Звіт проведення предметно-методичного тижня з Захисту України


ЗВІТ

проведення предметно-методичного тижня

з Захисту України

РОЗГЛЯНУТО

на засіданні методкомісії

 викладачів загальноосвітніх

дисциплін природничо-математичного циклу

План

проведення тижня 05.12.2022 – 09.12.2022

№ п/пНазва заходуДата проведенняМісце проведенняВідповідальні
1.Організувати оформлення інформ – дайджесту «Збройні Сили та військові формування на теренах України».05.12.2022Виставковий стенд (ІІ поверх навчального корпусу) та у бібліотеці ліцею.Безерко І.В. бібліотекар ліцею Бікбаєва Л.П.
  2.  Організувати  екскурсію до військових частин Чернівецького гарнізону, кафедри військової підготовки ЧНУ ім. Ю. Федьковича.  За узгодженням 09.12.2022група ІІІ курсуБезерко І.В.
  3.  Провести відкритий урок з Захисту України на тему: «Домедична допомога в умовах бойових дій(тактична медицина). Зупинка кровотеч, що загрожують життю».  07.12.2022групи ІІ курсу Он – лайн урок  Безерко І.В.
  4.Провести профорієнтаційну агітацію у школах міста.08.12.2022школи № 2, № 5, № 8, № 11Безерко І.В..
  5.  За підсумками проведеного тижня  скласти звіт і розмістити на сайті ліцею.  09.12.2022 Безерко І.В.

Найцінніше у нашому житті – мир, спокій і стабільність, тому немає вищої честі, ніж бути захисником рідної країни, боронити її суверенітет, недоторканність та територіальну цілісність.

В Україні, 6 грудня, відзначають професійне свято величні Люди, безстрашні герої, сучасні Мойсеї – Збройні Сили України. Свято це об’єднує всіх військовослужбовців країни та тих, хто готовий у будь-який момент захищати український народ, його кордони, а також тих, хто віддав своє життя задля збереження цілісності нашої держави, задля нашого мирного співжиття.

З метою належного відзначення славетного ювілею Українського війська, гідного вшанування мужності та героїзму подвигу українських військових, які захищають суверенність та територіальну цілісність України, військових традицій і звитяг українського народу, сприяння зміцненню патріотичного духу у здобувачів освіти, збільшення чисельності молоді до виконання обов’язку із захисту Батьківщини викладачем ЗУ Безерком І.В. оформлено інформ – дайджест «Збройні сили та військові формування на теренах України» та проведено інформаційні п’ятихвилинки на уроках ЗУ «Євроатлантична інтеграція України»,

екскурсію до військової частини Чернівецького гарнізону, кафедри військової підготовки ЧНУ ім. Ю.Федьковича.

У рамках професійної орієнтації, 09.12.2022р., в 4 школах міста проведено бесіди з учнями 9 та 11 класів та запрошено їх до ліцею на ознайомлювальну екскурсію, роздано інформаційні листи про професії, за якими навчає ліцей здобувачів освіти.

У рамках тижня проведено відкритий урок у групах №3/4 на тему: «Домедична допомога в умовах бойових дій (тактична медицина). Зупинка кровотеч, що загрожують життю. Принцип тампонування ран. Використання рекомендованих гемостатичних засобів. Використання компресійної пов’язки. Прямий тиск на рану.

Методична розробка плану

відкритого уроку з предмета Захист України

Розділ №9. Домедична допомога.

Тема уроку № 1/10 – Домедична допомога в умовах бойових дій(тактична медицина)-Зупинка кровотеч, що загрожують життю. Принцип тампонування ран. Використання рекомендованих гемостатичних засобів. Використання компресійної пов’язки. Прямий тиск на рану.

Мета уроку: ознайомити здобувачів освіти з основною технікою тампонування рани та накладення давлючої пов’язки; навчити здобувачів освіти техніці виносу потерпілих із зони ураження; виховати цілісне ставлення до власного життя та здоров’я; тренувати в умінні надати першу мед допомогу при кровотечах.

