під час роботи двигуна.

7. Експлуатувати  машини  та  інші механізми з несправною паливною та іскрогасною системою.

 8. Палити  або  користуватися  відкритим  вогнем  під час проведення  робіт  з  паливно-мастильними матеріалами (переливання пального, заправлення двигунів тощо).

 Підприємствам, установам, організаціям (незалежно від виду їх
діяльності, форм власності) та громадянам забороняється:

 9. Розміщувати  ближче  ніж  за 100 м від стіни хвойного лісу,  50 м – мішаного, 20 м – листяного склади паливно-мастильних та    інших    горючих   матеріалів,   автозаправні   станції   та вогненебезпечні   виробництва,   смітники,   житлові  і  виробничі приміщення  (відповідно до протипожежних вимог ДБН Б.2.4-1-94, ДБН 360-92* тощо).

 У випадку існуючого ближчого за відстанню розміщення названих об’єктів   від   стіни  лісу  здійснювати  додаткове  протипожежне облаштування цих об’єктів.

10. Випалювати  траву  та  інші рослинні рештки на землях лісового   фонду,   а   також  на  інших  земельних  ділянках,  що безпосередньо   примикають   до   лісу  (у  тому  числі  проводити сільськогосподарські пали).

11. Звалювати  та спалювати у лісових насадженнях сміття, будівельні залишки, побутові та горючі відходи тощо.

За порушення правил пожежної безпеки в лісах передбачена адміністративна відповідальність у вигляді штрафів. 

Якщо Ви потрапили в зону небезпеки:     
        – постарайтеся швидко проаналізувати обставини: напрямок і силу вітру, стан людей, рельєф місцевості;      
        – визначте вогнище пожежі, напрямок і швидкість її поширення й негайно рухайтесь у безпечне місце;           
        – у разі швидкого наближення фронту пожежі киньте спорядження, залишіть  тільки медичну аптечку, сигнальні засоби й НЗ продовольства;     
        – тікати від пожежі слід лише в навітряний бік (іти на вітер), обходячи вогнище пожежі збоку;
        – у  разі наближення пожежі рясно змочіть одяг або ляжте у воду. На мілководді загорніться з головою в спальний мішок, попередньо намочивши його та одяг. Зробіть багатошарову пов’язку для обличчя, яку теж змочуйте водою;
        – у разі потрапляння у вогнище пожежі, необхідно зняти з тіла весь нейлоновий, капроновий та інший одяг, що плавиться, позбутися пального й легкозаймистого спорядження; 
        – забороняється підпалювати дерева з метою подачі сигналів небезпеки;
        – вийшовши із зони пожежі, необхідно в максимально короткі терміни повідомити про лихо. Під час передачі тривожного повідомлення розкажіть про відомі координати пожежі, час, коли ви її помітили, і передбачуваної причини виникнення (навіть якщо цією причиною були ви самі).        
        Лісова пожежа – це суворе явище. Якщо зневажати протипожежними правилами, якщо безтурботно ставитися до вогню, то кількість пожеж може зрости. Гасити їх буде складніше й зі звичайного явища пожежа може вирости в стихійне лихо. Це завдасть великої шкоди не тільки народному господарству, але й екології.

Будьте обережні з вогнем у лісі. Будьте пильними, неухильно дотримуйтеся, правил пожежної безпеки в лісі, адже охорона його від пожеж – суспільний обов’язок кожного члена суспільства!

Тестування

https://forms.gle/nfQvn3SZm3AzYaaYA