Методичні рекомендації щодо реалізації компетентнісного підходу в освітньому процесі
МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ
ЩОДО РЕАЛІЗАЦІЇ КОМПЕТЕНТНІСНОГО ПІДХОДУ
В ОСВІТНЬОМУ ПРОЦЕСІ
Директору, заступникам директора та методисту:
- Здійснювати компетентнісний підхід до організації методичної роботи в ліцеї, за допомогою організації науково-методичної роботи на основі процесу саморозвитку педагогів.
- Використовувати інноваційні форми методичного супроводу учасників освітнього процесу: майстер-класи, тьюторство, коучинг, кейс-стаді, методичні тренінги, педагогічні студії, методичні практикуми тощо.
- Систематично здійснювати контрольно-аналітичну діяльність за процесом упровадження компетентнісного навчання з подальшою регуляторно – корекційною роботою.
- Надавати інформаційну та методичну допомогу педагогам з питань формування базових компетентностей здобувачів освіти.
- Постійно проводити роботу над комплексно-методичним забезпеченням предметів, професій та кабінетів, створенням інформаційних банків даних соціально – педагогічних досліджень, програмних засобів навчального призначення, текстової, відео та аудіовізуальної бази з питань компетентнісного підходу до викладання предмету.
- Здійснювати діагностику професійних потреб педагогів за напрямом організації компетентнісно – зорієнтованого викладання навчальних предметів.
- Сприяти підвищенню ефективності самоосвітньої діяльності педагогів.
- Заохочувати педагогів до участі в методичних комісіях та постійно діючих семінарах, обміні педагогічним інноваційним досвідом.
- Спонукати педагогів до активного використання електронних засобів навчального призначення, Інтернет-ресурсів, з метою впровадження мультимедійного навчання та комп’ютерного моделювання.
- З метою підвищення результативності компетентнісного навчання, розглянути можливість використання варіативної складової навчальних планів для проведення курсів за вибором, спецкурсів, факультативів професійного спрямування.
Викладачам та майстрам виробничого навчання:
- Використовувати на уроках та в позаурочний час активні методи навчання та виховання, технології, які розвивають пізнавальну, комунікативну й особистісну активність здобувачів освіти.
- Використовувати технології компетентнісно зорієнтованого навчання: проблемного та проектного навчання, розвитку критичного мислення, когнітивного навчання, особистісно зорієнтованого навчання, диференційованого навчання, модульні тощо.
- Активніше використовувати на уроках такі ефективні форми організації навчальної діяльності як групові, індивідуальні, змінного складу навчальних груп тощо.
- В організації роботи на уроці враховувати індивідуальні особливості здобувачів освіти, їх інтереси, особливості розвитку, життєвий досвід. Для навчання в диференційованих групах, об’єднувати здобувачів освіти з однаковим рівнем навчальних досягнень з предмету.
- Подавати матеріал у формі цілісних логічних структур. Відходити від практики механічного переказу та дослівного відтворення навчального матеріалу.
- Надалі організовувати виїздні навчальні практики, екскурсії, виховні заходи, спортивні змагання, професійні конкурси тощо.
- Активізувати роботу здобувачів освіти з ресурсами інформаційної системи, Інтернет – ресурсами. Підвищувати рівень комп’ютерної грамотності.
- Для формування навчальної та професійної компетенції здобувачів освіти, у якості навчально-тренувальних завдань, використовувати проектну діяльність на уроках теоретичного та виробничого навчання.
- Посилювати мотивацію до самопізнання, самоствердження, самоосвіти та самовдосконалення здобувачів освіти.
- Продовжувати стимулювати здобувачів освіти до самостійної діяльності, формувати навички самостійного здобуття знань із різних джерел інформації.
- При реалізації компетентнісно-орієнтованого навчання, здійснювати диференційований підхід до навчання здобувачів освіти, враховуючи їх індивідуальні особливості, можливості, мотивацію, інтереси до навчально-виховного процесу.
- Розробити для здобувачів освіти рефлексивні, контрольні завдання для визначення рівня сформованості компетентностей та їх елементів на уроках.
- До плану уроку вносити назви компетентностей (їх елементів), які планується розвивати; вказувати конкретні знання, уміння, навички, які необхідні для подальшого формування. Визначати способи соціальної та особистісної мотивації здобувачів освіти для оволодіння ними.
- Здійснювати підготовку здобувачів освіти до постійного самоконтролю навчальної діяльності та самооцінювання її результатів.
- Навчати здобувачів освіти аргументовано відстоювати власну думку, слідкувати за формами та способами її висловлювання. Привчати здобувачів освіти до публічних виступів, використовуючи: уроки-прес-конференції, уроки-семінари; рольові ігри тощо.
- Спрямовувати уроки та позаурочні заходи на розвиток громадянської компетенцій здобувачів освіти. Для їх формування, використовувати життєві приклади, інформацію мас-медіа, екскурсії, участь в соціальних та професійних проектах тощо.
ПАМ’ЯТКА ДЛЯ ПЕДАГОГІВ ЩОДО
РЕАЛІЗАЦІЇ КОМПЕТЕНТНІСНОГО ПІДХОДУ В ОСВІТІ:
- Головним є не предмет, якому ви навчаєте, а особистість, яку ви формуєте. Не предмет формує особистість, а педагог своєю діяльністю, пов’язаною з вивченням предмета.
- На виховання активності не шкодуйте ні часу, ні зусиль. Сьогоднішній активний здобувач освіти – завтрашній активний член суспільства.
- Допомагайте здобувачам освіти оволодіти найбільш ефективними методами навчально-пізнавальної діяльності, навчайте їх вчитися.
- Необхідно частіше використовувати питання «чому?», щоб навчити мислити причинно: розуміння причинно-наслідкових зв’язків є обов’язковою умовою розвивального навчання.
- Пам’ятайте, що знає не той, хто переказує, а той, хто використовує знання на практиці.
- Привчайте здобувачів освіти думати і діяти самостійно.
- Творче мислення розвивайте всебічним аналізом проблем; пізнавальні завдання вирішуйте кількома способами, частіше практикуйте творчі завдання.
- Необхідно частіше показувати здобувачам освіти перспективи їх навчання.
- Використовуйте схеми, плани, щоб забезпечити засвоєння системи знань.
- У процесі навчання обов’язково враховуйте індивідуальні особливості кожного здобувача освіти, об’єднуйте в диференційовані підгрупи здобувачів освіти з однаковим рівнем знань.
- Вивчайте і враховуйте життєвий досвід здобувачів освіти, їх інтереси, особливості їх розвитку.
- Будьте поінформовані щодо останніх наукових досягнень зі свого предмета.
- Заохочуйте здобувачів освіти до дослідницької роботи. Знайдіть можливість ознайомити їх з технікою експериментальної роботи, алгоритмами вирішення завдань, обробкою першоджерел і довідкових матеріалів.
- Навчайте так, щоб здобувач освіти розумів, що знання є для нього життєвою необхідністю.
- Пояснюйте здобувачам освіти, що кожна людина знайде своє місце в житті, якщо навчиться всьому, що необхідно для реалізації життєвих планів.