Тип уроку: формування нових знань, умінь, навичок.

Матеріально – технічне забезпечення уроку: підручник, макет постраждалого, медичні матеріали,  презентація.

Мотивація уроку: Під час ведення бойових дій так і при терористичних актах, використовують вибухові пристрої, у тому числі і саморобні, які мають значну вражаючу силу. У поранених та постраждалих виникають кровотечі в місцях приєднання кінцівок до тулуба та основи шиї. Особливістю цих ділянок є те, що на цих ділянках неможливо використати стандартний джгут або турнікет для зупинки кровотечі.

ХІД УРОКУ

1. Організаційна частина:

1.1. Перевірка присутності здобувачів освіти на уроці, зовнішнього вигляду, готовності до уроку.

1.2. Оголошення теми та мети уроку.

2. Актуалізація знань, умінь, навичок здобувачів освіти:

а) На якому сайті можна ознайомитися з протоколом ТССС?

б) Чим військова медицина відрізняється від цивільної?

в) Які основні послідовні пункти надання допомоги містить алгоритм MARCH? Дайте їх коротку характеристику.

г) Чому особливу увагу щодо забезпечення прохідності дихальних шляхів слід приділити постраждалим, які перебували в будинках або автомобілях, що горіли?

д) Для чого, на вашу думку, використовують назофарингіальний повітропровід?

3. Вивчення нового матеріалу:

3.1. Зупинка кровотеч, що загрожує життю.

Згідно з алгоритмом MARCH основна увага при первинному огляді пораненого приділяється швидкому пошуку масивної кровотечі!

Масивною називають таку кровотечу, яка є загрозливою для життя людини. Вона може бути артеріальною, венозною або з одночасним ушкодженням артерій і вен.

Масивна кровотеча характеризується наявністю хоча би однієї з вказаних нижче ознак:

• пульсуючий характер і постійне витікання крові з рани;

• калюжі крові, що швидко збільшується на поверхні, де лежить постраждалий;

• інтенсивне просякання кров’ю одягу або пов’язки в ділянці рани.

Крім цього, імовірними факторами масивної кровотечі вважають:

• часткову або повну ампутацію кінцівки;

• непритомність (повна або часткова) у постраждалого за наявності кровотечі.

Швидке виявлення масивної кровотечі скорочує час зупинки кровотечі, зменшує ймовірність розвитку шоку і створює передумови для збереження життя людини.

Для зупинки масивної кровотечі на кінцівках в умовах бойових дій, крім накладання турнікета, широко застосовуються інші методи:

  • прямий тиск на рану;
  • тампонування рани;
  • використання компресійної пов’язки.

Тимчасово кровотечу можна також спинити одним із таких способів:

  • підняти травмовану кінцівку вгору;
  • затиснути пальцем судину, що кровоточить;
  • накласти тугу пов’язку;
  • накласти кровоспинний джгут;
  • максимально зігнути кінцівку.

Максимальне піднімання кінцівки догори відносно знижує тиск і витікання крові. Оскільки кров у капілярах тече під незначним тиском, то капілярні кровотечі не призводять до значної втрати крові. Вони можуть припинитися самостійно за рахунок утворення тромбів при згортанні крові.

3.2. Принцип тампонування ран.

Якщо кровотеча продовжується, основним методом її зупинки є тампонування рани. Воно передбачає щільне заповнення порожнини рани бинтом, звичайною марлею або чистою тканиною. Як спеціальний засіб для тампонування рани з метою зупинки кровотечі використовують стерильний бинт, який був просочений кровоспинними засобами та для зручності користування складений Ζ-подібно або «гармошкою» типу Combat Gauze (бойова марля).

Отже, якщо у вас є перев’язувальні кровоспинні стерильні засоби або стерильний/чистий перев’язувальний матеріал (бинт, марля тощо), то послідовність ваших дій має бути такою, як зазначено нижче:

• перевірте, чи постраждалий притомний, поставивши запитання, що потребує відповіді. Якщо не реагує:

• оцініть реакцію постраждалого на біль під час ваших дій (щипання за шкіру на відкритій ділянці тіла, натискання на мочку вушної раковини):

  • якщо постраждалий не реагує, то дійте за алгоритмом MARCH для визначення зупинки кровообігу та одночасно продовжуйте зупинку кровотечі;
  • якщо постраждалий реагує на подразники, продовжуйте лише заходи для зупинки кровотечі;

• здійсніть тампонування (щільне заповнення) рани стерильним кровоспинним бинтом (бойовою марлею) так, як показано на іл. 20.12 і на іл. 20.13.

Кровоспинні компоненти чинять дуже важливу, але все ж таки допоміжну дію. Вони зменшують час зсідання крові й, відповідно, зупинки кровотечі тоді, коли кровоспинний бинт контактує з джерелом кровотечі в глибині рани, тобто у випадку щільного тампонування рани. Хоча, за відсутності перев’язувальних засобів з такими компонентами, тампонування можна проводити стерильним перев’язувальним матеріалом (бинтом) (іл. 20.14).

Отже, притискання кровоносних судин під час тампонування одночасно з кровоспинною дією бинта сприяє тимчасовій зупинці масивної вузлової кровотечі. 

Іл. 20.16. Підведення кількох петель бинта під пальці правої руки

Іл. 20.17. Повторення підведення петель бинта під пальці правої руки до заповнення рани

Якщо цього недостатньо, використайте другий кровоспинний або звичайний стерильний бинт, доки буде можливість утиснути їх усередину рани, та продовжте тиск на рану протягом щонайменше трьох хвилин.

Під час тампонування потрібно дотримувати таких правил:

  • – уважно огляньте рану і виявіть місце кровотечі;
  • – своєю правою рукою притисніть судину в цьому місці до кістки в глибині рани, щоб зменшити кровотечу; якщо кровотеча з пахвинної ділянки, притисніть стегнову артерію на відстані (це можна зробити, притискаючи судинний пучок вище поранення власним коліном, і одночасно підготуйте кровоспинний або стерильний бинт до використання;
  • – візьміть у ліву руку кілька петель бинта і підведіть його під пальці правої руки, якою продовжуйте тиск на судину з використанням підведених петель;
  • – повторіть цей прийом до заповнення рани, не послаблюючи тиску правою рукою;
  • – після закінчення тампонування (повного заповнення) рани здійсніть прямий тиск на рану двома руками протягом щонайменше десяти хвилин, використовуючи звичайний бинт, і протягом трьох хвилин — кровоспинний;
  • – після виконання маніпуляції обережно послабте тиск і огляньте рану; якщо промокання бинта кров’ю не збільшується і кровотеча зупинилася, накладіть поверх рани компресійну пов’язку;
  • – не забудьте обгорнути пораненого термопокривалом, зниження температури тіла під час крововтрати сприяє розвиткові шоку, який загрожує життю людини.

Використання ІПП як компресійної пов’язки.

Кожну з двох ватно-марлевих подушечок згорніть у валики (іл. 20.26) і накладіть так, щоб вони лежали повздовж кінцівки, накриваючи рану (іл. 20.27). Притисніть їх до рани турами бинтової пов’язки (іл. 20.28), спостерігаючи поступову зупинку кровотечі.

Використання перев’язувального пакета-бандажа (ізраїльського бандажа) як компресійної пов’язки. Перев’язувальний пакет (бандаж) українського виробництва (іл. 20.29), аналог ізраїльського бандажа з аплікатором для тиску на рану (іл. 20.30), накладають у разі поранень як компресійну пов’язку на будь-яку поверхню тіла людини.

Послідовність накладання компресійної пов’язки за допомогою перев’язувального пакета (бандажа) на рану кінцівки відображена на іл. 20.31 – 20.38.

3.4. Використання компресійної пов’язки.

Компресійна пов’язка (іл. 20.21) створює додатковий тиск на кровоносні судини в рані й завдяки цьому зупиняє кровотечу. Для її накладання використовують бинт, бажано еластичний, а також такі перев’язувальні засоби, як індивідуальний перев’язувальний пакет та ізраїльський бандаж (перев’язувальний пакет, бандаж українського виробництва).

Компресійну пов’язку в зоні тактичних умов застосовують для зупинки масивної кровотечі:

  • – після прямого тиску на рану (іл. 20.4), якщо кровотеча зупинилась або незначна;
  • – після тампонування рани (іл. 20.13), якщо кровотеча зупинилась або незначна.

Послідовність накладання компресійної пов’язки відображена на іл. 20.22 – 20.25.

Особливості накладання і використання компресійної пов’язки.

  • Не затягуйте компресійну пов’язку настільки, щоб вона перешкоджала кровообігу. Валик, який підкладають під бинт, стискає поранені кровоносні судини і зупиняє кровотечу. Якщо шкіра нижче від компресійної пов’язки стає холодною на дотик, синіє або німіє, а пульс не виявляється, то пов’язка затягнута занадто. У разі порушення циркуляції крові перев’яжіть і послабте пов’язку. Періодично оглядайте кінцівку нижче від рани (пальці рук або ніг), щоб переконатися, що нормальна циркуляція крові збережена.
  • Компресійна пов’язка має таку ж кровоспинну дію, як прямий тиск на рану. Але після її накладання руки медика звільняються і він може виконувати інші дії.
  • Під час зупинки масивної кровотечі в зоні тактичних умов перевагу надають прямому тиску на рану, тампонуванню рани, компресійній пов’язці та їх поєднанню, а не накладанню турнікета (джгута). Його недоліки: сильне стискання м’яких тканин кінцівки, цілковите порушення кровообігу і виражений біль — можуть сприяти розвитку шоку. Тому турнікет (джгут) накладають тільки тоді, коли зазначені вище заходи не зупинили кровотечу.

3.5. Прямий тиск на рану.

Найдоступніший і швидкий спосіб тимчасової зупинки артеріальної кровотечі – пальцеве притиснення. Пальцеве притискання пошкодженої судини вище від місця поранення дозволяє тимчасово припинити артеріальну кровотечу. На поверхні тіла людини є до 25 точок, у місцях яких артерії можуть бути притиснуті пальцями до кісток у випадку виникнення кровотечі при їх пораненні. Притискання артерії може бути виконано кінцями зведених разом пальців або кулаком, але краще все ж виконувати великими пальцями обох рук, накладаючи один палець на другий. Зусилля, яке прикладають для притискання артерії, має бути таким, щоб кровотеча припинилася.

4. Закріплення вивченого матеріалу:

1. У яких випадках послабляють турнікет на кінцівці? Для чого?

2. Що таке вузлові кровотечі? Які основні методи їх зупинки?

3. Назвіть послідовність заходів для зупинки вузлової кровотечі на шиї та в пахвинній ділянці.

4. Як накладають ізраїльський бандаж у разі поранень шиї?

5. Для чого в пораненого з масивною кровотечею під час надання медичної допомоги визначають реакцію на голос або на біль?

6. Як правильно провести тампонування рани? Який бинт називають кровоспинним, як його складають і використовують? Що робити після тампонування рани?

7. Коли турнікет можна замінити тампонуванням рани в поєднанні з прямим тиском на рану або компресійною пов’язкою?

8. З якою метою накладають компресійну пов’язку?

5. Підведення підсумків уроку :

5.1. Виставлення оцінок і їх коментар.

6. Домашнє завдання: Опрацювати відповідний матеріал підручника Захист Вітчизни § 20, розділ УІІ.